Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Pogodzić się nie mogą, dlatego próbują podważyć uchwałę Walnego Zebrania OSP Moszczenica!

  • Dodano: piątek, 19 lipiec 2019 14:31
  • |
  • Autor: J.Brach
  • |
  • Odsłon: 6430

O zmianach w Ochotniczej Straży Pożarnej w Moszczenicy było głośno. Były rezygnacje, były zmiany, a nawet żale na „Facebooku”. Pewne jest, że niektórzy druhowie zmian nie zaakceptowali, a co gorsze, próbują podważyć uchwałę najwyższej władzy, tj. Walnego Zebrania.


Druhowie, którzy wcześniej byli członkami Komisji Rewizyjnej, nie mogli pogodzić się z uchwałą Walnego Zebrania o powołaniu nowej Komisji Rewizyjnej. I trzech druhów, członków byłej Komisji Rewizyjnej, postanowiło napisać w tej sprawie do organu nadzorującego, jakim jest Starostwo Powiatowe w Gorlicach. Starostwo sprawą się zainteresowało. Można zadać pytanie, czy miał na to wpływ jeszcze ktoś, np. z ZOSP RP w Gorlicach? Przecież wszyscy zdajemy sobie sprawę, że powiat gorlicki jest mały a na różnych szczeblach władzy wszyscy się znają.


Starosta, jako organ nadzorujący stowarzyszenia, zwrócił się do Prezesa OSP Moszczenica dh. Damiana Markowicza o wyjaśnienia w tej sprawie. Oczywiście dh Damian Markowicz sprawę skonsultował z radcą prawnym a następnie złożył wyjaśnienia. Według prezesa Markowicza na Walnym Nadzwyczajnym Zebraniu w Moszczenicy nie było żadnych nieprawidłowości. Na złożony w trybie formalnym wniosek, wykreślono punkt o odwołaniu Komisji Rewizyjnej, ale uchwałą Walnego Zebrania powołana została nowa Komisja Rewizyjna. Był to kolejny punkt porządku obrad, zatwierdzony przez Walne Zebranie.


Starosta Gorlicki, na podstawie art. 29 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku Prawo o stowarzyszeniach, zwrócił się do XII Wydziału Gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego o uchylenie Uchwały Nr 5/N/2019 Walnego Zebrania z dnia 24 maja 2019 r. w sprawie powołania nowej Komisji Rewizyjnej.


Art. 29 ust. 1 pkt. 2 ww. ustawy mówi:
Sąd na wniosek organu nadzorującego lub prokuratora, może:
1) Udzielić upomnienia władzom stowarzyszenia,
2) Uchylić niezgodną z prawem lub statutem uchwałę stowarzyszenia (…)


W tym miejscu pojawia się jednak problem, bo organ nadzorujący w piśmie do sądu nie podał uzasadnienia, dlaczego uchwała jest niezgodna z prawem. Organ nadzorujący nie potrafił wskazać, że uchwała jest niezgodna ze statutem Ochotniczej Straży Pożarnej w Moszczenicy.


Paragraf 27 pkt. 1 Statutu Ochotniczej Straży Pożarnej w Moszczenicy brzmi:
Do kompetencji walnego zebrania należy:
1. Podejmowanie uchwał o zmianach i rozwiązaniu OSP (…)


Pod pismem do sądu podpisała się Starosta Gorlicki Maria Gubała, ale autorem pisma jest Aleksander Żelazny, dyrektor Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Gorlicach. Pojawia się pytanie, czy Starosta Maria Gubała zapoznała się z pismem przed jego podpisaniem? Dlaczego dyrektor Aleksander Żelazny nie potrafił wskazać, gdzie zostało naruszone prawo lub statut? Czy dyrektor Aleksander Żelazny posiada odpowiednie kompetencje w odniesieniu do zajmowanego stanowiska?


19 lipca 2019 zwróciliśmy się do Starostwa Powiatowego z zapytaniem w trybie informacji publicznej o wyjaśnienie tej sprawy, a dokładnie, o podanie podstaw prawnych i wskazanie, gdzie został złamany statut OSP Moszczenica. Zgodnie z prawem Starosta ma 14 dni na udzielenie odpowiedzi. Poniżej, jako załącznik do niniejszego artykułu, przedstawiamy zrzut ekranowy wniosku, który wysłaliśmy do Starostwa Powiatowego w Gorlicach.


Należy postawić jeszcze jedno pytanie! Czy wobec ww. braków formalnych pisma, Starosta mógł zwrócić się do sądu o uchylenie uchwały najwyższej władzy, jaką jest Walne Zebranie OSP Moszczenica? A może ktoś „czuwa” nad całą sprawą? Kto wie? Na razie czekamy cierpliwe na odpowiedź organu nadzorującego. Mamy nadzieję, że dyrektor Aleksander Żelazny zada sobie trochę trudu i, w odpowiedzi na nasz wniosek, powoła się na podstawy prawne albo wskaże artykuły statutu, które zostały naruszone uchwałą Walnego Zebrania OSP Moszczenica, które odbyło się 24 maja 2019 r . Bo na razie, mamy prawo tak sądzić, wszystkie podjęte działania wyglądają tak, jakby zostały wykonane pod jakimś naciskiem.

 

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Najnowsze komentarze

Hubert skomentował artykuł Pożar kotłowni w Staszkówce
Nie przesadzajcie z tymi kpinami i nie oskarżajcie że ktoś kogoś nie lubi bo napisał drobny żart a ...
Basia skomentował artykuł Pożar kotłowni w Staszkówce
Do znajomej.. Kpiny????bardziej podziw i uznanie Nie widzę w komentarzach powyżej by ktoś kierowa...
Znajoma skomentował artykuł Pożar kotłowni w Staszkówce
Nie rozumiem, jak można być tak zazdrosnym albo zawistnym i wykorzystywać artykuł o pożarze do kpin ...

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM