
Służby powiatowe podpisały apel dotyczący niewypalania traw. Czy to wystarczy?
- Dodano: wtorek, 04 marzec 2025 06:19
- |
- Autor: D.Markowicz
- |
- Odsłon: 469

Komendant Powiatowy Policji w Gorlicach nadkom. Mariusz Piotrowski po raz trzeci wyszedł z inicjatywą, aby służby i instytucje z powiatu gorlickiego podpisały apel dotyczący niewypalania traw oraz pozostałych roślinności w okresie wiosennym.
W poniedziałek 3 marca 2025 roku w auli Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach zebrali się przedstawiciele służb oraz instytucji powiatowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli, ochronę przeciwpożarową, bezpieczeństwo terenów leśnych oraz właściwy rozwój obszarów i gruntów rolnych. Głównym tematem spotkania był coroczny problem wiosennych podpaleń łąk i pozostałości roślinnych na gruntach rolnych.
Tylko w roku bieżący, który dopiero co się zaczął strażacy powiatu gorlickiego kilkanaście razy interweniowali przy pożarach traw. Najwięcej było ich w gminie Biecz i jak mówią strażacy co roku gaszą pożary niemal w tych samych miejscach.
Gorlicka policja zapowiada, że w nadchodzących tygodniach będą prowadzić szeroko zakrojone działania, także z użyciem dronów, mające na celu ujawnienie i eliminowanie przypadków podpaleń pozostałości roślinnych na terenie całego powiatu gorlickiego.
W tym miejscu chcemy wspomnieć, że w gminie Moszczenica problem ten nie występuje. Strażacy w poprzednich latach interweniowali tylko w pojedynczych przypadkach i zazwyczaj było to nieświadome zaprószenie ognia.
Poniżej treść apelu:
Drodzy mieszkańcy powiatu gorlickiego!
Z uwagi na nadchodzący okres wiosenny, który wiąże się z ociepleniem i wysuszeniem pokrywy gleby wraz z zalegającą na niej dużą ilością suchych pozostałości roślinnych instytucje powiatu gorlickiego odpowiedzialne za bezpieczeństwo obywateli, bezpieczeństwo przeciwpożarowe, bezpieczeństwo terenów leśnych oraz właściwy rozwój obszarów i gruntów rolnych zwracają się z apelem o zaprzestanie wiosennego wypalania traw. Pamiętajmy, że wypalanie traw stanowi bardzo duże zagrożenie pożarowe. Wypalane tereny i grunty rolne często graniczą z zabudowaniami gospodarskimi i mieszkalnymi oraz terenami leśnymi. Ogień w bardzo szybkim tempie i w sposób niekontrolowany przez człowieka może przenieść się na kolejne grunty lub lasy i powodować zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego, a także dla zwierząt gospodarskich i mienia obywateli. Straty, które mogą powstać wskutek nieodpowiedzialnego wiosennego wypalania pozostałości roślinnych, są nieraz trudne do oszacowania, a koszty akcji ratowniczych, odnowienia terenu leśnego czy przywrócenia właściwości gruntu rolnego są ogromne. Wypalania traw zakazują przepisy ustaw o ochronie przyrody i o lasach, a kodeks wykroczeń przewiduje za to karę wysokiej grzywny. Jeśli w wyniku podpalenia traw dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie życia wielu osób albo zniszczenia mienia dużych rozmiarów, sprawca podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat. Ponadto rolnicy ubiegający się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe, są zobligowani m.in. do niewypalania gruntów rolnych. Złamanie tego zobowiązania grozi nałożeniem kary finansowej zmniejszającej wszystkie otrzymywane płatności, obniżeniem płatności lub pozbawieniem płatności bezpośrednich w danym roku.