Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Zarząd Powiatu Gorlickiego odnosi się do konferencji Poseł na Sejm RP. Szpitalowi brakuje ponad 10mln złotych na regulację płac.

  • Dodano: poniedziałek, 02 styczeń 2023 12:43
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 708

Zarząd Powiatu Gorlickiego jako organ prowadzący Szpital w Gorlicach odniósł się do konferencji Poseł na Sejm RP z dnia 20 grudnia 2022 roku. Poniżej w niezmienionej treści publikujemy komunikat.

 

Na wstępnie należy odróżnić dwie kwestie – środki finansowe pozyskane na inwestycje przez Szpital i Powiat Gorlicki jako podmiot tworzący - od tematu  finansowania świadczeń zdrowotnych.

Prawdą jest, że w okresie 20 lat Powiat Gorlicki wspólnie ze Szpitalem pozyskał dodatkowo znaczące środki finansowe na inwestycje w infrastrukturę i sprzęt medyczny. Finansowanie to pochodziło ze środków Funduszy Norweskich i EOG, funduszy Unii Europejskiej, budżetu powiatu oraz środków własnych szpitala.  

Nie powinno więc dziwić, że Powiaty, w tym Powiat Gorlicki - sprzeciwiały się planowanemu upaństwowieniu majątku szpitali, w którego  modernizację zainwestowały znaczące środki finansowe.

Podkreślić należy, że Gorlicki Szpital do I półrocza 2022 roku znajdował się w dobrej kondycji finansowej  kwalifikując się do najwyższej kategorii szpitali najlepiej zarządzanych, a każdy kolejny rok kończył dodatnim wynikiem finansowym.

Sytuacja uległa zmianie od lipca 2022 roku, od kiedy to w wyniku uchwalonej przez Sejm ustawy dotyczącej wzrostu wynagrodzeń pracowników - Gorlickiemu Szpitalowi brakuje na regulację płac   dodatkowo ponad  10 mln zł rocznie! Tej decyzji nie podejmował Dyrektor Szpitala ani Powiat Gorlicki. Środki wystarczające na regulację wynagrodzeń powinien zapewnić budżet państwa.

Dodać należy, że znacząco wzrosły także inne koszty funkcjonowania szpitali, co wynika z przyczyn zewnętrznych, tj. drastycznego wzrostu cen.

Sprostować, a zarazem przypomnieć należy, że Powiat Gorlicki, podobnie jak większość powiatów - sprzeciwiał się planom upaństwowienia szpitali, ale nigdy nie kwestionował idei stworzenia sieci szpitali publicznych. Zaznaczyć należy, że gorlicki Szpital w strukturze sieci szpitali umiejscowiony jest  od początku, co więcej -  na II, czyli ponadpowiatowym poziomie. Zakres usług medycznych w nim udzielanych jest więc o wiele szerszy od tego świadczonego w szpitalach typowo powiatowych I poziomu.

To tylko dzięki dobremu zarządzaniu udaje się utrzymać ten zakres, pomimo ogólnopolskiego problemu znacznych braków kadry lekarskiej i permanentnego niedofinansowywania świadczeń przez NFZ.

 

Źródło: Powiat Gorlicki

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

REKLAMA

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM