Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Ponad 97% złożonych deklaracji do CEEB. Wyjaśniamy ranking kłamstwa!

  • Dodano: środa, 03 sierpień 2022 10:22
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 2241

Ostatnio w mediach lokalnych i krajowych pojawiły się artykuły na temat rankingu Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Na ostatnim miejscu w rankingu widnieje gmina Moszczenica, gdzie rzekomo złożono najmniej deklaracji. Postanowiliśmy sprawdzić o co tak naprawdę chodzi.

 

- Obowiązek ustawowy zgłoszenia deklaracji źródła ogrzewania domu/mieszkania ciąży na każdym właścicielu lub użytkowniku nieruchomości.  Gmina Moszczenica pomaga każdemu, kto zwróci się o pomoc w tej sprawie. Pomagamy wypełniać prawidłowo deklaracje, wprowadzamy je do systemu. Przygotowanych jest do tego 4 pracowników urzędu. Według stanu na 18.07.2022 rok w naszej gminie zgłoszonych zostało 1370 deklaracji. W odniesieniu do liczby zamieszkałych domów – jest to 1385 budynków, poziom nasycenia wynosi 98,91%. – mówi Jerzy Wałęga, wójt gminy Moszczenica.

 

Dlaczego ranking pokazuje więc, że w gminie Moszczenica deklarację złożyło tylko 21% mieszkańców? Na wstępie naszą uwagę zwróciła liczba punktów adresowych. Według rankingu w gminie Moszczenica jest 5971 budynków, co wskazywało by że każdy mieszkaniec ma swój własny dom, nawet noworodek. Niektórzy według rankingu mają nawet niejeden dom…

 

Fakty są takie, że gminę Moszczenica zamieszkuje niewiele ponad 5000 mieszkańców, a w gminie jest około 1400 budynków.

 

- Zamieszanie ze statystyką polega na tym, że Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, gdzie trafiają wszystkie deklaracje, zaciągnęła dane przestrzenne po przenumerowaniu wykonanym przez gminę w 2017 roku. Wynika z nich, że na terenie Gminy Moszczenica jest 5 tys. numerów porządkowych budynków, tylko są to wszystkie budynki, także niemieszkalne i nieogrzewane, numery rezerwowe ustalone z trzydziestoletnim wyprzedzeniem, pustostany. Nie ma zatem żadnych podstaw do wymagania dla tych budynków deklaracji źródła ciepła. Ponadto jeszcze do tej pory złożono kilka deklaracji w urzędzie, zatem sięgamy w Gminie Moszczenica niemal 100% w odniesieniu do budynków zobowiązany do deklarowania. Co najważniejsze, sugerowane w ustawie kary za niezłożenie deklaracji, nie mogą w sposób oczywisty dotyczyć nieistniejących i nieogrzewanych budynków. Mieszkańcy Gminy Moszczenica podeszli do nowego obowiązku narzuconego ustawą przez polski parlament w sposób wzorowy. – wyjaśnia Jerzy Wałęga, wójt gminy Moszczenica.

 

Teraz widzimy, ile warty jest ten ranking i jakie informacje. Czy ranking tworzyły na pewno osoby kompetentne?

 

Przykre też, że nikt z mediów nie pofatygował się zadzwonić lub napisać do Urzędu Gminy Moszczenica, tylko szukał taniej sensacji.

 

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM