Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Czy w najbliższych dniach czekają nas upały? Marek odpowiada.

  • Dodano: wtorek, 12 lipiec 2022 07:55
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 913

W ostatnich dniach media oraz IMGW alarmują, że końcem tygodnia w Polsce temperatura powietrza znacznie wzrośnie. Mówi się, że do Polski przyjdą upały dające nawet 40 stopni C.

 

- Obecnie mamy do czynienia z tzw. atlantycką odmianą lata, którego charakterystyczną cechą jest umiarkowany wzrost maksymalnej temperatury powietrza. Przed nami jednak ocieplenie, które w tym tygodniu odczują zwłaszcza mieszkańcy zachodniej Polski. Spoglądając na dalsze wyliczenia modeli (w żargonie tzw. fusy, co ma związek z dużym prawdopodobieństwem niesprawdzenia prognozowanej sytuacji) możemy zaobserwować sugerowany zdecydowany wzrost temperatury powietrza w dniach 19-21 lipca. Moglibyśmy wówczas mieć historyczną falę upału, podczas której temperatura powietrza w naszym rejonie mogłaby przekroczyć granice 40 stopni. – mówi Marek Sowa z Pogoda okiem Marka.

 

Jak wygląda na ten moment sytuacja i czy taki scenariusz wydaje się prawdopodobny?

 

- Po pierwsze, aby tak duży wzrost temperatury powietrza był możliwy musi być spełnione kilka warunków m.in. zachmurzenie musiałoby być małe, nie mogłoby dojść do rozwoju burz a zwrotnikowe powietrze musiałoby napłynąć najkrótszą możliwą drogą do Polski, czyli przez Bałkany a nie jak to przeważnie bywa z mocno rozgrzanymi masami powietrza przez Europę Zachodnią. W chwili obecnej 2 modele – GFS oraz ECMWF wylicza zupełnie inny scenariusz. Podczas gdy GFS wylicza wzrost temperatury w pobliże nawet 40 stopni, tak ECMWF ochładza Polskę, a mocno rozgrzany strumień masy powietrza kieruje na zachód od kraju. – nadmienia Marek.

 

Z czego to wynika?

 

- Odpowiedź brzmi – z ułożenia tzw. fali górnej oraz poszczególnych ośrodków barycznych. Model GFS wylicza występowanie wyżu na wschód od Polski oraz w Europie Zachodniej, natomiast w Europie Środkowej dominowałby niż. Biorąc pod uwagę jeszcze ułożenie fali górnej, która znajdowałaby się nad Polską, to mamy idealny scenariusz na duży upał i być może temperaturę pod lub ponad 40 stopni. Z kolei ECMWF widzi wyż w Europie Środkowej, a niż nad Wyspami Brytyjskimi, ponadto przede wszystkim grzbiet fali górnej znajdowałby się nad Niemcami. Takie rozmieszczenie ośrodków barycznych i fali górnej sprawiłoby, że w Polsce byłoby około 25-28, a upał wystąpiłby we Francji czy w zachodnich Niemczech. Na ten moment nie jesteśmy w stanie stwierdzić, który scenariusz się sprawdzi i jak będą ułożone poszczególne ośrodki baryczne oraz fala górna. Co prawda scenariusz modelu GFS jest prawdopodobny, jednak osobiście traktowałbym go jako ciekawostkę. To czy i jak będzie ciepło lepiej stwierdzić da się dopiero pod koniec tygodnia, kiedy to wyliczenia modeli będą stabilniejsze. Podsumowując w chwili obecnej możliwy jest scenariusz, że w dniach 19-21 lipca będzie ekstremalnie ciepło, lecz tak samo możliwy jest scenariusz, że będzie poniżej 30 stopni. Na ten moment radziłbym zachować spokój, a możliwy ekstremalny wzrost temperatury traktować jako ciekawostkę, która spokojnie może się nie sprawdzić. – dodaje Marek.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Najnowsze komentarze

Alepujecie... Wejdzie sobie na jakąkolwiek grupę np. na FB gdzie wrzuca się filmy z jazdy. Poczytajc...
Brajan skomentował artykuł Sesja Rady Gminy z nagrodą
a w moszczenicy ten chory umysłowo bajkotworca dostanie nagrodee?? w staszkowce pieknie chor, szopka...
Qwerty skomentował artykuł Moszczenica Info ma swoje 14 urodziny!
Moszczenia czy Moszczenica?

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM