Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Gmina Moszczenica będzie usuwać szkodliwy azbest

  • Dodano: środa, 26 styczeń 2022 15:14
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 1264

Pięć gmin z terenu powiatu gorlickiego zadecydowało o podjęciu działań mających na celu usunięcie szkodliwej substancji z naszych miejscowości, jaką jest azbest i odpady ją zawierające, głównie eternit.

 

Na działanie grupowe zdecydowała się gmina Moszczenica, która jest liderem projektu, Bobowa, Ropa, Sękowa i Uście Gorlickie. Podpisano stosowne porozumienie, które zwiększyło szanse na pozyskanie dofinansowania z samorządu Województwa Małopolskiego w ramach konkursu 5.2 Rozwijanie systemu gospodarki odpadami Typ Projektu C – Przedsięwzięcia związane z usuwaniem azbestu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

 

- Końcem 2021 roku zapadła ostateczna decyzja o przyznaniu dofinansowania, czego konsekwencją jest podpisana umowa. Przewiduje ona w 2022 roku demontaż, odbiór, wywóz i utylizację odpadów azbestowych w gminach partnerskich w ilości 593,92 Mg (ton). Wielkości te zgłaszały gminy na podstawie zaktualizowanej inwentaryzacji i zgłoszeń od zainteresowanych mieszkańców. – mówi Jerzy Wałęga, Wójt gminy Moszczenica.

 

Projekt przewiduje dwa działania główne: demontaż i odbiór azbestu z dachów budynków i odbiór z pryzm. Ponadto planowana jest kampania informacyjna w mediach mówiąca o szkodliwości wyrobów zawierających azbest.

 

Całość zadania wyszacowana została na kwotę 317 598,17 zł z czego wartość dofinansowania wynosi aż 85%. Pozostałe środki gminy zabezpieczają z dochodów własnych.

 

Gmina Moszczenia jako lider projektu przygotowuje postepowanie o zamówienie publiczne, a realizacja zadania nastąpi latem bieżącego roku. Projekt musi zostać zakończony i rozliczony do końca roku.

 

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM