Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Strażacy doskonalili się z zakresu ratownictwa technicznego

  • Dodano: poniedziałek, 15 listopad 2021 15:55
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 669

Strażacy z gminy Moszczenica wiedzą jak dobrze spożytkować wolny czas i dzielnie podążają za ideą „Ratować życie i szkolić się”. W minioną niedzielę na placu za remizą OSP Moszczenica odbyły się Gminne Ćwiczenia z Ratownictwa Technicznego.

 

Ćwiczenia zorganizował Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Moszczenicy wraz z Zarządem Gminnym ZOSP RP w Moszczenicy przy pomocy Wójta Jerzego Wałęgi. Niedzielne seminarium dla strażaków gminy Moszczenica poprowadził dh Szymon Marszał z OSP Stobierna – instruktor ratownictwa technicznego i właściciel sklepu strażackiego Fenix.Market.

 

W doskonaleniu swoich umiejętności wzięła liczna grupa strażaków z OSP Moszczenica i Staszkówka. Druhowie omawiali i ćwiczyli stabilizację pojazdu, sposoby ewakuacji poszkodowanych oraz techniki i sposoby pracy z narzędziami hydraulicznymi. Podczas manewrów poruszono także temat postępowania z samochodami elektrycznymi i hybrydowymi których na drogach zauważamy coraz więcej.

 

Niedzielne spotkanie to nie tylko wiedza teoretyczna a przede wszystkim sporo praktyki, a wszystko dzięki firmie Auto Złom SDP Mateusz Gubała z Zagórzan, która udostępniła strażakom dwa samochody osobowe.

 

Warsztaty były również świetną okazją do przetestowania nowego zakupu strażaków z OSP Moszczenica jakim jest lanca mgłowa prosta. Dzięki tego typu urządzeniom można ugasić mocno rozwinięty pożar pojazdu zużywając przy tym śladowe ilości wody.

 

- Prawdziwy strażak ratuje życie, a gdy tego aktualnie nie robi to szkoli się. Ta dewiza od pewnego czasu w gminie Moszczenica jest bardzo ważna. Jako Zarząd Gminny ZOSP RP cieszymy się, że Druhowie z gminy Moszczenica poświęcają swój wolny czas i szkolą się. Robią to nie tylko dla siebie i swojego bezpieczeństwa, robią to przede wszystkim dla drugiego człowieka, aby w sytuacjach, gdzie liczy się każda sekunda nieść fachową i skuteczną pomoc. Mając w Moszczenicy takich strażaków możemy czuć się bezpieczniej, to duma Moszczenicy i Staszkówki – mówi Komendant Gminny ZOSP RP dh Krzysztof Markowicz.

 

Manewrom bacznie przyglądali się Wójt gminy Moszczenica Jerzy Wałęga, Prezes Gminny ZOSP RP w Moszczenicy dh Józef Janik oraz Komendant Gminny ZOSP RP dh Krzysztof Markowicz.

 

Druhów z gminy Moszczenica bardzo ucieszyła wiadomość od Wójta Jerzego Wałęgi, który zadeklarował wsparcie w zakupie kompresora do nabijania butli do aparatów ochrony dróg oddechowych.

 

- Bardzo się cieszymy, że Gmina Moszczenica na czele z Panem Wójtem inwestuje w bezpieczeństwo mieszkańców i strażaków. Zakup kompresora sprawi, że strażacy z Moszczenicy i Staszkówki będą mogli organizować więcej ćwiczeń z użyciem aparatów ochrony dróg oddechowych. Bezpieczeństwo strażaka jest bardzo ważne, dlatego Zarząd Gminny ZOSP RP w Moszczenicy dokłada wszelkich starań, aby Druhowie mogli się szkolić i wyrabiać dobre nawyki. Mając kompresor strażacy nie będą już musieli jeździć na Komendę PSP w Gorlicach, aby nabić butle, dzięki czemu używanie aparatów ODO stanie się czymś jeszcze bardziej neutralnym nawet przy niewielkich pożarach. Trzeba pamiętać, że teraz mamy do czynienia z tworzywem sztucznym, a gazy, które wydalają się podczas pożarów są rakotwórcze. – mówi Prezes Gminny ZOSP RP w Moszczenicy dh Józef Janik.

 

Galeria zdjęć z ćwiczeń dostępna tutaj: https://www.ospmoszczenica.pl/aktualnosci/86-strazacy-doskonalili-sie-z-zakresu-ratownictwa-technicznego

 

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM