Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA

Burza z gradem dała o sobie znać w Moszczenicy

  • Dodano: sobota, 28 sierpień 2021 08:48
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 3701

Wczorajsza (tj. 27 sierpnia 2021r.) burza z gradobiciem dała o sobie znać w Moszczenicy i nie obyło się bez interwencji straży pożarnej. Nic nie wskazywało na to, że dojdzie to takiej ulewy.

 

Od kilku dni temperatury były niskie, więc grzmoty były dla mieszkańców zaskoczeniem. Padać zaczęło po godzinie 13:00, po czym niebo zasnuła warstwa ciężkich, ciemnych chmur. Już koło godziny 14:00 zaczęła się ulewa i sypał drobny grad. Potok Moszczanka i przydrożne rowy wypełniły się po brzegi.

 

Interwencje musieli podjąć strażacy, gdyż woda zaczęła się wdzierać do dwóch domów i sklepu. Szybka interwencja straży i na szczęście ustające nieco opady pozwoliły uchronić budynki przed zalaniem.

 

Ulewa dała znać o sobie też w Szymbarku, jednak, kiedy w Moszczenicy była ściana deszczu to w tym czasie w Gorlicach dosłownie tylko kropiło.

 

- Byłem w Gorlicach, już miałem wracać. Zadzwonili rodzice abym jechał ostrożnie, bo w Moszczenicy straszna ulewa i sypie grad. Nie mogłem uwierzyć, bo w Gorlicach w tym czasie tylko delikatnie kropiło. – relacjonuje nam jeden z Czytelników.

 

Jak się okazuje, w piątek były dobre warunki do rozwoju chmur burzowych.

 

- Do naszego kraju napłynęła niestabilna przekształcona masa pochodzenia arktycznego. Rozwój komórek opadowych oraz burzowych napędzała przede wszystkim duża różnica temperatury (czyli tzw. pionowy gradient temperatury) między dolną a środkową troposferą, z czego największy był on właśnie w środkowej troposferze. Podczas gdy przy ziemi było około 17 stopni, to na wysokości izobarycznej 700 hPa (3 km nad ziemią) już -4 stopnie, a na wysokości 500 hPa (5,5 km nad ziemią) było zaledwie -21 stopni. To sprawiło, że do rozwoju chmur opadowo-burzowych, w połączeniu z kilkoma innymi czynnikami doszło. Brak szybszego przepływu powietrza w środkowej troposferze, a także brak warunków kinematycznych (przykładowo silniejszych uskoków wiatru) natomiast sprawił, że poszczególne chmury dosłownie stały w miejscu. Stacjonarny typ burzy spowodował duży wzrost sumy opadu nad danym terenem w krótkim odstępie czasu, co przyczyniło się do podtopień, a w konsekwencji -i interwencji OSP Moszczenica. – mówi Marek Sowa, prowadzący fanpage Pogoda Okiem Marka

 

Możliwe były również trąby powietrze, co zwiastowały chmury.

 

- W rejonie Gorlic można było zaobserwować tzw. chmurę stropową (obniżenie podstawy chmury burzowej), która wyraźnie rotowała. Jej obecność świadczyła o możliwym zejściu trąby powietrznej, do czego jednak w naszym rejonie nie doszło. Formowanie się zalążków trąby lub nawet jej całkowite zejście było natomiast możliwe głównie na skutek dużej wilgotności powietrza oraz przede wszystkim - niskiego poziomu kondensacji pary wodnej. Zresztą w niektórych miejscach Polski lejki kondensacyjne można było to zarówno wczoraj jak i dziś obserwować. Podczas weekendu w naszym rejonie również możemy spodziewać się kolejnej porcji deszczu – przede wszystkim w niedzielę. W sobotę szansa na opad będzie o wiele mniejsza. – dodaje Marek.

 

Niestety, wczorajsze anomalia pogodowy sprawiły że zalany został kompleks sportowy w Moszczenicy, co uniemożliwia rozgrywania tam jakichkolwiek meczy w ten weekend.

 

Komentarze (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

Wystarczy zastanowić co jest tego przyczyna czy problemem jest uregulować rzekę?dbac o przepustowość rowów? Przecież to już jest nudne ze problemy występują ciagle w tych samych miejscach a włodarze gminni zdają się być ślepi na zaistniałe problemy

Ryszard
This comment was minimized by the moderator on the site

Ważna informacja dla Ryszarda i Czytelników. Gmina Moszczenica nie jest, ani nie była właścicielem lub zarządcą cieku wodnego Moszczanka. Zatem Gmina nie ma uprawnień do regulacji i utrzymania Moszczanki. Rząd kilka tat temu przeprowadził reformę i oddał to zadanie nowej firmie Wody Polskie..Wiem, że w tym roku firma ta ogłosiła przetarg na utrzymanie bieżące Moszczanki, ale nie zgłosił się żaden chętny. Oto prawda.

Jerzy Wałęga
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Szafir
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM