Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Grupa Górska przy OSP Moszczenica zawitała w Gorce

  • Dodano: wtorek, 04 maj 2021 14:44
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 710

Od 2019 roku przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Moszczenicy działa Grupa Górska prowadzona przez dh Adama Bryłę. Wczoraj tj. 3 maja 2021r. członkowie grupy wyruszyli na pierwszą w tym roku wyprawę.

 

Tym razem Grupa Górska przy OSP Moszczenica wyruszyła w Gorce aby zobaczyć budzącą się do życia przyrodę, a przede wszystkim krokusy.

 

Grupa wyjechała z Moszczenicy o 9.00 by już o 10.30 zaparkować samochody na przełęczy Knurowskiej (835 m n.p.m.). Pogoda, choć pokazywało się słońce, była bardzo wietrzna, temperatura na przełęczy wynosiła tylko około + 5 stopni. Mimo to humory dopisywały.

 

Szlak na początkowym odcinku niezbyt trudny dość szybko doprowadził grupę na Czerteż (984 m n.p.m.), a następnie na Bukowinę (989 m n.p.m.). Od tej wysokości było już trochę trudniej, gdyż szlak był coraz bardziej błotnisty, miejscami coraz częściej pojawiał się śnieg. Jednak bez większych przeszkód grupa dotarła na Polanę Zieleniec zdobywając po drodze jeszcze jeden szczyt - Stus (1126 m n.p.m.). Na polanie czekały na grupowiczów upragnione krokusy. Było ich tam tysiące! Nie pozostało nic innego, jak napawać oczy ich widokiem i robić szybko zdjęcia, póki jeszcze świeciło słońce.

 

Pogoda zaczęła się drastycznie zmieniać. Zaczął sypać śnieg. Nasza grupa miała w planach jeszcze wyjście na Turbacz, najwyższy szczyt Gorców, skąd rozciągają się wspaniałe widoki. Podeszliśmy pod halę Młyńską i byliśmy już pod szczytem Kiczory (1282 m n.p.m.), kiedy przyszła zamieć śnieżna utrudniająca widoczność praktycznie do kilkunastu metrów. Temperatura również zaczęła spadać w okolicę 0. W takich warunkach nie było sensu ryzykować zdrowiem, a i nie było szans na to, by coś z Turbacza zobaczyć. W związku z tym zrezygnowaliśmy z wejścia na Turbacz i postanowiliśmy wracać na parking.

 

Na dole znów zaświeciło słońce, choć temperatura już się zbytnio nie podwyższyła.

 

Najważniejsze, że cel, jakim były krokusy oraz rozruszanie się grupowiczów po przerwie zimowej, został osiągnięty. Naładowani energią już planujemy następną wyprawę. Tym razem będą to Tatry w czerwcu. – mówi dh Adam Bryła

 

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM