Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Dr Zbigniew Martyka o zakażeniu koronawirusem

  • Dodano: piątek, 30 październik 2020 08:46
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 2331

Wczoraj na portalu facebook, na swoim profilu bardzo ciekawą wypowiedź zamieścił dr Zbigniew Martyka, który jest ordynatorem Oddziału Obserwacyjno – Zakaźnego w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej. Doktor poinformował, że sam jest zarażony koronawirusem i nie ma się, czego bać.


Sianie paniki stało się ostatnio bardzo modne i niestety nie jest to dobre dla społeczeństwa. Uciążliwe restrykcje, życie w stresie, utrata pracy i źródła utrzymania rodziny mogą mieć znacznie poważniejsze konsekwencje niż koronawirus. Na podkarpaciu tak się rozpędzili, że statystyki wykazały więcej zakażonych niż wykonano testów.

 

Czy jest się czego bać?

 

Niezależnie od wprowadzanych obostrzeń do końca sezonu grypowego prawdopodobnie 70% z nas będzie już po kontakcie z koronawirusem. Prawdopodobnie 80 do 90% z tych 70% nawet nie będzie sobie zdawało sprawy z faktu zainfekowania organizmu wirusem SARS-COV-2. Pozostałe 10-20% będzie miało objawy - porównywalne przynajmniej do lżejszej lub cięższej grypy. Około 1-2% przejdzie COVID-19 ciężko lub bardzo ciężko, z wysoką gorączką, w skrajnych przypadkach z koniecznością podłączenia do respiratora. Generalnie, szansa na ciężkie przechorowanie COVID-19 jest zdecydowanie niewielka - co oczywiście nie oznacza, że nie ma jej wcale. – pisze dr Zbigniew Martyka

 

Doktor Martyka w swoim poście przypomina, aby zachowywać standardowe środki ostrożności, jak przy każdej chorobie zakaźnej.

 

Masz objawy zarażenia (obojętnie, czy koronawirusem, czy jakimkolwiek innym wirusem) - połóż się do łóżka, zostań w domu, wydobrzej. Jesteś zdrowy - zadbaj o odporność swojego organizmu. To najlepsze, co możesz zrobić. W żadnym razie nie daj się ponieść panice. – dodaje dr Martyka.

 

Wywnioskować można, że żadnego przeziębienia i objawów grypopodobnych bagatelizować nie można. Jeśli od razu zareagujemy, to wygramy z chorobą. Podobnie jest w przypadku grypy – jeśli nie będziemy się przejmować i kurować, to powikłania mogą prowadzić do śmierci.

 

Doktor Martyka doskonale zdawał sobie sprawę, że pracując na oddziale zakaźnym zakażenie się koronawirusem jest tylko kwestią czasu. Jego przypadek jest objawowy, doktorowi towarzyszy uciążliwa gorączka.

 

Doktorowi Martyce życzymy szybkiego powrotu do zdrowia, aby mógł nadal leczyć pacjentów.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Najnowsze komentarze

Ferment, w samochodzie nie znajdowaly sie dwie nieprzytomne osoby bo jedna w wyniku tej predkosci wy...
Dobrze ze to nie ranking wspólnoty tej lokalnej 😅😅 Pan z wąsem co chciałby być alfonsem napisałby że...
dlaczego ten drugi klub HDK z naszej wsi nie promował akcji organizowanej przez osp? z tego co pamię...

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM