Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Czas wreszcie odkłamać rzeczywistość!

  • Dodano: poniedziałek, 10 sierpień 2020 12:33
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 2150

Milczeliśmy dotąd nie wypowiadając się publicznie, w myśl zasady że brudy pierze się we własnym domu – stwierdza V-ce Przewodniczący Rady, powołując się na swoich kolegów radnych, którzy będąc dziś w większości w Radzie Powiatu – postanowili odwołać Przewodniczącego M. Waląga. Ten zaś, by nie dopuścić do głosowania w dniu 28.05.2020 r. zerwał Sesję pod pretekstem rzekomych wątpliwości prawnych, do wyjaśnienia których jednakże nie dopuścił, pomimo, że pod ręką miał dwóch Radców Prawnych z gotową opinią prawną. Ogłosił też, wbrew protestom radnych przerwę. I tak biegnie już trzeci miesiąc całkowitego paraliżu pracy Rady Powiatu, jak również większości jej Komisji.


Co jest więc rzeczywistą przyczyną, tej bezprecedensowej, wręcz groteskowej sytuacji?


Czyżby nadal były wątpliwości natury prawnej?


Z pewnością nie!

Wojewoda Małopolski stwierdził bowiem, że ,,... przerwa nie powinna trwać zbyt długo, aby możliwym było procedowanie przyjętego porządku obrad w rozsądnym terminie”. Wezwał też kolejno Przewodniczącego do wskazania terminu, w którym obrady zostaną wznowione.


A jaka jest rzeczywistość na dziś?
- Na sesji 28.05.2020 r. Przewodniczący ogłaszając przerwę zapowiedział jej wznowienie w następnym tygodniu.
- W piśmie do Starosty z 26.06.2020 r. oświadczył, że wznowienie Sesji nastąpi po wyjaśnieniu wątpliwości natury prawnej (wątpliwości te rozwiał Wojewoda dając wykładnię prawną w dniu 1.07.2020 r!).
- Zarówno Zarząd Powiatu, jak i większość Radnych zwracali się kilkukrotnie z wnioskami i żądaniami wznowienia obrad przerwanej Sesji oraz podjęcia prac nad przygotowaniem kolejnej, która w myśl planu pracy Rady przypadała na koniec czerwca.
Odpowiedzią Przewodniczącego Waląga było jedynie lekceważące milczenie...
- Dopiero 5.08.2020 r. w wypowiedzi na portalu internetowym zechciał stwierdzić ,,jestem skłonny wznowić Sesję w każdej chwili”, wskazując jednocześnie, że wnioskujący radni ,,nie dają mi najmniejszej nawet szansy, bym zgodnie z obowiązującym obecnie regulaminem rady mógł prowadzić obrady”.


I tu podkreślam z całą mocą: to nieprawda!


Proponowane dotąd przez Zarząd i Radnych rozwiązania proceduralne zmierzające do przekształcenia obrad Sesji z trybu zdalnego w tryb stacjonarny, nie spotkały się z negacją Nadzoru Prawnego Wojewody. Pomimo tego, wychodząc naprzeciw stanowisku Przewodniczącego, który twierdzi, że ,,Sesja nadal musi mieć formę zdalną” – Zarząd Powiatu w dniu 6.08.2020 r. wniósł kolejny raz o wznowienie w dniu 12.08.2020 r. obrad przerwanej Sesji właśnie w trybie zdalnym. Wniosek ten poparty został przez większość w liczbie 13 Radnych, którzy zażądali zajęcia przez Przewodniczącego stanowiska do dnia następnego.


I znów milczenie ......


Dokąd zatem Mieszkańcy mają czekać na wznowienie pracy przez ich organ przedstawicielski?


Przecież do szybkiego podjęcia są wiążące dla miejscowej społeczności decyzje od których zależy między innymi, czy w Szpitalu będzie nadal funkcjonować jedyna w powiecie całodobowa Apteka, czy Szpital powiatowy uzyskiwać będzie z tego tytułu dochód w wysokości kilkuset tysięcy w roku, czy pracę straci 10 aptekarzy, czy wreszcie uzdolnieni uczniowie naszych szkół otrzymają stypendia?


Są też do nadrobienia inne ważne tematy, gdzie Rada Powiatu ma dokonać oceny sytuacji ekonomicznej gorlickiego Szpitala, czy przeprowadzić debatę publiczną nad Raportem o stanie Powiatu.
Kiedy to nadrobić?


A przecież wkrótce najwyższy czas by podjąć prace nad przygotowaniem trudnego budżetu dla powiatu na 2021 rok.


W tym stanie rzeczy apelujemy i oczekujemy od Przewodniczącego Rady M.Waląga: NATYCHMIASTOWEGO wznowienia zerwanych obrad i przeprowadzenia w myśl proponowanego przez Zarząd i większość Radnych porządku, uwzględniającego wszystkie niezbędne do załatwienia zaległe sprawy. Żądamy tym samym wywiązania się z podstawowych i tak naprawdę jedynych powinności jakie ciążą na Przewodniczącym Rady Powiatu, a tym samym umożliwienia pracy innym Radnym właściwie pojmującym swoje zobowiązania wobec Mieszkańców powiatowej wspólnoty.


W imieniu 13 Radnych Powiatu Gorlickiego,
Wiceprzewodniczący Rady Powiatu
Jan Morańda

 

------------------------------

Z naszej strony informujemy, że niestety Pan Przewodniczący Mirosław Waląg nie odbiera od nas telefonu i nie odpowiada na nasze wiadomości, oczywiście potrafił się z nami skontaktować żeby przekazać że poda nas do sądu... Do czego ten człowiek zaprowadzi powiat gorlicki??? Czy zniszczy to co budowały przez lata takie osobowości jak Marek Bugno?

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM