Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Odprawa przed zimą

  • Dodano: poniedziałek, 16 grudzień 2013 12:54
  • |
  • Autor: E.Żarnowska
  • |
  • Odsłon: 2430

Przygotowanie do zimy służb, inspekcji i straży było głównym tematem posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Omówiono także stopień realizacji projektu transgranicznego pn. „Budowa systemu monitoringu bezpieczeństwa drogowego i środowiskowego w turystycznym obszarze nadgranicznym powiatu gorlickiego i kraju preszowskiego” oraz możliwość wykorzystania powstającej w ramach tego projektu strony internetowej dla informowania społeczeństwa o ewentualnych zagrożeniach. Obradom przewodniczyli starosta Mirosław Wędrychowicz oraz Marek Podraza.W trakcie posiedzenia na temat przygotowanie powiatu do funkcjonowania w ekstremalnych warunkach zimowych wypowiadali się: dyrektor Powiatowego Zarządu Drogowego Marek Machowski, Komendant Powiatowy Policji insp. Michał Gawlik, zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej st. kap. Bohdan Białoń, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Aleksander Górski i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Maria Bryg.
Jak wynika ze złożonych informacji PZD nadzoruje 313 km dróg powiatowych tj. 53 drogi na terenie całego powiatu gorlickiego przy których znajduje się 35 km chodników. Zimowym utrzymaniem, podobnie jak w roku ubiegłym,  zajmuje się 7 wykonawców wyłonionych w drodze przetargu na okres 3 lat.  Całodobowy dyżur  pełni i informacje na temat utrudnień na drogach powiatowych przyjmuje Obwód Drogowy w Libuszy. Ponadto w godzinach od 3 rano do 19 wieczorem w warunkach normalnych lub całodobowo w sytuacjach ekstremalnych dyżur sprawują także drogowcy w Uściu Gorlickim. Oni także prowadzą całodobowy monitoring 16 jednostek zajmujących się zimowym utrzymaniem dróg powiatowych w terenie. W tym roku w celu lepszej kontroli nad systemem odśnieżania i rzetelnością pracy wykonawców w ich samochodach założone zostały GPS-y oraz optyczne czujniki posypu.
W trakcie posiedzenia komendanci Policji i Straży zwracali uwagę na konieczność zwiększonej troski o osoby potrzebujące pomocy, ludzi chorych, starszych, bezdomnych, pod wpływem alkoholu. Przypomnieli, że schronisko dla osób bezdomnych znajduje sie w Nowym Sączu przy ul. Szewskiej. Przestrzegali przed łowieniem ryb i urządzaniem dzikich lodowisk na zalewie w Klimkówce czy innych akwenach wodnych, zwłaszcza tych pokrytych lodem. Ostrzegali przed skutkami źle działających urządzeń grzewczych, które mogą spowodować zaczadzenie lub pożar.
Przypominano także o obowiązku usuwania śniegu oraz zwisających sopli lodowych z dachów. Ostrzeżono ponadto przed ciągle pojawiającym się i niebezpiecznym zjawiskiem wścieklizny u lisów i zagrożeniem jakie ta choroba stanowi dla ludzi.

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku zapoznała się także z informacją koordynatora Zespołu ds. Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Marii Gubała na temat  realizacji projektu transgranicznego pn. „Budowa systemu monitoringu bezpieczeństwa drogowego i środowiskowego w turystycznym obszarze nadgranicznym powiatu gorlickiego i kraju preszowskiego”. Zaznaczyła, ze w ramach projektu powstaje strona internetowa, na której znajdą się m.in. informacje o ewentualnych zagrożeniach mogących pojawić się na terenie powiatu gorlickiego. Na stronie można będzie także „podglądać” obrazy z kamer rozmieszczonych w terenie przygranicznym po stronie polskiej i słowackiej oraz dane dotyczące pogody, stanu powietrza i monitoringu powodziowego. Strona będzie dostępna ze strony powiatu gorlickiego.

Komisja ponadto pozytywnie zaopiniowała projektu budżetu powiatu w dziale Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa oraz informację dot. Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego na lata 2012-2015 w zakresie doskonalenia systemu monitoringu powodziowego.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Najnowsze komentarze

Ferment, w samochodzie nie znajdowaly sie dwie nieprzytomne osoby bo jedna w wyniku tej predkosci wy...
Dobrze ze to nie ranking wspólnoty tej lokalnej 😅😅 Pan z wąsem co chciałby być alfonsem napisałby że...
dlaczego ten drugi klub HDK z naszej wsi nie promował akcji organizowanej przez osp? z tego co pamię...

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM