Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Z Gorlic w 40 minut do autostrady A4

  • Dodano: poniedziałek, 31 marzec 2014 12:49
  • |
  • |
  • Odsłon: 2542

Są dobre wiadomości z Wojewódzkiego Zarządu Dróg w Krakowie – informuje Zarząd Powiatu Gorlickiego. Będą realizowane bardzo ważne inwestycje na drogach wojewódzkich nr 977, 979 i 993 przebiegających przez powiat gorlicki.

  Mają one służyć podniesieniu bezpieczeństwa i komfortu jazdy, a ich końcowym efektem winno być skrócenie czasu dojazdu z Gorlic do autostrady A4 do ok. 40 minut. Chodzi głównie o udrożnienie ulic w Gorlicach i okolicy oraz zwiększenie przepustowości drogi wojewódzkiej Gorlice – Tarnów przez budowę trzeciego pasa ruchu.     W pierwszej kolejności w ramach tzw. bieżącego utrzymania, aby poprawić komfort jazdy oraz zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, działania modernizacyjne na drogach wojewódzkich mają objąć ulice Stróżowską i Dukielską w Gorlicach – mówi starosta Mirosław Wędrychowicz. Na ulicy Stróżowskiej ma być wykonany remont wraz z udrożnieniem kanalizacji deszczowej oraz modernizacja ok. 800 metrów nawierzchni. Ulica Dukielska ma mieć zmodernizowaną nawierzchnię na najbardziej zniszczonym odcinku, czyli  powyżej ustabilizowanego w ubiegłym roku osuwiska.
    Kolejne zadania mają być wykonywane w ramach Europejskiej Współpracy Transgranicznej i dotyczyć będą modernizacji ulicy Węgierskiej oraz drogi od Gładyszowa do przejścia granicznego w Koniecznej. Na ulicy Węgierskiej w Gorlicach modernizacja obejmie ok. 1400 m od skrzyżowania z droga krajową nr 28 aż do granicy miasta. Nastąpi także przebudowa skrzyżowania o lewoskręt w stronę Nowego Sącza i prawoskręt w stronę centrum miasta i dalej na Biecz, Jasło. Planowany jest także chodnik po prawej stronie idąc od skrzyżowania w kierunku szpitala oraz co jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa pieszych wyznaczone zostanie przejście na odcinku pomiędzy budynkiem głównym szpitala a budynkiem opieki długoterminowej tzw. szpital na Górce dawniej zakaźny. O to przejście ubiegaliśmy się od wielu lat i wszystko wskazuje na to, ze przy tej modernizacji zostanie ono wyznaczone – mówi starosta.
    Modernizacja obejmie także drogę wojewódzką 979 przebiegającą  od ronda w Moszczenicy przez Zagórzany do granicy z Gorlicami. Tam niezbędna jest dalsza budowa chodników oraz gruntowna modernizacja nawierzchni.
    Zabiegamy o modernizację drogi od Gorlic do Tarnowa, a mówimy o drodze wojewódzkiej 977 Tarnów – Gorlice – Konieczna – Granica Państwa. Zależy nam na tym,  abyśmy mogli z Gorlic do autostrady A4 dojechać w standardzie 40-45 minut. Zależy nam bardzo m.in. na jak najdłuższym odcinku trzeciego pasa ruchu, który w terenach zabudowanych będzie służył do lewoskrętów, a poza nimi do upłynnienia ruchu. Niezbędna jest budowa zatok autobusowych, by nie blokowały one płynności ruchu, „prostowanie zakrętów i poszerzenie poboczy na całym odcinku drogi. Tutaj wiele do zrobienia jest np. w Stróżówce (korekta zakrętów i budowę chodników).  Prace projektowe nad przebudową tej drogi od Gorlic do Tarnowa rozpoczyna biuro projektowe i już wkrótce zobaczymy, co da się w tej materii zrobić – informuje starosta.  
    Serdecznie dziękuję Zarządowi Województwa Małopolskiego i dyrektor WZD w Krakowie  Marcie Maj za bardzo przyjazne spojrzenie na potrzeby komunikacyjne powiatu gorlickiego - mówi starosta Mirosław Wędrychowicz.

    Rada i Zarząd Powiatu wspierają działania samorządu Małopolski w zakresie modernizacji infrastruktury drogowej w powiecie gorlickim i mieście Gorlice. Potwierdza to uchwała Rady Powiatu z marcowej sesji o udzieleniu pomocy finansowej Samorządowi  Województwa Małopolskiego w kwocie 24.160 zł na dofinansowanie dokumentacji związanej z przebudową infrastruktury drogowej tzn. rozszerzonej dokumentacji studyjno-koncepcyjnej obejścia Gorlic  oraz wielowariantowej koncepcji przebudowy drogi wojewódzkiej 977 o której mówiłem wcześniej – dodaje starosta.

    Nadal oczywiście nie zapominamy o wyzwaniu największym, czyli o walce z wykluczeniem komunikacyjnym, aby powiat gorlicki mógł w pełnym zakresie korzystać z autostrady A4 po nowym szlaku drogowym – mówi starosta. Próbujemy, wspólnie z powiatem jasielskim zainteresować tym tematem wicepremier Elżbietę Bieńkowską – wybieramy się do niej z wizytą. Mamy też wstępną obietnicę, że na jesieni to ona odwiedzi powiat gorlicki. Przypominamy także o kolejowych połączeniach pasażerskich. Marszałek Podkarpacia deklaruje finansowanie odcinka od Jasła do Biecza ale do domknięcia brakuje jeszcze deklaracji marszałka Małopolski w sprawie finansowania odcinka Biecz-Gorlice-Stróże. Mamy nadzieję, że dojdzie do korzystnego  rozwiązania w tej sprawie.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM