Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Planowanie dla Klimkówki

  • Dodano: piątek, 06 czerwiec 2014 13:22
  • |
  • Autor: P.Karp
  • |
  • Odsłon: 2014

Klimkówka jako całoroczne centrum rekreacyjne? To marzenie ma realną szansę stać się rzeczywistością. W Starostwie Powiatowym w Gorlicach odbyło się spotkanie mające na celu wypracowanie wspólnego stanowiska dotyczącego zagospodarowania zbiornika wodnego w Klimkówce. W dyskusji udział wzięli m.in. członek Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, starosta Mirosław Wędrychowicz, przedstawiciele samorządów gminnych, stowarzyszeń oraz przedsiębiorców.    Stworzenie nad zbiornikiem wodnym w Klimkówce całorocznego centrum rekreacyjnego to dla Zarządu Powiatu Gorlickiego oraz zainteresowanych samorządów jedno z ważniejszych zadań na przyszły okres programowania środków z Unii Europejskiej.
    Projekt dotyczący zagospodarowania Zbiornika Klimkówka został zgłoszony do działania 9.3 „Przygotowanie inwestycji strategicznych” Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego i będzie miał na celu stworzenie całościowej koncepcji zagospodarowania otoczenia zbiornika oraz przygotowanie dokumentacji technicznej umożliwiającej realizację inwestycji w przyszłym okresie programowania.
    Spotkanie w Starostwie Powiatowym w Gorlicach  rozpoczęło się od przedstawienia prezentacji na temat potencjału zbiornika wodnego w Klimkówce, zaprezentowania jego danych technicznych oraz  zrealizowanych do tej pory projektów turystycznych i edukacyjnych. Jezioro Klimkówka jest jednym z bardziej malowniczych sztucznych zbiorników wodnych w Karpatach a jego urozmaicona linia brzegowa z licznymi małymi zatoczkami stwarza doskonałe warunki dla rozwoju turystyki i aktywnego wypoczynku. Ponadto otoczenie jeziora to przede wszystkim 5 miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. - Zagospodarowanie zbiornika wodnego w Klimkówce jest podstawą strategicznego, zrównoważonego rozwoju gospodarczego nie tylko gmin na których terenie znajduje się jezioro, ale również leżących w zasięgu jego oddziaływania w powiecie gorlickim oraz w dalszym jego otoczeniu – mówił starosta Mirosław Wędrychowicz. -  Stanowiłoby to potężny bodziec prorozwojowy dla ruchu turystycznego w naszym powiecie, a co za tym idzie dla wielu firm działających na tym terenie oraz przyczyniłaby się do rozwoju tych najbardziej wykluczonych wschodnich krańców Małopolski. Chcielibyśmy dzisiaj wsłuchać się w Państwa głos, mamy nadzieje na żywą i owocną dyskusję oraz konkretne wnioski  - dodał starosta.
    Jak podkreślił członek Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys powiat gorlicki ma zielone światło dla realizacji  inwestycji, jednak najważniejszym jest, aby były to przedsięwzięcia kompleksowe, a Klimkówka stała się silnym motorem rozwoju turystycznego regionu. - Projekty przyszłości to takie, które scalają kilka jednostek, kilka organizacji czy kilka lokalnych samorządów. Dzięki takim działaniom jesteśmy w stanie osiągnąć znacznie więcej – mówił członek zarządu województwa małopolskiego Stanisław Sorys. – Zależy nam na tym, aby zagospodarowanie zbiorników wodnych w Małopolsce, w tym także Klimkówki niosło ze sobą zarówno wartość turystyczną, jak i ekonomiczną. Mówię tutaj o nowych miejscach pracy, konkretnej infrastrukturze, hotelach, restauracjach i wypożyczalniach sprzętu. Musimy stworzyć całoroczna ofertę turystyczną. Liczymy więc na projekt kompleksowy – dodał Stanisław Sorys.
    Przypomnijmy, iż kilka miesięcy temu Powiat Gorlicki, Gmina Ropa i Gmina Uście Gorlickie wypracowały wspólne stanowisko w sprawie koncepcji zagospodarowania jeziora. Znalazły się w nim m.in. kwestie takie jak konieczność uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej, budowa wielofunkcyjnej ścieżki pieszo-rowerowo-narciarskiej wokół zbiornika wraz z drogami dojazdowymi i parkingami, stworzenie małej infrastruktury turystycznej (punkty widokowe, zadaszenia, kładki i pomosty, ławki, stoły i kosze, stojaki na rowery, ubikacje, oznakowanie), modernizacja i rozbudowa centralnej strefy usług turystycznych, powstanie ośrodka wsparcia technicznego dla sportów wodnych, szkolenia dzieci młodzieży, budowa profesjonalnego pomostu dla kajaków, łodzi, skuterów oraz kompleksu rekreacyjno-sportowego czy przystosowanie wyznaczonego terenu pod okołoturystyczną działalność gospodarczą.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM