Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Absolutorium dla Zarządu Powiatu Gorlickiego

  • Dodano: niedziela, 29 czerwiec 2014 16:36
  • |
  • Autor: Powiat Gorlicki
  • |
  • Odsłon: 2245

Rada Powiatu Gorlickiego podczas XL sesji udzieliła absolutorium Zarządowi Powiatu, zatwierdzając wcześniej sprawozdanie z wykonania budżetu za 2013 rok złożone przez starostę Mirosława Wędrychowicza oraz sprawozdanie finansowe Powiatu Gorlickiego przedstawione przez skarbnik powiatu Krystynę Lewek. Pozytywną opinię w sprawie wykonania budżetu wyraziła Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie oraz Komisja Rewizyjna Rady Powiatu.Podziękowania Radzie Powiatu za wsparcie dla działań zarządu jak i konstruktywną krytykę złożył starosta Mirosław Wędrychowicz. Dziękował również dyrektorom jednostek organizacyjnych, naczelnikom i pracownikom Starostwa za odpowiedzialne realizowanie założeń budżetu. Szczególne wyrazy uznania wraz z bukietem kwiatów przekazał skarbnik powiatu Krystynie Lewek, która nieustannie dyscyplinuje Zarząd i Radę w wydatkach. Gratulacje Zarządowi  przekazał przewodniczący Rady Powiatu Marek Bugno.

    W 2013 roku dochody powiatu gorlickiego wyniosły 104,2 mln zł, a wydatki 96 mln zł. Był to rok bez deficytu, z ponad 8-milionową nadwyżką – mówił starosta Mirosław Wędrychowicz. W dochodach budżetu tradycyjnie największą pozycję, bo aż 67 % zajmują dotacje i subwencje z budżetu państwa, a dochody własne powiatu stanowią 23%. W ubiegłym roku bardzo dobrze układała się współpraca z samorządami miast i gmin powiatu gorlickiego, które udzieliły nam pomocy finansowej na łączną kwotę 1,4 mln zł. Były to pieniądze wspierające głównie inwestycje na drogach powiatowych oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach i halę sportową w Bieczu. Serdecznie dziękuję burmistrzom i wójtom za zaangażowanie i wsparcie dla działań powiatu – podkreślał starosta.
    Jeśli chodzi o wydatki budżetu powiatu to wyniosły one 96 mln zł i najwięcej środków „pochłonęła” oświata i edukacyjna opieka wychowawcza (46,3 mln zł), a następnie pomoc społeczna i polityka społeczne (17,5 mln zł) i transport (14,9 mln zł). Ważną pozycje w wydatkach stanowią wydatki na inwestycje i remonty. W 2013 roku wyniosły one 8,4 mln zł (w tym 6,5 mln zł inwestycje) i obejmowały: drogi – 5,9 mln zł, ochrona środowiska – 1,1 mln zł, ochrona zdrowia i pomoc społeczna – 0,7 mln zł, oświata i kultura – 0,4 mln zł. Starosta podkreślił, że znacznie lepiej pod tym względem zapowiada się rok bieżący i nakłady na ten cel powinny wynieść ponad 25 mln zł. W ten sposób wydatki na inwestycje i remonty w latach 2010 – 2014 wyniosą łącznie 139,7 mln zł (2010 r. – 49,5 mln zł, 2011 r. – 33,7 mln zł, 2012 r. – 22,8 mln zł, 2013 r. –   8,4 mln zł, 2014 r. – 25,3 mln zł).
    Jak wynika ze sprawozdania z wykonania budżetu powiatu w 2013 roku Zarząd korzystał z różnych źródeł finansowania inwestycji i remontów - 2,6 mln zł stanowiły pieniądze pozyskane z budżetu państwa,  2,8 mln zł dochody własne powiatu, 1,4 mln zł to pomoc finansowa samorządów, 1,2 mln zł to środki z Unii Europejskiej, a 0,5 mln zł kredyt bankowy.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Najnowsze komentarze

Alepujecie... Wejdzie sobie na jakąkolwiek grupę np. na FB gdzie wrzuca się filmy z jazdy. Poczytajc...
Brajan skomentował artykuł Sesja Rady Gminy z nagrodą
a w moszczenicy ten chory umysłowo bajkotworca dostanie nagrodee?? w staszkowce pieknie chor, szopka...
Qwerty skomentował artykuł Moszczenica Info ma swoje 14 urodziny!
Moszczenia czy Moszczenica?

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM