Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Start projektu drogowego

  • Dodano: środa, 08 lipiec 2015 02:38
  • |
  • Autor: E.Żarnowska
  • |
  • Odsłon: 2769

W Starostwie Powiatowym w Gorlicach odbyło się podpisanie umowy między Zarządem Województwa Małopolskiego reprezentowanym przez marszałka Stanisława Sorysa a Powiatem Gorlickim reprezentowanym przez wicestarostę Jerzego Nalepkę i członka Zarządu Powiatu Gorlickiego Stanisława Koszyka na dofinansowanie projektu pn. Uspokojenie ruchu w mieście Gorlice poprzez budowę północnego obejścia Gorlic wraz z dostępem do Gorlickiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Nastąpiło także podpisanie umowy z wykonawcą tej inwestycji firmą STRABAG Sp. z o.o. reprezentowaną przez kierownika Grupy Tarnów Rafała Ziętka. Ze strony Powiatu Gorlickiego umowę podpisał dyrektor Powiatowego Zarządu Drogowego w Gorlicach Marek Machowski, a Miasto Gorlice reprezentował burmistrz Rafał Kukla.

 

Cała inwestycja kosztować będzie 36,826 mln zł. Zgodnie z umową dofinansowanie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 wynosi na chwilę obecną 19,570 mln zł. Ciężar sfinansowania pozostałej kwoty, czyli 17,256 mln zł, wzięły na siebie solidarnie samorządy: Powiatu Gorlickiego i Miasta Gorlice. Jednogłośne decyzje w tej sprawie zapadły na sesjach Rady Powiatu Gorlickiego i Rady Miasta Gorlice 25 czerwca 2015 roku.

W trakcie spotkania marszałek Stanisław Sorys mówił m.in.: - To jest projekt ważny dla powiatu i miasta Gorlice, ale także ważny z punktu widzenia Małopolski, gdyż ma usprawnić nie tylko komunikację w mieście ale także ruch tranzytowy. Projekt jest trudny, a czasu jest niewiele, bo zaledwie pół raku na jego realizację, dlatego ważna będzie dobra współpraca wszystkich służb, szybkie rozwiązywanie problemów, mocna kontrola, aby całość inwestycji doprowadzić do szczęśliwego końca. Wicemarszałek Sorys dziękował za rzetelne przygotowanie projektu i wolę jego realizacji radom powiatu i miasta oraz zarządowi powiatu i burmistrzom poprzedniej i obecnej kadencji. Zaznaczył, że wszelkie oszczędności, które jeszcze pojawia się w ramach MRPO będą przekazane na zwiększenie dofinansowania tego projektu.
Z kolei wicestarosta Jerzy Nalepka podkreślił, że podpisanie umowy z Marszalkiem i wykonawcą to moment przełomowy, uruchamiający realizację tej największej w historii współpracy powiatu i miasta Gorlice inwestycji drogowej. Dziękował Zarządowi Województwa Małopolskiego za konsekwentną życzliwość dla projektu i starań obu samorządów o jego wdrożenie do realizacji. Wyraził nadzieję na zwiększenie dofinansowania. Prosił także mieszkańców ulic: Sikorskiego, Wincentego Pola, Wyszyńskiego o wyrozumiałość i cierpliwość w trakcie realizacji tej inwestycji, bo zapewne uciążliwość robót będzie duża. Wicestarosta Jerzy Nalepka poinformował, że wraz z rozpoczęciem inwestycji ruszyły także rozmowy dotyczące odszkodowań za grunty zajęte pod budowę drogi i podkreślił, że środki na ten cel są już zabezpieczone w projekcie.
Burmistrz Gorlic Rafał Kukla dziękował Zarządowi Województwa Małopolskiego, radom powiatu i miasta oraz zarządowi powiatu za przygotowanie projektu i doprowadzenie do finału, czyli podpisania umowy o dofinansowanie i realizację projektu. Wyraził nadzieję, że za pół roku spotkamy się na szczęśliwym jego zakończeniu.
Rafał Ziętek z firmy Strabag stwierdził, że roboty powinny ruszyć lada dzień i obejmować będą przede wszystkim ulicę Sikorskiego, która będzie w zasadzie wyłączona z ruchu (z wyjątkiem mieszkańców), następnie ul. W. Pola i ul Wyszyńskiego, gdzie planowane jest wprowadzenie ruchu wahadłowego. Zauważył, że dla sprawnej i terminowej realizacji projektu duże znaczenie będzie mieć pogoda.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. także: przewodniczący rady Powiatu Gorlickiego Marek Bugno, naczelnicy wydziałów Starostwa Powiatowego w Gorlicach, przedstawiciele lokalnych mediów, a całość prowadził główny specjalista Wydziału Inwestycji i Rozwoju starostwa Daniel Markowicz.

Przypomnijmy, że projekt pn. Uspokojenie ruchu w mieście Gorlice poprzez budowę północnego obejścia Gorlic wraz z dostępem do Gorlickiej Strefy Aktywności Gospodarczej dotyczy gruntownej modernizacji ulic: Sikorskiego, W. Pola, Korczaka i Wyszyńskiego w Gorlicach, przebudowy 4 skrzyżowań i stworzenia nowego ciągu komunikacyjnego łączącego drogę krajową nr 28 z droga wojewódzką nr 977 z ominięciem centrum Gorlic.
Projekt zakłada, że ul. Sikorskiego przebudowana będzie na długości 2520 m, a ul. W. Pola na długości 1100 m i obie poszerzone do 7 m. Powstaną 3 ronda. Pierwsze na skrzyżowaniu ul. Sikorskiego z drogą wojewódzką 977, a 2 pozostałe na skrzyżowaniach z ul. Wyszyńskiego i Korczaka, co skomunikuje ten ciąg drogowy z centrum miasta. Budowane będą chodniki, zatoki autobusowe i miejsca postojowe. Do wykonania jezdni mają być zastosowane tzw. ciche nawierzchnie, które zmniejszają hałas wywołany przez samochody. Całość inwestycji ma nie tylko usprawnić ruch, ale także podnieść bezpieczeństwo, szczególnie pieszych, w tym rejonie Gorlic.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM