Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Higiena intymna – żele, płyny, emulsje – jak kupować?

  • Dodano: wtorek, 22 wrzesień 2020 08:10
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 367

Stosowanie kosmetyków myjących do higieny intymnej ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Przeciwnicy obawiają się niewłaściwego dopasowania środków myjących do potrzeb narządów intymnych oraz ich negatywnego wpływu na florę bakteryjną i powstania zakażeń wirusowych czy bakteryjnych. Zwolennicy podnoszą, że dedykowany płyn i żel do higieny intymnej wpływają pozytywnie na środowisko bakteryjne pochwy, utrzymując właściwe pH.


Żel do higieny intymnej a flora bakteryjna
Wilgotność i temperatura pochwy stwarzają idealne warunki do rozwoju grzybów i bakterii. Biorąc pod uwagę, iż znajduje się ona w bezpośrednim sąsiedztwie odbytu i cewki moczowej, mogłoby się wydawać, iż zakażenia są wpisane w kobiecą naturę. Na szczęście tak nie jest. Pochwa wyposażona jest w szereg mechanizmów obronnych, które nie dopuszczają do rozwoju zakażeń. Jednym z nich jest obecność w błonach pochwy pałeczek kwasu mlekowego, które chronią przed jednostkami chorobotwórczymi. Lactobacillus, a więc wspomniane pałeczki, produkują nadtlenek wodoru. Ten natomiast pobudza układ odpornościowy do pracy, przy jednoczesnym utrzymaniu w pochwie kwaśnego pH – poniżej 4,5. Dzięki niemu niemożliwe jest zasiedlenie patogennych bakterii.


Podstawową zasadą podczas wyboru odpowiedniego kosmetyku do higieny intymnej jest zwrócenie uwagi na pH wybranego środka. Stosowanie kosmetyków o zasadowym pH jest jednym z największych grzechów, jakie można popełnić, ponieważ neutralizuje ono kwaśne środowisko pochwy i pozbawia je mechanizmów obronnych. W związku z powyższym m.in. do mycia narządów rozrodczych niezalecane są mydła.

 

Wybierając płyn, emulsję lub żel do higieny intymnej należy zwrócić uwagę na to, by utrzymywał naturalną florę pochwy. Trzeba mieć również świadomość, iż po wyjściu spod prysznica, działanie żelu myjącego kończy się. Flora bakteryjna funkcjonuje sama, korzystając z własnych mechanizmów obronnych. W związku z tym nie można jej tych mechanizmów pozbawić i narazić na dodatkową walkę z uczuciem suchości czy pieczenia.
Podstawowe zasady higieny intymnej u kobiet
Chcąc utrzymać właściwy poziom higieny intymnej, należy postępować zgodnie z poniższymi zasadami:
• Podczas menstruacji należy unikać długich kąpieli (maksymalnie do 15 minut). W tym czasie zaleca się korzystanie z prysznica.
• Miejsca intymne należy myć dwa razy dziennie (częściej podczas miesiączki).
• Powinno się unikać gąbek i myjek.
• Mycie należy przeprowadzić w ciepłej wodzie, lecz niegorącej.
• Miejsca intymne należy wycierać suchym ręcznikiem, przeznaczonym jedynie do tej części ciała.
• Do mycia strefy intymnej nie wolno stosować zwykłego mydła. W tym celu zleca się użycie specjalnego płynu lub żelu do higieny intymnej.
• Należy unikać zapachowych wkładek, podpasek, papieru toaletowego i kosmetyków myjących. Niewskazane są również wszelkie dezodoranty intymne.
• W przypadku pojawienia się niepokojących objawów należy koniecznie udać się do lekarza.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Najnowsze komentarze

Hubert skomentował artykuł Pożar kotłowni w Staszkówce
Nie przesadzajcie z tymi kpinami i nie oskarżajcie że ktoś kogoś nie lubi bo napisał drobny żart a ...
Basia skomentował artykuł Pożar kotłowni w Staszkówce
Do znajomej.. Kpiny????bardziej podziw i uznanie Nie widzę w komentarzach powyżej by ktoś kierowa...
Znajoma skomentował artykuł Pożar kotłowni w Staszkówce
Nie rozumiem, jak można być tak zazdrosnym albo zawistnym i wykorzystywać artykuł o pożarze do kpin ...

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM