Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Granie na komputerze może pomóc seniorom

  • Dodano: piątek, 03 maj 2019 18:01
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 1180

O benefitach jakie starsze osoby mogą czerpać z grania w gry wideo.

 

Gry wideo kojarzą się głównie z zabawą przeznaczoną dla młodych ludzi. Choć wśród graczy rzeczywiście dominują osoby przed 35. rokiem życia, to jednak tego typu aktywność okazuje się być niezwykle pożyteczna dla seniorów. W czym farmerzy gry online mogą pomóc starszym?

Seniorzy a wirtualna rzeczywistość

Jeszcze kilkanaście lat temu sposób spędzania czasu przez seniorów kojarzony był raczej z czytaniem gazet, rozwiązywaniem krzyżówek czy oglądaniem telewizji. Sytuacja jednak zmienia się – obecnie starsi ludzie coraz chętniej korzystają z możliwości technologicznych, jakie serwuje im współczesny świat. W 2019 roku osoba po 60. roku życia, która sprawnie posługuje się smartfonem czy laptopem, nikogo już nie dziwi.

Seniorzy stają się użytkownikami internetu, doceniając jego możliwości choćby w zakresie kontaktowania się z innymi. Coraz częściej sięgają także do gier video. Co więcej – przeprowadzone badania naukowe pokazują, że taka forma rozrywki może bardzo wpłynąć na działanie mózgu starszego człowieka, pomagając przywrócić lub utrzymać jego sprawność.

Trenowanie mózgu za pomocą gier

Badania w zakresie usprawniania seniorów poprzez gry komputerowe przeprowadzane są stale od wielu lat. Eksperyment naukowców z Kalifornii wykazał, że w wyścigowych grach wideo opartych na wielu zadaniach, starsi gracze, po odpowiednim przeszkoleniu, radzą sobie lepiej niż osoby 20-letnie, które takiego szkolenia nie przeszły. Ważną informacją jest również to, że u seniorów biorących udział w badaniu stwierdzono przy okazji polepszenie pamięci, koncentracji, czujności i szybkości reagowania. Efekt ten utrzymywał się nawet przez następne pół roku, przekładając się na funkcjonowanie w codziennym życiu.

Korzystne zmiany związane z wpływem grania na sprawność mózgu seniorów potwierdzają także badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii. W eksperymencie tym zastosowano grę logiczną polegającą na zapamiętywaniu i rozpoznawaniu różnych obiektów i osób. Wynik badania pokazał, że aktywność ta poprawia pracę mózgu w zakresie m.in. pamięci i uwagi, odmładzając umysł o około 3 lata.  

Jakie gry dla seniorów?

Seniorzy korzystają już nie tylko z prostych propozycji, jak np. popularne przeglądarkowe gry farmerskie, karty czy klocki, ale chętnie sięgają także po inne gatunki  (m.in. zręcznościowe, symulacyjne czy sportowe). Coraz większe zapotrzebowanie sprawia, że producenci przygotowują specjalne gry dedykowane właśnie starszym osobom. Ważne jest, aby zaoferować coś, co będzie odpowiednio skonstruowane nie tylko pod kątem atrakcyjności dla człowieka w tym wieku, ale wpłynie przy okazji na zdolności intelektualne oraz przyczyni się do opóźniania procesów starzenia.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Najnowsze komentarze

Hubert skomentował artykuł Pożar kotłowni w Staszkówce
Nie przesadzajcie z tymi kpinami i nie oskarżajcie że ktoś kogoś nie lubi bo napisał drobny żart a ...
Basia skomentował artykuł Pożar kotłowni w Staszkówce
Do znajomej.. Kpiny????bardziej podziw i uznanie Nie widzę w komentarzach powyżej by ktoś kierowa...
Znajoma skomentował artykuł Pożar kotłowni w Staszkówce
Nie rozumiem, jak można być tak zazdrosnym albo zawistnym i wykorzystywać artykuł o pożarze do kpin ...

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM