Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA
REKLAMA

5 zasad odpowiedzialnego pożyczania pieniędzy

  • Dodano: czwartek, 20 grudzień 2018 17:01
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 1486

Kredyt gotówkowy to zawsze poważne zobowiązanie. Pożyczone pieniądze trzeba będzie oddać w wymaganym terminie wraz z odsetkami, dlatego, zanim podejmiemy decyzję o zaciągnięciu pożyczki, warto najpierw poznać kilka podstawowych zasad rozsądnego i bezpiecznego korzystania z kredytów.

 

Konkurencja między organizacjami mikrofinansowymi wzrasta każdego dnia. Popularne oferty pozwalają uzyskać pożyczkę bez względu na historię kredytową. Częstym zjawiskiem jest oferta dla klientów, którzy po raz pierwszy złożyli wniosek do instytucji kredytowej, co oznacza wydanie bezpłatnej pożyczki. Pożyczki za darmo ranking 2019 zawiera informacje o wszystkich organizacjach mikrofinansowych i będzie analizować wszystkie aktualne promocje i programy lojalnościowe.

 

1. Ustal dokładny cel.

Pożyczaj pieniądze, tylko wtedy kiedy są Ci one potrzebne na konkretny cel. Może to być przykładowo leczenie, rehabilitacja, konieczność zakupu jakiegoś ważnego sprzętu domowego, który się zepsuł (pralka, lodówka). Branie pożyczki na weekend wyprzedaży w centrach handlowych czy tak na wszelki wypadek, żeby zawsze mieć pieniądze na dodatkowe wydatki, nie jest najlepszym pomysłem. Kredytowanie zachcianek i zakupów pod wpływem emocji, nie przyniesie Ci niczego dobrego. A takie zachowanie wręcz może prowadzić do całkowitej utraty kontroli nad swoimi wydatkami i problemów ze spłatą zadłużenia oraz braniem kredytów na spłatę poprzednich pożyczek, co powoduje, że powstaje niebezpieczna pętla zadłużenia.

 

2. Nigdy nie pożyczaj więcej, niż naprawdę potrzebujesz.

Pożyczanie  «na wyrost» czyli kwoty wyższej niż jest Ci faktycznie potrzebna, to zły pomysł. Pamiętaj, że im wyższa kwota zobowiązania, tym więcej trzeba spłacić. Z reguły takie nadwyżki w kwocie kredytu konsumenci przeznaczają na tak zwane bieżące wydatki czy dodatkowe rozrywki (kino, zakupy, wyjścia do restauracji). Na takie cele lepiej odłożyć niewielką kwotę z bieżącego budżetu domowego lub znaleźć dodatkowe źródło zarobku.

 

3. Pożyczaj tylko wtedy, gdy nie masz innych możliwości finansowania.

Kredyt można obecnie uzyskać bardzo łatwo i przy minimum formalności. W praktyce może go zaciągnąć każda osoba dorosła, która ma, chociaż kilkaset złotych dochodów miesięcznie. Często instytucje finansowe, w tym również banki, oferują tak zwane kredyty na dowód, nawet bez konieczności przedstawiania zaświadczenia o zarobkach. To wszystko powoduje, że decyzję o wzięciu kredytu podejmujemy bardzo szybko i często bez głębszego zastanowienia. Traktujemy tę kwestię zdecydowanie ze zbyt małą powagą. A może mieć ona dla nas niezwykle poważne konsekwencje, zwłaszcza jeśli z powodu jakiś życiowych przeciwności losu utracimy zdolność spłacania rat. Dlatego traktujmy pożyczkę gotówkową, jako ostateczność. Warto w pierwsze kolejności zastanowić się nad innymi źródłami finansowania naszych celów. Przeanalizujmy nasze codzienne wydatki, poszukajmy oszczędności, które pozwolą nam odłożyć potrzebną kwotę. Warto też rozejrzeć się za lepiej płatną pracą lub podjąć dodatkowe zajęcie wieczorami, lub w weekendy.

 

4. Pomyśl, czy na pewno będzie w stanie spłacać raty.

Podlicz dokładnie wszystkie swoje miesięczne zobowiązania: opłaty za mieszkanie, wodę, gaz, prąd, telefon, Internet, wydatki na żywność, ubrania, leki, środki czystości, koszty dojazdów do pracy i inne stałe zobowiązania. Kwotę, która wyjdzie Ci z takiego podsumowania, odejmij od całkowitej sumy miesięcznych zarobków. Jeśli okaże się, że po opłaceniu kosztów życia, zostaje Ci nieco więcej, niż wynosić będzie rata kredytu, możesz być spokojny. Jeśli natomiast zostaje Ci dokładnie tyle, ile będziesz musiał spłacać lub mniej, absolutnie nie powinieneś decydować się na branie pożyczki, ponieważ istnieje duża szansa, że nie będziesz w stanie terminowo jej spłacać. Jeżeli, koniecznie musisz wziąć kredyt, zastanów się nad zmniejszeniem jego kwoty lub wydłużeniem okresu kredytowania- oba te rozwiązania spowodują, że miesięczna rata będzie niższa.

 

5. Unikaj łatania kredytami dziur w domowym budżecie.

Raz na jakiś czas nie starcza Ci do pierwszego? Masz drobne kłopoty z płynnością finansową i pomyślałeś, że kredyt, pomoże Ci załatać nieszczelny budżet? Niestety nie. Prawda jest taka, że raty, które będziesz musiał spłacać, jeszcze dodatkowo go obciążą. Jeśli masz problemy z przeżyciem z miesiąca na miesiąc, zadłużanie się to najgorszy z możliwych pomysłów. Potrzebna Ci gruntowna analiza wydatków, która pomoże zlokalizować źródła problemów finansowych i wprowadzić oszczędności. Często jesteśmy zaskoczeni, jak wiele możemy zaoszczędzić, planując dokładnie domowe menu i robiąc listę zakupów, przestrzegając zasad ekonomicznego korzystania z wody, prądu i ogrzewania, czy zmieniając umowy na świadczenie usług telekomunikacyjnych na korzystniejsze.

 

Jeśli zdecydujesz się na kredyt, dokładnie przeczytaj przed podpisaniem wszystkie dokumenty takie jak umowa kredytowa czy umowa ubezpieczenia pożyczki. Pamiętaj również o tym, że zawsze masz możliwość wcześniejszej spłaty swojego zobowiązania finansowego. Banki z reguły nie pobierają za to żadnych dodatkowych opłat, a czasem nawet zwracają kredytobiorcy część poniesionych kosztów na przykład prowizji. Jeśli więc w trakcie trwania okresu kredytowania, wpadną Ci jakieś dodatkowe pieniądze lub dostaniesz lepiej płatną pracę, przeznacz te środki finansowe na jak najszybsze pozbycie się długu.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

REKLAMA
Jadwiga Wójtowicz
REKLAMA

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM