Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA
REKLAMA

Wieczny łańcuch rozrządu? Rozprawiamy się z mitami!

  • Dodano: poniedziałek, 23 kwiecień 2018 12:02
  • |
  • Autor: Partner
  • |
  • Odsłon: 25420

Potocznie wciąż sądzi się, że łańcuch rozrządu jest wieczny. Tymczasem gwarancję niezawodności posiadał stary łańcuch, dwurzędowy, stosowanych w konstrukcjach sprzed kilkunastu lat. Dziś łańcuchowi rozrządu daleko do tej legendarnej trwałości. 

Łańcuch rozrządu swego czasu, w starych jednostkach napędowych był gwarancją wiecznej pracy silnika. Łańcuch rozrządu w tych silnikach, wykonany z solidnych materiałów był niemal wieczny, więc w potocznej opinii, rozrząd oparty na zastosowaniu łańcucha jest zdecydowanie bardziej trwały od rozrządów, w których zastosowany jest pasek. Jednak, często użytkownicy nowoczesnych samochodów, w których zastosowano rozrząd, żalą się, że dzisiejsze łańcuchy rozrządu nijak się mają do swoich poprzedników. Przekłada się na to coraz dłuższe okresy między wymiana oleju, niska lepkość oleju, pogoń za niższą emisją CO2 oraz zwykłe oszczędności producentów na materiałach dobrej jakości. To powoduje, łańcuch przestał być wieczny i należy go regularnie królować, aby uniknąć zerwania lub wyciągnięcia, których efektem kosztowny remont silnika.

 

Układ rozrządu ma sterować pracą zaworów ssących i wydechowych

Układ rozrządu ma sterować pracą zaworów ssących i wydechowych. Moment ich otwarcia i zamknięcia powinien być ściśle zsynchronizowany z posuwistym ruchem tłoków. Zaburzenie pracy doprowadzi do zderzenia tłoków z zaworami, co w konsekwencji prowadzi do zniszczenia silnika, który, w najlepszym wypadku, czeka tylko remont generalny. W autach ciężarowych stosowany jest najczęściej mechanizm kół zębatych, który jest praktycznie niezniszczalny, ale też rzadko wykorzystywany, natomiast w autach osobowych producenci stosują tylko łańcuch lub pasek.

 

Kilka lat temu większość specjalistów zgodnie uważa łańcuchowy napęd rozrządu za rozwiązanie niemal idealne

Kilka lat temu większość specjalistów zgodnie uważa łańcuchowy napęd rozrządu za rozwiązanie niemal idealne. Bezobsługowe, pracujące przez cały okres życia jednostki napędowej. Jednak wówczas nawet łańcuchy były inne, wytrzymywały przebiegi przekraczające pół miliona kilometrów a wymiany wymagały wyłącznie elementy takie jak napinacz, listwa napinająca lub koło zębate. W porównaniu do nich pasek był obarczony ryzykiem, należało go wymieniać w ściśle określonych przez producenta interwałach czasowych. Był jednak rozwiązaniem tanim w produkcji. Kiedy jednak nastąpiły czasy szaleńczej pogoni za obniżeniem emisji spalin i wydajnością silnika, producenci powrócili do łańcucha rozrządu. Wszystkie ruchy producentów pojazdów podyktowane są koniecznością zmniejszenia masy elementów ruchomych silnika, co przekłada się na obniżone spalanie auta.

 

Zaletą łańcucha jest niewielki opór z jakim pracuje

Zaletą łańcucha jest niewielki opór z jakim pracuje. Zanurzony jest w oleju silnikowych, a wyśrubowane normy dotyczące lekkości konstrukcji i ograniczenia emisji spalin osiągane są poprzez zastosowanie delikatnych łańcuchów jednorzędowych w miejsce solidnych i trwałych, odpornych na wyciąganie łańcuchów dwurzędowych. Łańcuchy jednorzędowe są również zdecydowanie lżejsze. Zakładane są cieńsze pierścienie, automatycznie wyłączające się pompy wody i pompy oleju o zmiennej wydajności, co pozwala wygenerować w warunkach laboratoryjnych daje oszczędności. I zapewne tak by było, gdy stosować delikatniejsze rozwiązania wykonane z ładniejszych materiałów. Jednak producenci zdecydowanie stawiają również na oszczędność w tej kwestii, stosując materiały przeciętnej jakości lub wręcz słabej, co przekłada się na wysoką awaryjność silników z napędem łańcuchowym. Masywne ślizgi, napinacze, płozy i łańcuchy zastępowane są przez lekkie, proste i tańsze w produkcji zamienniki.

 

Elementem, który przekłada się na słabszą wytrzymałość łańcuchów rozrządu jest wzrost mocy silnika i momentu obrotowego


Elementem, który przekłada się na słabszą wytrzymałość łańcuchów rozrządu jest wzrost mocy silnika i momentu obrotowego. Praktycznie rzecz biorąc, delikatniejsza i słabsza konstrukcja zmuszona jest przenosić większe siły, niż jego masywny poprzednik. Łańcuch musi uporać się z chwilowymi szarpnięciami układu korbowego, które pojawiają się podczas pracy suwu pracy silnika. Dlatego, dla zniwelowania wibracji zastosowano dwumasowe koło zamachowe. Można sobie wyobrazić, że większe obciążenia, zestawione z niższą wytrzymałością konstrukcji oznaczają zdecydowanie mniejszą wytrzymałość.

 

Na żywotność układu przekładają się też oleje silnikowe o niskiej lepkości, wydłużone okresy między wymianą oleju, co ma mieć wpływ na ekologię, a ma wpływ głównie na obniżanie żywotności silnika oraz łańcucha, które już po 15 tysiącach kilometrów nie są wystarczająco dobrze smarowane. Zbyt rzadka wymiana oleju prowadzi do tego, że w olejku znajdują się zanieczyszczenia, które przekładają się również na obniżenie właściwości smarnych. Do tego łańcuch utrzymywany jest w naprężeniu przez hydrauliczne napinacze, które są wrażliwe na ciśnienie oleju w układzie, więc wszelkie wycieki przekładają się na obniżenie ciśnienia napinającego łańcuch. Ze względów konstrukcyjnych lub oszczędnościowych w konstrukcjach wielu napinaczy nie stosuje się zapadki blokującej jego pozycję po wyłączeniu silnika, czego efektem jest luźna praca łańcucha podczas pierwszych chwil pracy silnika. W Warszawie, pracownicy pomocy drogowej z Drogowych Pomocników opowiadają, że wielu posiadaczy aut wyposażonych w łańcuch rozrządu jest zaskoczonych, jego zerwaniem, a nie jest w to wcale rzadka awaria.


Rozrząd należy kontrolować co 70 do 80 tysięcy kilometrów, lub co dwa lata


Rozrząd należy kontrolować co 70 do 80 tysięcy kilometrów, lub co dwa lata. Zaniepokojenie powinny wzbudzać szmery i inne dziwne dźwięki dochodzące z silnika podczas pracy na biegu jałowym. Falowanie obrotów to również sygnał, że z rozrządem łańcuchowym może się dziać coś niepokojącego. Większość innych objawów może wychwycić tylko mechanik podczas dokładnego przeglądu, polegającego na demontażu osłon. Wówczas można zobaczyć czy koła zębate są zużyte a napinacz wysunięty maksymalnie. Do dyspozycji mechaników są również testery diagnostyczne, które pozwalają określić fazy rozrządu. Mechanizm współczesnego auta wytrzymuje od 200 do 300 tysięcy kilometrów. Nigdy jednak nie ma pewności, a łańcuch potrafi zerwać się po 80 tysiącach kilometrów, co potwierdzają mechanicy z firmy Gliński Hol Grzegorza Glińskiego, którym zdarza się pomagać kierowcom, w których samochodach zerwał się łańcuch rozrządu.


Nowoczesne łańcuchy rozrządu wymagają podobnej kontroli jak rozwiązania z paskiem rozrządu. W chwili wykrycia zużycia elementów współpracujących, takich jak napinacz, listwa napinająca czy koło zębate lub widoczne rozciągnięcie samego łańcucha, rozrząd nadaje się do całościowej wymiany, ze względu na możliwość nieodwracalnego uszkodzenia silnika, gdyż zerwanie łańcucha lub przeskoczenie oznacza w najlepszym momencie remont

{jcomments off}

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

REKLAMA
Jadwiga Wójtowicz
REKLAMA

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM