Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA
REKLAMA

Zakupoholizm

  • Dodano: poniedziaÅ‚ek, 23 kwiecieÅ„ 2018 11:12
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • OdsÅ‚on: 1278

W dzisiejszych czasach standardem jest częste kupowanie nowych rzeczy. Coraz rzadziej zadziwia, kiedy ktoś co chwile ma nowe buty czy inne dobra materialne. Jednak gdzie jest granica pomiędzy częstymi zakupami, a zakupoholizmem?

Zakupoholizm można uznać za uzależnienie typowe dla XXI wieku. Określana jest jako silna potrzeba nabywania nowych rzeczy, które często są niepotrzebne oraz nieprzemyślane. Często kompulsywne zakupy mogą być ujściem dla negatywnych emocji osoby uzależnionej. Dzięki temu pozbywa się stresu, smutku czy frustracji, ale jest to również forma podniesienia swojej samooceny. Kupowanie jest dla takiej osoby swego rodzaju terapią, która pozwala poczuć się lepiej, oderwać się od codziennych problemów. Na początku zakupy dają radość. Po dłuższym czasie może pojawić się smutek, rozczarowanie lub poczucie winy. Kompulsywne kupowanie nie różni się od innych uzależnień takich jak hazard, narkomania, pracoholizm, zmienia się jedynie czynnik uzależniający. Zakupoholizm może być niebezpieczny, gdy uzależniony zaczyna się coraz bardziej zadłużać się i nie kontrolować się w zakupach.


PO CZYM WIĘC ROZPOZNAĆ, ŻE MY LUB KTOŚ Z NASZEGO OTOCZENIA DOKONUJE KOMPULSYWNYCH ZAKUPÓW?
Myśląc o kompulsywnym kupowaniu nie powinniśmy twierdzić, że każdy kto robi częste zakupy lub w sklepach zostawia duże kwoty jest uzależniony. O zakupoholizmie możemy mówić w momencie, gdy dana osoba nie jest w stanie kontrolować ilości zakupionych rzeczy, są one często nieprzemyślane, odczuwa również nieodpartą pokusę kupowania oraz staje się to metodą na odreagowanie stresu. W XXI wieku potrzeba nabywania co chwilę nowych rzeczy może być wzmacniana przez obecne wszędzie reklamy zachęcające do zakupu, różnego rodzaje promocje oraz wszechobecne karty lojalnościowe i związane z nimi korzyści. Również karty kredytowe umożliwiają pogłębianie uzależnienia i zaspokajanie go, ponieważ osoba płacąca nie widzi łącznej kwoty wydanych środków. W związku z tym moment pojawienia się wyrzutów sumienia jest odkładany aż do zobaczenia wyciągu i obowiązku spłacenia zadłużenia.


Przyczyną nałogowego kupowanie może być spadek nastroju lub niska samoocena. Może wystąpić na tyle silna pokusa do robienia zakupów, której osoba uzależniona nie będzie w stanie zignorować i powstrzymać. Tak jak w innych uzależnieniach tak w zakupoholizmie występuje tzw. zjawisko tolerancji. Tak jak osoba uzależniona od alkoholu będzie potrzebować coraz większej dawki alkoholu, aby odczuwać błogość i satysfakcję, tak w przypadku kompulsywnego kupowania – osoba uzależniona od zakupów potrzebuje coraz większej ilości dóbr, aby odczuwać tą samą euforie co na początku nałogu. W przypadku niezaspokojenia potrzeby mogą wystąpić objawy abstynencyjne np. złe samopoczucie, frustracja, rozdrażnienie. W przypadku tego rodzaju nałogu łatwo wpaść w pułapkę, ponieważ osoba uzależniona kupuje w celu poprawienia swojego samopoczucia, następnie pojawiają się wyrzuty sumienia oraz ponowny spadek nastroju, więc znowu udaje się na zakupy. Należy pamiętać, że o zakupoholizmie mówimy w momencie, gdy nabywanie nowych dóbr jest metodą na radzenie sobie z wewnętrznymi problemami, ma być to chociażby forma dowartościowania własnej osoby.


Najbardziej narażone na tego typu nałóg są osoby o niskim poczuciu wartości, nie zależy to od płci, ponieważ zarówno mężczyźni i kobiety mogą cierpieć na zakupoholizm. Różnice występują pomiędzy kupowanymi rzeczami. Kobiety skłaniają się ku ubraniom, biżuterii lub kosmetykom, mężczyźni natomiast ku różnego rodzaju gadżetom.


JAK RADZIĆ SOBIE Z KOMPULSYWNYM KUPOWANIEM?
Warto zaprzestać używania kart kredytowych i ograniczyć się jedynie do posługiwania się gotówką. Robić listę zakupów, której będzie się przestrzegać w wizyty w sklepie. Warto również stworzyć listę, na której będą wypisane najważniejsze zakupy do zrealizowania. Można poprosić kogoś bliskiego, aby do sklepu udał się razem z osobą uzależnioną. Pomocne będzie planowanie czasu tak, aby unikać wizyt w centrach handlowych zwłaszcza podczas trwania wszechobecnych wyprzedaży. Jeśli pojawi się silna chęć zakupów warto porozmawiać o tym z osobą bliską oraz poprosić ją o wspólne spędzenie czasu np. w trakcie spaceru, aby rozładować wewnętrzne napięcie. W momencie, gdy czujemy, że sami nie damy rady w zwalczeniu zakupoholizmu warto udać się po pomoc do specjalisty, który posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności do pomocy osobom uzależnionym.

 

Artykuł powstał we współpracy z psychologami z Emaptio z Wrocławia

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

REKLAMA
Jadwiga Wójtowicz
REKLAMA

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM