Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA
REKLAMA
Reklama Halina Łaś

Jak przygotować trawnik na wiosnę - odnowa, nazwożenie...

  • Dodano: piątek, 05 maj 2017 16:26
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 1794

Połowa marca to początek intensywnych prac w ogrodzie. Trzeba posprzątać po zimie uschnięte gałęzie, stare liście, przyciąć krzewy. I oczywiście przygotować ogród do nowego sezonu.

Wiosenna odnowa trawnika

Wraz z nastaniem ciepłych dni, trawa zaczyna powracać do życia, pojawiają się nowe, soczyste, zielone źdźbła. Jednak, by trawnik wyglądał pięknie, trzeba o niego odpowiednio zadbać.

Najważniejsze jest usunięcie pozostałości z poprzedniego sezonu, czyli zeschłych liści, suchej trawy. W tym celu najlepiej jest używać grabi z płaskimi zębami, które zbiorą pozostałości, ale nie uszkodzą darni trawnika. Na koniec czynności porządkowych warto zmieść cały trawnik miotłą o twardych końcówkach (do kupienia w każdym markecie). Oczyszczenie trawnika pozwala na ocenę jego stanu, określenie ubytków (trzeba je uzupełnić) i podjęcie działań pielęgnacyjnych. Czasami ziemia po zimie wymaga spulchnienia. Możemy wykonać to za pomocą prostych wideł (strasznie czasochłonne i pracochłonne) lub za pomocą wertykulatora lub aeratora. Dzięki tym zabiegom ziemia jest pulchniejsza, a nowe obła mogą szybciej wyrastać.


Nawożenie trawnika

Warunkiem równego wzrostu trawy o soczystej barwie zieleni jest odpowiednie wzbogacenie podłoża o składniki mineralne. Najlepiej nadają się do tego nawozy azotowe, potasowe i fosforowe. Można je rozsiewać oddzielnie lub zastosować odpowiednią mieszankę, ważne jest, by rozsiewać je równomiernie.

Dobrze na kondycję trawnika wpływają nawozy naturalne, takie jak obornik czy kompost. Ich zaletą jest naturalny skład, cena (darmowe w pozyskiwaniu) oraz właściwości spulchniające gleby.

Czasami zdarza się, że ubytki darni są duże, to najczęściej efekt bardzo wilgotnych i mroźnych zim, korzenie trawy zostają uszkodzone i na trawniku pojawiają się puste miejsca. Wtedy konieczne jest dosianie trawy i jej odpowiednia pielęgnacja.

Jak dbać o trawnik

Niektórym wydaje się, że wystarczy wysiać trawę i nie będą musieli więcej się nią zajmować. Nic bardziej błędnego. Jeżeli chcemy, by trawnik dobrze się prezentował musimy o niego odpowiednio zadbać. Przede wszystkim trawę trzeba systematycznie kosić, dzięki temu będzie się zagęszczać, a z wyglądu będzie przypominać równy, puszysty dywan. W okresie lata trawnik wymaga systematycznego podlewania, dzięki czemu zachowa soczystość zieleni.


A może kwietna łąka

W ogrodach przydomowych najczęściej tworzymy trawniki dywanowe, które stanowią niewątpliwą ozdobę, ale wymagają pracochłonnej pielęgnacji, trzeba je kosić co 3-4 dni. Bardziej praktyczne są trawniki rekreacyjne, które wystarczy kosić co 2 tygodnie. Ich zaletą jest możliwość chodzenia po trawie, która potem się podnosi.

Ostatnio modne stały się łąki kwietne. Ich zaletą jest łatwa pielęgnacja i ładny, naturalny wygląd. Do mieszanki traw dodawane są nasiona koniczyny (białej i czerwonej), maków, chabrów, maciejki, nagietka, czarnuszki, ostróżki polnej. Zestaw nasion można tak dobrać, by polne kwiaty kwitły od wiosny do jesieni. Dodatkową zaletą łąki kwietnej jest możliwość doboru zestawu roślin do warunków naturalnych ogrodu. Możemy inny zestaw wybrać na tereny wilgotne, a inny na tereny nasłonecznione.

 

Więcej ciekawych i praktycznych porad nt. ogrodu znajdziecie na www.dom.pl/ogrod

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

REKLAMA
REKLAMA

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM