Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Brama wjazdowa przesuwna – samonośna czy szynowa?

  • Dodano: środa, 16 sierpień 2017 09:49
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 4802

Dobranie odpowiedniej bramy wjazdowej jest kluczowe dla bezpieczeństwa i komfortu jej obsługi przy wyjeżdżaniu i wjeżdżaniu na posesję. Dzisiaj wielu klientów decyduje się na bramy przesuwne, które najczęściej uzupełniane są również o systemy automatyki pozwalające na obsługę pilotem. Jak dobrać odpowiednią bramę przesuwną?

Brama wjazdowa na posesję powinna być przede wszystkim dopasowana do dostępnej przestrzeni, aby w ten sposób nie zabierała ona zbyt dużo wolnego miejsca – nieodpowiednio dopasowana brama może by również niemożliwa w otwieraniu i zamykaniu, wobec tego przed wyborem należy dokonać dokładnych pomiarów.

 

Brama przesuwna – budowa i miejsce montażu

Bramy przesuwne najczęściej wyposażone są tylko w jedno skrzydło, które podczas otwierania i zamykania porusza się wzdłuż ogrodzenia po jego wewnętrznej stronie. W związku z tym brama tego rodzaju powinna być zamontowana w miejscu, gdzie ogrodzenie to jest na tyle długie, aby całe skrzydło mogło przesunąć się w lewo lub w prawo zależnie od miejsca montażu.

 

Trzeba również pamiętać o tym, żeby brama nie przesłoniła furtki, dlatego jej lokalizację należy określić jak najszybciej.

 

Jako że bramy tego rodzaju praktycznie nie zajmują miejsca na podjeździe, bardzo dobrze sprawdzają się wtedy, gdy wolne miejsce między wjazdem na posesję a garażem jest niewielkie i zastosowanie bram rozwieranych nie byłoby możliwe.

 

Bramy wjazdowe przesuwne można zakupić w dwóch wariantach konstrukcyjnych – jako bramy samonośne lub bramy szynowe.

 

Brama wjazdowa samonośna

To brama, której skrzydło jest zawieszone z użyciem wysięgnika, dlatego też podczas otwierania i zamykania porusza się ona nad powierzchnią wjazdu i nie dotyka podłoża. Odległość skrzydła od ziemi wynosi zwykle od 5 do 8 centymetrów. Bramy te są droższe od szynowych, niemniej jednak ich plusem jest łatwiejsza eksploatacja.

 

Aby konstrukcja taka była stabilna, stosuje się specjalną przeciwwagę, która zwiększa ciężar skrzydła o około 30-40% dla zachowania równowagi skrzydła. Taka konstrukcja zmniejsza także konieczność prowadzenia prac montażowych.

 

Dzięki samonośnej budowie brama jest również łatwiejsza w eksploatacji w stosunku do bram szynowych – nie ma potrzeby usuwania nagromadzonych liści, piasku czy lodu, które mogłyby powstrzymywać bramę przed przesuwaniem.

 

Brama wjazdowa szynowa

Wyposażona jest w skrzydło z rolkami na szynie, które jest umocowane jest fundamencie, dlatego też zastosowanie takiej bramy wymaga więcej czasochłonnych prac związanych z wylaniem fundamentu.

 

Zaletą bram wjazdowych szynowych jest przede wszystkim ich przystępna cena w stosunku do bram samonośnych. Głównym minusem jest z kolei konieczność regularnego usuwania zanieczyszczeń, które mogą znajdować się w szynie. Problemem jest również lód zbierający się w szynie, który może zablokować bramę całkowicie w okresie zimowym.

 

Brama przesuwna – obsługa

Bramy przesuwne najczęściej wyposażane są w systemy automatyki z dopasowanym siłownikiem – musi on odpowiadać wymiarom skrzydła bramy oraz jej ciężarowi. Automatyka pozwala na otwieranie i zamykanie bramy jednym przyciskiem na pilocie.

 

System automatyki jest również w stanie współpracować z bramą garażową – wtedy wyjazd i wjazd na posesję będzie jeszcze łatwiejszy i zajmie mniej czasu, ponieważ użytkownik może nacisnąć przycisk, a brama wjazdowa oraz brama garażowa otworzą się lub zamkną równocześnie.

 

Aby brama działała niezawodnie i prezentowała się estetycznie, warto skorzystać z usług firm specjalizujących się w tej dziedzinie, na przykład ODB, która oferuje wysokiej jakości bramy firmy Wiśniowski. Z jej ofertą można zapoznać się bliżej pod adresem strony internetowej: http://www.odb.com.pl/products/bramy.

 

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM