
Brama wjazdowa przesuwna – samonośna czy szynowa?
- Dodano: środa, 16 sierpień 2017 09:49
- |
- Autor: D.Markowicz
- |
- Odsłon: 4802

Dobranie odpowiedniej bramy wjazdowej jest kluczowe dla bezpieczeństwa i komfortu jej obsługi przy wyjeżdżaniu i wjeżdżaniu na posesję. Dzisiaj wielu klientów decyduje się na bramy przesuwne, które najczęściej uzupełniane są również o systemy automatyki pozwalające na obsługę pilotem. Jak dobrać odpowiednią bramę przesuwną?
Brama wjazdowa na posesję powinna być przede wszystkim dopasowana do dostępnej przestrzeni, aby w ten sposób nie zabierała ona zbyt dużo wolnego miejsca – nieodpowiednio dopasowana brama może by również niemożliwa w otwieraniu i zamykaniu, wobec tego przed wyborem należy dokonać dokładnych pomiarów.
Â
Brama przesuwna – budowa i miejsce montażu
Bramy przesuwne najczęściej wyposażone są tylko w jedno skrzydło, które podczas otwierania i zamykania porusza się wzdłuż ogrodzenia po jego wewnętrznej stronie. W związku z tym brama tego rodzaju powinna być zamontowana w miejscu, gdzie ogrodzenie to jest na tyle długie, aby całe skrzydło mogło przesunąć się w lewo lub w prawo zależnie od miejsca montażu.
Â
Trzeba również pamiętać o tym, żeby brama nie przesłoniła furtki, dlatego jej lokalizację należy określić jak najszybciej.
Â
Jako że bramy tego rodzaju praktycznie nie zajmują miejsca na podjeździe, bardzo dobrze sprawdzają się wtedy, gdy wolne miejsce między wjazdem na posesję a garażem jest niewielkie i zastosowanie bram rozwieranych nie byłoby możliwe.
Â
Bramy wjazdowe przesuwne można zakupić w dwóch wariantach konstrukcyjnych – jako bramy samonośne lub bramy szynowe.
Â
Brama wjazdowa samonośna
To brama, której skrzydło jest zawieszone z użyciem wysięgnika, dlatego też podczas otwierania i zamykania porusza się ona nad powierzchnią wjazdu i nie dotyka podłoża. Odległość skrzydła od ziemi wynosi zwykle od 5 do 8 centymetrów. Bramy te są droższe od szynowych, niemniej jednak ich plusem jest łatwiejsza eksploatacja.
Â
Aby konstrukcja taka była stabilna, stosuje się specjalną przeciwwagę, która zwiększa ciężar skrzydła o około 30-40% dla zachowania równowagi skrzydła. Taka konstrukcja zmniejsza także konieczność prowadzenia prac montażowych.
Â
Dzięki samonośnej budowie brama jest również łatwiejsza w eksploatacji w stosunku do bram szynowych – nie ma potrzeby usuwania nagromadzonych liści, piasku czy lodu, które mogłyby powstrzymywać bramę przed przesuwaniem.
Â
Brama wjazdowa szynowa
Wyposażona jest w skrzydło z rolkami na szynie, które jest umocowane jest fundamencie, dlatego też zastosowanie takiej bramy wymaga więcej czasochłonnych prac związanych z wylaniem fundamentu.
Â
Zaletą bram wjazdowych szynowych jest przede wszystkim ich przystępna cena w stosunku do bram samonośnych. Głównym minusem jest z kolei konieczność regularnego usuwania zanieczyszczeń, które mogą znajdować się w szynie. Problemem jest również lód zbierający się w szynie, który może zablokować bramę całkowicie w okresie zimowym.
Â
Brama przesuwna – obsługa
Bramy przesuwne najczęściej wyposażane są w systemy automatyki z dopasowanym siłownikiem – musi on odpowiadać wymiarom skrzydła bramy oraz jej ciężarowi. Automatyka pozwala na otwieranie i zamykanie bramy jednym przyciskiem na pilocie.
Â
System automatyki jest również w stanie współpracować z bramą garażową – wtedy wyjazd i wjazd na posesję będzie jeszcze łatwiejszy i zajmie mniej czasu, ponieważ użytkownik może nacisnąć przycisk, a brama wjazdowa oraz brama garażowa otworzą się lub zamkną równocześnie.
Â
Aby brama działała niezawodnie i prezentowała się estetycznie, warto skorzystać z usług firm specjalizujących się w tej dziedzinie, na przykład ODB, która oferuje wysokiej jakości bramy firmy Wiśniowski. Z jej ofertą można zapoznać się bliżej pod adresem strony internetowej: http://www.odb.com.pl/products/bramy.
Â