
Oczyszczanie przewodów kominowych – dlaczego jest ważne?
- Dodano: środa, 25 październik 2017 07:36
- |
- Autor: D.Markowicz
- |
- Odsłon: 3120

Ogrzewanie budynków mieszkalnych to w chłodnej porze roku bezwzględna konieczność. Jednak to na właścicieli samodzielnych domów spada najwięcej obowiązków, wynikających z tego truizmu. Zwłaszcza w czasie zimy tak charakterystyczny dla jednorodzinnych domków komin zaczyna pełnić swoje praktyczne funkcje: pomagając w procesie odprowadzania pyłu i dymu, które wytwarzają się podczas palenia opału.
Niestety sam fakt istnienia komina to jeszcze zbyt mało, by można się było czuć całkowicie bezpiecznie – choć znaczna część zanieczyszczeń uchodzi przez komin na zewnątrz, na ściankach tego elementu konstrukcyjnego stale odkłada się sadza. Warto zdawać sobie sprawę, że jej obecność to nie problem wyłącznie estetyczny, ale znacznie poważniejszej natury.
Oczyszczanie przewodów kominowych – coś, czego nie można zaniedbać
Już minimalny nadmiar sadzy da o sobie znać – problemami w pracy komina. Jak nietrudno sobie wyobrazić, przewód tracący na drożności, będzie coraz słabiej wykonywał swoje podstawowe zadanie. W ten sposób spaliny, które powinny jak najszybciej opuścić wnętrze domu, mogą uwolnić się do pomieszczeń mieszkalnych lub przyczynić do wybuchu pożaru w zbyt obciążonym sadzą kominie. Rezultat każdego z tych scenariuszy może być tragiczny – zarówno w stosunku do samego budynku, jak i obecnych w nim ludzi. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie stanu komina: Oczyszczanie przewodów kominowych najlepiej zostawić profesjonalistom: wówczas można mieć pewność, że to niebezpieczne i ważne zadanie zostanie wykonane właściwie. Kominiarz znający się na swoim fachu:
-
zjawi się ze specjalistycznym sprzętem pomiarowym i czyszczącym
-
sprawnie przeprowadzi wszystkie niezbędne czynności, zaczynając od dokładnego zdiagnozowania stanu przewodu kominowego
-
mimo wszystko jego rzetelna praca potrwa dłuższy czas
-
uprzątnie i wyniesie sadzę, która w żadnej postaci nie powinna znajdować się w domu
Według stosownych przepisów, komin uczestniczący w paleniu opału należy czyścić cztery razy w roku, na każdy rok kalendarzowy powinna zaś przypadać dokładna inspekcja, orzekająca czy przewód kominowy jest sprawny i czy można bezpiecznie go użytkować. Trzymanie się tych wytycznych to często dobra wola właściciela domu – ale i kwestia jego odpowiedzialności za budynek i mieszkańców.
Artykuł powstał we współpracy z http://www.uslugikominiarskie.com.pl/