Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Jak znaleźć numer księgi wieczystej? (Moszczenica)

  • Dodano: poniedziałek, 20 listopad 2017 14:46
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 1680

Księga wieczysta to skarbnica wiedzy o nieruchomości. Jednak bez numeru ciężko jest dotrzeć do informacji.

W jakim celu potrzebne są informacje z księgi wieczystej
Księga wieczysta to encyklopedia informacji o nieruchomości. Zawiera szczegółowe informacje o właścicielu nieruchomości, o jej ewentualnych obciążeniach, w tym głównie o hipotece, która potrafi pochłonąć cały majątek. Dlatego też, nie tylko właściciel powinien mieć pełną świadomość zawartości treści ksiąg wieczystych, ale również osoba, która dopiero planuje nabyć dany dom, mieszkanie czy działkę. W księdze zawarte są też wszelkie służebności, dzięki czemu nie zostaniemy zaskoczeni informacją, że na przykład sąsiad ma prawo przejazdu przez naszą nieruchomość.

Jak znaleźć numer księgi wieczystej
Numer księgi wieczystej przypisany jest konkretnej nieruchomości. Jest też konieczną informacją, aby do księgi w ogóle dotrzeć. Sam numer składa sięz trzech części. Pierwsze cztery znaki to kod wydziału Sądu Rejonowego odpowiedzialnego za prowadzenie danej księgi. Następne osiem cyfr to numer księgi, często bazujący na starych numerach, sprzed czasów elektronicznych ksiąg. Na samym końcu znajduje się jedna cyfra - kontrolna, która nadawana jest automatycznie. Jeśli znamy ten numer, możemy zajrzeć do księgi - dostęp jest zawsze jawny. Warto jednak wiedzieć, że wgląd w akta księgi musi być uzasadniony interesem prawnym do nieruchomości - na przykład wydano decyzję sądu, która jest podstawą do dokonania wpisu do księgi. Jeżeli natomiast nie mamy możliwości podania numeru, możemy go odnaleźć dzięki adresowi nieruchomości lub dzięki numerowi działki. Istnieją internetowe wyszukiwarki numerów, za pośrednictwem których do numeru księgi można dotrzeć. Opłata jest niewielka, a wszystko można załatwić nie wychodząc z domu, co jest niezwykle wygodne.

Wiele informacji na temat ksiąg wieczystych znajduje się na stronie internetowej Ksiegiwieczyste.edu.pl. Dostępne są tam porady dotyczące m.in. poszukiwania numeru księgi, wyjaśnienie wątpliwości służebności obciążających nieruchomość, hipoteki, a także praktyczne informacje o dokonywaniu wpisów w księdze. Warto zerknąć na stronę i zapoznać się z dostępną tam treścią.

Foto: Fotolia

 

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM