Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA
REKLAMA
Reklama Halina Łaś

Radca prawny a adwokat – różnice i podobieństwa

  • Dodano: środa, 06 grudzień 2017 20:36
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 2680

Polska jest jednym z niewielu krajów europejskich, w którym nadal obowiązuje podział na zawody adwokata i radcy prawnego. Wiele osób poszukujących pomocy prawnej nie wie, że różnica pomiędzy adwokatem a radcą prawnym jest naprawdę niewielka. Czym cechują się te zawody? Co je dzieli, a co łączy?

Zarówno adwokat, jak i radca prawny, który potocznie określany jest jako „mecenas”, są profesjonalnymi pełnomocnikami, którzy działają na podstawie Ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze i Ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych. Zrzeszają się w zawodowych korporacjach prawniczych.

 

Aktualnie adwokaci i radcy prawni mają niemalże takie same uprawnienia. Cechy wspólne tych zawodów powodują, że dla klienta wybór pomiędzy kancelarią adwokacką a kancelarią radcy prawnego tak naprawdę nie ma znaczenia.

 

Historia zawodu radcy prawnego

Przez długi czas radca prawny był innym zawodem w porównaniu z adwokatem. Warto wskazać, że radcowie prawni zaczęli działalność w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy ich zadaniem była obsługa prawna państwowych przedsiębiorców. Zatem radcowie prawni zatrudniani byli na podstawie umowy w przedsiębiorstwach – nie był to wolny zawód jak adwokat.

 

Jednak na przestrzeni lat różnice pomiędzy radcą prawnym a adwokatem powoli zanikały. Przez długi czas tylko adwokaci mieli możliwość występowania w charakterze obrońcy w sprawach rodzinnych i w postępowaniach karnych i karnoskarbowych, ale na przestrzeni ostatniej dekady zmieniło się również to.

 

Czym różni się adwokat od radcy prawnego?

Aktualnie różnice są symboliczne. Polegają one głównie na tym, że adwokat nie może wykonywać swojego zawodu na podstawie stosunku pracy, czyli nie może być zatrudniony na umowie w urzędzie. Z kolei radca prawny ma taką możliwość z zastrzeżeniem, że nie będzie mógł być obrońcą w sprawie karnej, gdy jest zatrudniony w ramach umowy o pracę.

 

Zatem charakter zatrudnienia to główna różnica pomiędzy tymi dwoma zawodami – oprócz koloru togi. Kolor żabotu togi podczas rozpraw sądowych jest niebieski u radcy prawnego, z kolei zielony u adwokata. W praktyce nie ma to jednak żadnego znaczenia.

 

Warto przy tym wskazać, że istnieje również zawód doradcy prawnego. Doradcą takim może zostać magister prawa, który prowadzi działalność gospodarczą polegającą na udzielaniu pomocy prawnej. Doradca nie jest zrzeszony w samorządzie zawodowym, nie zdał egzaminu zawodowego, nie może reprezentować klientów, dlatego może jedynie udzielać porad.

 

Jaką pomoc może zaoferować nam radca prawny?

Najczęściej kojarzymy adwokata ze specjalistą, do którego możemy udać się w każdej sprawie dotyczącej praw. Jednak obecnie, w świetle zmian, możemy także iść z taką samą sprawą do kancelarii radcy prawnego.

 

Radcowie prawni, podobnie jak adwokaci, mogą doradzić klientowi w różnych sprawach dotyczących między innymi prawa cywilnego i rodzinnego, prawa karnego i karnoskarbowego, prawa handlowego i gospodarczego, prawa pracy, prawa nieruchomości i budowlanego, aby wspomnieć o niektórych gałęziach prawa. Możemy wówczas otrzymać kompleksową i profesjonalną poradę w zależności od naszego problemu.

 

Następnie, do radcy prawnego, podobnie jak do adwokata, możemy udać się wtedy, gdy potrzebujemy jakiegoś pisma prawnego, na przykład pozwu, opinii prawnej, projektu aktu prawnego. Także specjaliści ci pomogą nam wtedy, gdy potrzebujemy reprezentacji przed sądami i urzędami w charakterze pełnomocnika albo obrońcy.

 

Przykładowy zakres usług dostępnych w kancelariach kancelarie radców prawnych możemy znaleźć na stronie internetowej: https://kancelariamc.pl/.

 

Podsumowanie

Zatem aktualnie radca prawny i adwokat to niemalże takie same zawody, które różnią się tylko szczegółami nieistotnymi dla większości klientów. Gdy potrzebujemy pomocy prawnej, możemy udać się zarówno do kancelarii radców prawnych, jak i kancelarii adwokackiej.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

REKLAMA
REKLAMA

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM