
Operator żurawia - jakie dokumenty wymagane są do pracy na tym stanowisku?
- Dodano: czwartek, 21 grudzień 2017 11:38
- |
- Autor: D.Markowicz
- |
- Odsłon: 3733

Osoby pracujące na stanowisku operatora żurawia muszą wykazywać się doskonałą koordynacją ruchową, dobrą kondycją psychofizyczną i odpornością na stres. Konieczne jest także posiadanie specjalistycznej wiedzy oraz niezbędnych uprawnień. Jakie dokumenty pozwalają na wykonywanie tego zawodu?
Zaświadczenia o posiadanych kwalifikacjach
Kandydaci starający się o stanowisko operatora żurawia, muszą przedłożyć rekruterowi zaświadczenia o zdobyciu kwalifikacji wymaganych do prawidłowej, sprawnej obsługi i konserwacji określonych urządzeń (przede wszystkim dźwigów). Tego typu dokumenty wydaje Urząd Dozoru Technicznego. Podstawą do uzyskania zaświadczenia potwierdzającego posiadaną wiedzę i umiejętności jest zaliczenie egzaminu praktycznego, skupionego wokół wykonywania czynności obsługi urządzenia, sprawdzenia znajomości warunków nadzoru technicznego, a także regulacji i norm ustalających obowiązki operatora.
Uprawnienia dodatkowe
Zakres zdobytych zaświadczeń o kwalifikacjach nierzadko ogranicza się do konkretnego rodzaju obsługiwanego urządzenia oraz jego udźwigu. Może dotyczyć jedynie wybranych modeli, specyficznych cech konstrukcyjnych albo przeznaczenia sprzętu. Żurawie często klasyfikowane są pod względem ich zastosowania i właściwości budowy jako specjalistyczne urządzenia techniczne. Z tego powodu osoby poszukujące zatrudnienia jako operatorzy muszą przedstawić uprawnienia wydawane przez instytucje takie jak Wojskowy Dozór Techniczny albo Transportowy Dozór Techniczny.
Uprawnienia a zarobki i perspektywy rozwoju
Rozszerzanie zakresu uprawnieÅ„, kompletowanie kolejnych dokumentów zaÅ›wiadczajÄ…cych o posiadaniu specjalistycznych kompetencji, to sposób na korzystne rozwiniÄ™cie obranej Å›cieżki kariery. Uprawnienia uzyskuje siÄ™ w drodze uczÄ™szczania na kursy, szkolenia i egzaminy. Aby podnosić swoje kwalifikacje, operatorzy czÄ™sto biorÄ… udziaÅ‚ w szkoleniach dedykowanym maszynistom, operatorom maszyn albo urzÄ…dzeÅ„ dźwigowo-transportowych. KorzystajÄ… przy tym z dziaÅ‚alnoÅ›ci edukacyjnej krajowych i zagranicznych instytucji szkoleniowych. UczestniczÄ… także w targach i pokazach nowych technologii w ramach wydarzeÅ„ branżowych z udziaÅ‚em producentów żurawi. ÅšledzÄ… też na bieżąco aktualizowane informacje na temat ich profesji. Operatorzy żurawi podnoszÄ… swojÄ… atrakcyjność dla potencjalnych pracodawców również poprzez naukÄ™ jÄ™zyków obcych i zdobywanie certyfikatów. Znajomość angielskiego, niemieckiego, jak i mniej popularnych jÄ™zyków, zwiÄ™ksza szanse na uzyskanie dochodowej posady w firmach dziaÅ‚ajÄ…cych za granicÄ…. Â
Aby legalnie pełnić swoje obowiązki, operatorzy żurawia powinni posiadać niezbędne dokumenty zaświadczające o umiejętnościach i specjalistycznej wiedzy na temat obsługi maszyn. Najważniejszymi z nich są uprawnienia wydane przez Urząd Dozoru technicznego. Warto pamiętać, że obsługa urządzeń dźwignicowych, czyli wykonywanie skomplikowanego i wymagającego zajęcia, może przynosić satysfakcjonujące dochody, współmierne z nabytymi kompetencjami. Jeśli zależy Ci na uzyskiwaniu wynagrodzenia odpowiadającego Twojemu doświadczeniu i umiejętnościom, sprawdź oferty pracy jako operator żurawia.
Â