Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Operator żurawia - jakie dokumenty wymagane są do pracy na tym stanowisku?

  • Dodano: czwartek, 21 grudzień 2017 11:38
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 3733

Osoby pracujące na stanowisku operatora żurawia muszą wykazywać się doskonałą koordynacją ruchową, dobrą kondycją psychofizyczną i odpornością na stres. Konieczne jest także posiadanie specjalistycznej wiedzy oraz niezbędnych uprawnień. Jakie dokumenty pozwalają na wykonywanie tego zawodu?

Zaświadczenia o posiadanych kwalifikacjach

Kandydaci starający się o stanowisko operatora żurawia, muszą przedłożyć rekruterowi zaświadczenia o zdobyciu kwalifikacji wymaganych do prawidłowej, sprawnej obsługi i konserwacji określonych urządzeń (przede wszystkim dźwigów). Tego typu dokumenty wydaje Urząd Dozoru Technicznego. Podstawą do uzyskania zaświadczenia potwierdzającego posiadaną wiedzę i umiejętności jest zaliczenie egzaminu praktycznego, skupionego wokół wykonywania czynności obsługi urządzenia, sprawdzenia znajomości warunków nadzoru technicznego, a także regulacji i norm ustalających obowiązki operatora.

Uprawnienia dodatkowe

Zakres zdobytych zaświadczeń o kwalifikacjach nierzadko ogranicza się do konkretnego rodzaju obsługiwanego urządzenia oraz jego udźwigu. Może dotyczyć jedynie wybranych modeli, specyficznych cech konstrukcyjnych albo przeznaczenia sprzętu. Żurawie często klasyfikowane są pod względem ich zastosowania i właściwości budowy jako specjalistyczne urządzenia techniczne. Z tego powodu osoby poszukujące zatrudnienia jako operatorzy muszą przedstawić uprawnienia wydawane przez instytucje takie jak Wojskowy Dozór Techniczny albo Transportowy Dozór Techniczny.

Uprawnienia a zarobki i perspektywy rozwoju

Rozszerzanie zakresu uprawnień, kompletowanie kolejnych dokumentów zaświadczających o posiadaniu specjalistycznych kompetencji, to sposób na korzystne rozwinięcie obranej ścieżki kariery. Uprawnienia uzyskuje się w drodze uczęszczania na kursy, szkolenia i egzaminy. Aby podnosić swoje kwalifikacje, operatorzy często biorą udział w szkoleniach dedykowanym maszynistom, operatorom maszyn albo urządzeń dźwigowo-transportowych. Korzystają przy tym z działalności edukacyjnej krajowych i zagranicznych instytucji szkoleniowych. Uczestniczą także w targach i pokazach nowych technologii w ramach wydarzeń branżowych z udziałem producentów żurawi. Śledzą też na bieżąco aktualizowane informacje na temat ich profesji. Operatorzy żurawi podnoszą swoją atrakcyjność dla potencjalnych pracodawców również poprzez naukę języków obcych i zdobywanie certyfikatów. Znajomość angielskiego, niemieckiego, jak i mniej popularnych języków, zwiększa szanse na uzyskanie dochodowej posady w firmach działających za granicą.  

Aby legalnie pełnić swoje obowiązki, operatorzy żurawia powinni posiadać niezbędne dokumenty zaświadczające o umiejętnościach i specjalistycznej wiedzy na temat obsługi maszyn. Najważniejszymi z nich są uprawnienia wydane przez Urząd Dozoru technicznego. Warto pamiętać, że obsługa urządzeń dźwignicowych, czyli wykonywanie skomplikowanego i wymagającego zajęcia, może przynosić satysfakcjonujące dochody, współmierne z nabytymi kompetencjami. Jeśli zależy Ci na uzyskiwaniu wynagrodzenia odpowiadającego Twojemu doświadczeniu i umiejętnościom, sprawdź oferty pracy jako operator żurawia.

 

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM