Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Jak dobrać rękawiczki robocze?

  • Dodano: poniedziałek, 15 styczeń 2018 08:50
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 1185

Rękawiczki robocze to jeden z podstawowych artykułów wyposażających każdą osobę pracującą fizycznie. Nie ma znaczenia, czy jest to pracownik magazynu czy spawacz na placu budowy. Ich głównym zadaniem jest zwiększenie komfortu wykonywanych obowiązków, ale także zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony dłoniom. Bardzo ważne jest, żeby je odpowiednio dobrać zarówno pod względem predyspozycji fizycznych osoby noszącej, jak i specyfiki pracy.

Dopasowanie do dłoni


Rękawiczki ochronne spełnią swoje rolę tylko wtedy, jeśli będą dobrze dopasowane do dłoni. Wymiary rękawic podaje się za pomocą trzech parametrów: obwodu i długości dłoni oraz minimalnej długości rękawicy. Wystarczy sprawdzić, ile centymetrów ma dłoń w najszerszym miejscu nad połączeniem z kciukiem. Ta miara, podawana jako obwód dłoni, sprecyzuje nam, w jaki rozmiar rękawiczek musimy się zaopatrzyć. W przypadku mało wymagających rękawic do prac gospodarczych nie trzeba być aż tak dokładnym, jednak przy bardziej specjalistycznym zakupie, warto jednak poświęcić więcej czasu na dobór odpowiedniego rozmiaru.

Rękawice do prac lekkich

Do wykonywania prac lekkich, w których rękawice robocze mają służyć głównie do ochrony przed zabrudzeniami i lekkimi otarciami dłoni, można zdecydować się na potocznie zwane "wampirki". Są to lekkie i przewiewne rękawice z materiału, które kojarzymy dzięki czerwonemu materiałowi na wewnętrznej stronie dłoni. Sprawdzą się idealnie w warunkach, gdzie nie ma czynników zagrażających skórze. Do prac wykonywanych w niskich temperaturach idealnie sprawdzą się rękawice ocieplane, które wykonane są z grubszego materiału i bardzo często posiadają jeszcze dodatkową warstwę termoizolacyjną. Dzięki temu dają też więcej ochrony przed skaleczeniami. Rękawiczki robocze do niespecjalistycznych prac bardzo często posiadają również powierzchnię zewnętrzną lub pojedyncze punkty, które zapobiegają ślizganiu się narzędzi podczas trzymania.

Rękawice do prac specjalistycznych

Istnieje szereg prac, w których rękawiczki muszą być wykonane ze specjalnych materiałów. Elektrycy powinni zakładać rękawice elektroizolacyjne, które skutecznie będą chronić przed niskimi napięciami i stanowią dodatkowe zabezpieczenie w pracach wysokonapięciowych. Dla osób narażonych na rany cięte lub kłute idealnie może sprawdzić się materiał wykonany z metalowej siatki - tzw. rękawiczki antyprzecięciowe. Można także wskazać takie, które zostały wykonane z materiału obojętnego na pewne substancje lub doskonale izolujące temperaturę. Tego typu wyroby sprawdzą się w pracy laboratoryjnej, gdzie często pracownicy mają kontakt z niebezpiecznymi środkami lub skrajnymi temperaturami.

Rodzajów rękawiczek ochronnych jest bardzo wiele i nie sposób wymienić wszystkich. Decydując się na zakup, wybierzmy takie, które zapewnią nam maksymalną ochronę i komfort noszenia.

//

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM