Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Czy oczyszczacz powietrza zużywa dużo energii?

  • Dodano: piątek, 09 luty 2018 08:26
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 11168

Stan powietrza w naszym regionie jest zły, co potwierdzają stacje pomiarowe w Piotrkowie, według których wieczorem 2 lutego poziom pyłu PM10 został przekroczony o ponad 230%. Do dlatego w wielu mieszkaniach i domach w Moszczenicy pojawiły się oczyszczacze powietrza. Niektórzy obawiają się, że tego typu urządzenia są drogie w eksploatacji, ze względu na zużywanie dużych ilości prądu. Czy jest to zgodne z prawdą?

Energooszczędne oczyszczacze powietrza

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące ilości energii elektrycznej zużywanej przez oczyszczacz, ponieważ każdy sprzęt ma inną moc. Warto podkreślić, że wysokie zużycie prądu nie zawsze idzie w parze z bardzo dobrą skutecznością oczyszczania. Testy oczyszczaczy powietrza wykazują, że wśród energooszczędnych urządzeń nie brakuje modeli, które znakomicie radzą sobie z usuwaniem groźnych zanieczyszczeń. Przykładem może być Xiaomi Air Purifier 2S, którego moc na poszczególnych prędkościach wynosi 1,5, 4,8 i 31 W, a więc średnio 12,5 W. Przyjmując, że przeciętny koszt 1 kWh to 0,55 zł, miesiąc nieprzerwanej pracy urządzenia wiąże się ze zużyciem prądu o wartości 4,73 zł. W uniknięciu nadmiernego pobierania energii pomaga tryb automatyczny, który samodzielnie dostosowuje prędkość filtracji do stanu powietrza, a zatem pozwala zapobiec niepotrzebnej pracy na wysokich prędkościach.

Oczyszczacze z funkcją nawilżania

Przechodząc ulicami Moszczenicy można zauważyć, że wielu mieszkańców w sezonie grzewczym unika wietrzenia swoich domów. Prowadzi to do spadku poziomu nawilżenia powietrza, a w rezultacie do występowania takich dolegliwości jak drapanie w gardle, kaszel i bóle głowy. Z tego powodu wiele oczyszczaczy powietrza posiada funkcję nawilżania. Czy koszty użytkowania takiego wielofunkcyjnego urządzenia są dużo wyższe niż w przypadku sprzętu, którego działanie ogranicza się do oczyszczania powietrza? Jak się okazuje, nie zawsze. Jako przykład można wskazać oczyszczacz Sharp KC-G 50EUW, którego moc w zależności od wybranej prędkości wynosi 6,5, 14 albo 33 W, tak więc średnie zużycie prądu to 18 W. Oznacza to, że pracując nieustannie przez cały miesiąc, sprzęt pobierze prąd o wartości 7,13 zł. Oczyszczacz ten także został wyposażony w tryb automatyczny, który ułatwia zachowanie czystości i prawidłowego poziomu nawilżenia, a jednocześnie eliminuje ryzyko niepotrzebnej pracy na najwyższych trybach. Oczywiście, podobnie jak w przypadku urządzeń posiadających wyłącznie funkcję nawilżania, do kosztów eksploatacji należy doliczyć cenę wymiennych filtrów. W przypadku modeli Sharp nie powinny one być zbyt wysokie, gdyż producent deklaruje, że żywotność filtrów sięga nawet 10 lat.

Podsumowanie

Nowoczesne oczyszczacze powietrza są w stanie zapewnić wysoką skuteczność, zużywając niewielkie ilości energii, a co za tym idzie nie generując dużych wydatków. W przypadku niektórych urządzeń koszt miesięcznego zużycia prądu wynosi mniej niż 5 zł. Pod tym względem oczyszczacze powietrza można zatem uznać za sprzęt tani w eksploatacji.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM