Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Jak pielęgnować włosy, które jednocześnie się przetłuszczają i są suche na końcach?

  • Dodano: środa, 30 listopad 2022 17:16
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 125

Jak pielęgnować włosy, które jednocześnie się przetłuszczają i są suche na końcach?

 

Jeszcze do niedawna klasyfikowaliśmy włosy jako: tłuste, normalne i suche. Jednak obecnie wiele osób widzi, że ich włosy są mieszane. Niejedna osoba ma problem z przetłuszczaniem się włosów przy skalpie i bardzo suche końce, które wyglądają jak miotełki. Można też zauważyć, że włosy od czubka głowy aż po końce są ekstremalnie suche albo tłuste. Jak dbać o takie włosy?

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Skóra głowy obfituje w gruczoły łojowe. Dzięki nim wydzielane jest sebum, które służy skórze jako ochrona przed przesuszeniem. Jednak u niektórych osób produkcja sebum może być zbyt duża, a to wpływa na poziom tłustości skalpu i włosów. Nadmierne wydzielanie się łoju może być genetyczne, ale też jest objawem wielu chorób. A nawet może być efektem złej pielęgnacji. Jednak na przetłuszczone włosy jest wiele prostych sposobów. Nie musimy całe życie męczyć się z przetłuszczonym skalpem.

O czym świadczą suche końce?

Włosy mogą być suche od cebulki po końce, ale często zdarza się, że mamy tłusty skalp i bardzo suche pasma od ucha w dół. Co to znaczy? Jeśli nasz skalp nie produkuje odpowiedniej ilości sebum, to całe włosy będą przesuszone. Natomiast suchość na końcach może mieć wiele różnych przyczyn. Jedną z nich jest sama długość włosów. Rozpuszczone kosmyki z łatwością ocierają się o ubranie, a przez to narażone są na uszkodzenia mechaniczne. Kolejna kwestia to czynniki atmosferyczne, które negatywnie oddziałują na włosy i mogą je przesuszać. Zdarza się również, że od zabiegów układania włosów przy użyciu ciepła stają się one osłabione i suche.

A co jeśli włosy są po prostu suche? Jeśli ogólnie mamy tzw. suchą skórę, to i nasz skalp nie będzie produkował zbyt dużo sebum. Możliwe jest również, że pijemy za mało wody i nasza skóra jest przesuszona. Także zbyt silne detergenty używane do kąpieli i mycia włosów mogą sprawiać, że są one zbyt suche.

Jak dbać o włosy, aby były piękne?

Pielęgnując włosy przetłuszczające się, należy pamiętać o balansie. Odpowiadając na pytanie: jak dbać o suche włosy, również odpowiemy, że potrzebna jest równowaga. W rutynie pielęgnacyjnej musi być miejsce dla produktów dobrze oczyszczających skalp, ale i takich, które myją delikatnie. Odżywki i maski mogą odbudować włosy, ale też dodać im nawilżenia oraz blasku. Nie możemy zapominać również o termoochronie czy ochronie przed promieniowaniem UV. Jak zbudować swoją rutynę?

Zacznijmy od podstaw. Jeśli mamy włosy suche, kupmy produkty, które przeznaczone są do tego rodzaju kosmyków. Będą one zawierać składniki przywracające i zamykające we włosach nawilżenie. W przypadku tłustego skalpu i włosów potrzebny będzie co najmniej jeden produkt, który mocno oczyści pasma. Ale też będą potrzebne składniki nawilżające i emolientowe. Często, używając produktów do przetłuszczających się włosów, zapominamy, że one też potrzebują protein, humektantów czy emolientów. Jeżeli będziemy im dostarczać tych składników, włosy po pewnym czasie będą o wiele ładniejsze, zdrowsze, a odpowiednio nawilżając skalp, wpłyniemy na ilość wydzielanego sebum.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM