Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA
Hudzik GÓRA

Jak wystawić fakturę, będąc na ryczałcie?

  • Dodano: czwartek, 28 lipiec 2022 14:20
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 23777

W ustawie podatkowej ryczałt jest jedną z form opodatkowania, którą można wybrać przy zakładaniu bądź prowadzeniu działalności. Jednak warto mieć na uwadze, że ta opcja nie jest dostępna dla wszystkich. W ryczałcie podstawą opodatkowania jest przychód, nie dochód. Pozwala to na prowadzenie uproszczonej księgowości. Jakie obowiązki spoczywają na ryczałtowcy względem sporządzania dokumentów?

 

 

Jakie faktury wystawia ryczałtowiec?

Ryczałt jest to jedna z najwygodniejszych form opodatkowania. Można go wybrać podczas zakładania lub prowadzenia działalności. Podatek jest obliczany i płacony od przychodów (nie dochodów). Dla przedsiębiorców ponoszących spore koszty, ryczałt nie będzie korzystnym wyborem. Stawki ryczałtu ewidencjonowanego w 2022 roku, wynoszą od 2% do 17% i są one uzależnione od rodzaju prowadzonej działalności. Z kolei faktura stanowi potwierdzenie przeprowadzonej transakcji pomiędzy stronami, odnosząc się do towarów bądź usług. To najpopularniejszy rodzaj wystawianego dokumentu opodatkowanego podatkiem od przedmiotu sprzedaży. Wystarczy prosty program do faktur, aby sporządzić stosowny dokument.

 

Osoby rozliczające się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego mają taki sam obowiązek wystawiania faktur, jak przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na inne formy opodatkowania. Sprzedaż towarów czy świadczenie usługi musi zostać udokumentowane. W tym celu sporządza się fakturę VAT, bez VAT bądź rachunek. To, jaki rodzaj dokumentu zostanie wystawiony, jest uzależnione od tego, czy ryczałtowiec jest czynnym podatkiem VAT i komu sprzedaje swoje towary lub świadczy usługi.

 

Kiedy ryczałtowiec musi wystawić fakturę?

Osoba, która wybrała ryczałt ewidencjonowany jako formę opodatkowania, ma obowiązek wystawiać faktury. Ryczałtowiec jednocześnie może być także vatowcem. Jeśli jest czynnym podatnikiem VAT i świadczy swoje usługi na rzecz innego podatnika VAT, bądź osoby fizycznej, to również jest zobowiązany do sporządzania stosownych dokumentów. Przepisy jasno nakładają obowiązek wystawienia faktury, w sytuacji, kiedy dokonywana jest sprzedaż towarów lub świadczona jest usługa na rzecz innego podatnika VAT. W przypadku transakcji, która jest przeprowadzana pomiędzy ryczałtowcem a osobą prywatną, nie ma obowiązku sporządzania stosownego dokumentu, jednak będzie to konieczne w momencie, kiedy klient wyrazi takie żądanie. W przypadku, kiedy ryczałtowiec nie jest czynnym podatnikiem VAT, wystawia on faktury bez VAT, natomiast w sytuacji, kiedy nabywcy nie są podatnikami VAT, wówczas sporządza się rachunek.

Innym rodzajem dokumentu jest faktura RR. Jest ona sporządzana w transakcjach z rolnikiem ryczałtowym. Przedsiębiorcy, którzy zakupują produkty rolne, są zobowiązani do wystawienia faktury RR. Ustawa o podatku od towarów i usług wyraźnie nakłada obowiązek sporządzenia stosownego dokumentu na nabywcę (czynnego podatnika VAT) nie na rolnika. Faktura wystawiana jest w dwóch egzemplarzach i stanowi potwierdzenie zakupu produktów rolnych lub też świadczenia wybranych usług.

 

W jaki sposób ryczałtowiec może ułatwić sobie wystawianie faktur?

Każdy ryczałtowiec, który chce usprawnić proces sporządzania dokumentów, powinien skorzystać z programu do fakturowania. Takie oprogramowanie pozwoli na dostosowanie ustawień w zależności, czy dana osoba jest czynnym podatnikiem Vat, czy też nie oraz czy będą generowane faktury, czy rachunki. Warto pamiętać, że każdy dokument musi zawierać jasno określone dane, które są narzucone przez przepisy prawa podatkowego. Nieprawidłowo sporządzone dokumenty będą skutkować karą.

 

Odpowiednio dobrany program pozwoli na wystawienie kompletnego dokumentu, bez obaw o pominięcie ważnych zapisów. To również świetny sposób, aby uniknąć błędów. Program do fakturowania usprawni wystawianie: faktur VAT lub bez VAT, rachunków lub faktur RR. Warto pamiętać, że każda faktura bez VAT musi posiadać adnotację dotyczącą podstawy zwolnienia z VAT. Odpowiednie ustawienia automatycznie dodadzą treść uzasadnienia na dokumencie, a w razie konieczności mogą być dowolnie modyfikowane. Program do faktur to również spore ułatwienie w wystawianiu dokumentów, które będą wysyłane do kontrahentów drogą elektroniczną. Niezależnie od tego, czy ryczałtowiec jest czynnym podatnikiem VAT, czy też nie, sporządzanie rachunków lub faktur jest zdecydowanie prostsze za pomocą odpowiedniego oprogramowania, które będzie w pełni dostosowanie do potrzeb przedsiębiorcy oraz zmieniających się przepisów.

 

Ryczałtowiec, jak każdy inny przedsiębiorca ma obowiązek dokumentować przeprowadzone transakcję na rzecz innego podatnika VAT. Program to faktur zdecydowanie uprości całą procedurę i pozwoli na szybsze i prostsze sporządzanie stosownych dokumentów.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM