Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Współczesny rynek usług logistycznych

  • Dodano: piątek, 22 lipiec 2022 13:29
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 501

Globalizacja powoduje, że gospodarka światowa jest obecnie w większym niż kiedykolwiek stopniu uzależniona od systemu dostaw. Ich koordynacja oraz zapewnienie rytmiczności jest dla wielu gałęzi koniecznością. Zadanie to jest niezwykle skomplikowane, ponieważ należy uwzględnić przemieszczanie dóbr nie tylko pomiędzy krajami, lecz niekiedy również - między kontynentami. Jak więc wygląda współczesny rynek usług logistycznych?

 

Usługi logistyczne - czym są?

Warto przede wszystkim zdefiniować same usługi logistyczne. Najczęściej określa się je jako czynności, związane z przepływem i magazynowaniem towarów i surowców. Aby dana działalność mogła być tak nazwana powinna być ponadto wykonywana przez podmioty zewnętrzne. Bardzo często usługi w tym zakresie obejmują nie tylko sam przepływ fizycznych produktów czy surowców, lecz również przekazywanie powiązanych z nimi informacji - przy wspominanej na wstępie globalizacji w ich skład bardzo często wchodzi na przykład obsługa prawna i celna.

 

Usługi logistyczne w transporcie

Według klasycznego podejścia najważniejszą gałęzią usług logistycznych jest transport. Może on mieć przy tym różnorakie znaczenie. Przede wszystkim obejmuje on fizyczne przemieszczanie materiałów i towarów pomiędzy miejscem, z którego zostały wysłane, a docelowym miejscem przeznaczenia. Równie ważna jest jednak koordynacja ich przepływu oraz organizacja prac przewozowych, określana mianem spedycji.
Przemieszczanie towarów na duże odległości często wymaga również użycia zróżnicowanych środków transportu. Usługi logistyczne obejmują więc niekiedy koordynację prac przeładunkowych pomiędzy nimi czy wykorzystanie magazynów buforowych, pozwalających na przechowywanie ładunków w oczekiwaniu na podjęcie dalszych działań transportowych.

 

Usługi logistyczne - magazynowanie

Warto zaznaczyć, że usługi logistyczne w zakresie magazynowania nie ograniczają się obecnie jedynie do przechowywania produktów. Bardzo popularny jest trend, polegający na powierzeniu całości prac, związanych ze składowaniem wyrobów i kompletacją zamówień firmom zewnętrznym. Tak zwany fulfillment, bo o nim tu mowa, może obejmować również przygotowanie towarów do wysyłki czy samo przekazanie ich dostawcom, którzy przewożą je do odbiorcy końcowego.

 

Popularność tego rozwiązania ustawicznie rośnie, co związane jest między innymi z rozwojem handlu internetowego. Dzięki zaawansowanym usługom logistycznym wiele magazynów pełni więc rolę nie tyle miejsca składowania, ile bazy do wykonywania szeregu działań w ramach łańcucha dostaw, a ich rola jest trudna do przecenienia.
 

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM