Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Historia Drogi Krzyżowej na przestrzeni wieków

  • Dodano: piątek, 22 lipiec 2022 11:38
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 963

Droga Krzyżowa jako nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym sięga swoimi początkami aż do Jerozolimy, która jest miejscem związanym z życiem, a także i śmiercią Jezusa Chrystusa. W trakcie jednej pielgrzymki natrafiono tam na Krzyż święty i odtąd zaczęto w sposób symboliczny odtwarzać Mękę Pańską. Czy wiedzieliście jednak, że za jej rozpowszechnienie w okresie średniowiecza odpowiedzialni byli franciszkanie? Odtąd tradycja odprawiania Drogi Krzyżowej przybierała różną formę, dzięki czemu już dziś możemy wspólnie celebrować wiekopomną chwilę, jaką było Zmartwychwstanie Pana Jezusa Chrystusa. Jak odprawiamy Drogę Krzyżową i czym są jej rozważania? Zobaczcie.

 

Droga Krzyżowa – czym są rozważania Drogi Krzyżowej?

Tradycja chrześcijańska na przestrzeni wieków uległa znacznym przeobrażeniom. I choć sam zwyczaj odprawiania Drogi Krzyżowej nie od dziś jest nam znany, niegdyś miał on zupełnie inny charakter. W roku 1741 niewątpliwie nastąpił przełom, a to za sprawą św. Leonarda z Porto Maurizio. Przyczynił się do wyłonienia 14 stacji i na tej podstawie zapoczątkował Drogę Krzyżową w Koloseum, a w późniejszym czasie w 547 kościołach na terenie ówczesnych Włoch. Św. Jan Paweł II również był znany z tego, że odprawiał Drogę Krzyżową w każdy piątek oraz codziennie podczas Wielkiego Postu. W XXI wieku powstała zaś tzw. ekstremalna Droga Krzyżowa, która polega na przejściu co najmniej 40 km. Wierni biorący w niej udział przechodzą od stacji do stacji w milczeniu.

Nabożeństwo wielkopostne po dziś dzień odprawiane jest w tak szczególnym z punktu widzenia chrześcijan okresie. Poprzedzone zostało natomiast 40-dniowymi przygotowaniami, podczas których wierni zachowują wstrzemięźliwość od alkoholu i rezygnują ze spożywania mięsa. Droga Krzyżowa ma jednak znacznie głębszą symbolikę! Zgromadzeni w kościele chrześcijanie oddają się indywidualnym rozważaniom i na czele z duchownym odtwarzają drogę Jezusa Chrystusa na Golgotę.

Stacje Drogi Krzyżowej zamówisz tutaj – https://www.holyart.pl/akcesoria-liturgiczne/wyposazenie-sakralne/droga-krzyzowa.

Stacje Drogi Krzyżowej – ile ich jest?

Zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego na obecną chwilę możemy wyróżnić 14 stacji Drogi Krzyżowej. Wbrew panującemu przekonaniu nie wszystkie zostały wcześniej opisane w Biblii! Stacje 3, 4, 6, 7 i 9 zostały przekazane przez tradycję chrześcijańską w późniejszym czasie. Znane nam obecnie rozważania Drogi Krzyżowej określane są mianem tzw. biblijnej Drogi Krzyżowej, którą zapoczątkował Jan Paweł II w 1991 roku. Co ciekawe, wspomniane przez nas stacje dopiero w roku 2007 zostały zatwierdzone przez Benedykta XVI. Odtąd możemy publicznie je odprawiać i oddawać się medytacji.

Droga Krzyżowa prowadzi zgromadzonych wiernych od momentu skazania Chrystusa przez liczne wydarzenia z jego życia aż do śmierci na Krzyżu i złożenia go w grobie. Ma ona charakter symboliczny, tym samym pozwala wiernym zrozumieć Mękę Pańską i przybliżyć się do Pana Boga. Kiedy odprawiamy Drogę Krzyżową? W każdy piątek Wielkiego Postu. Kluczowym momentem dla jej przebiegu jest jednak Środa Popielcowa, która uchodzi za pierwszy dzień okresu wielkopostnego.

Jak odbyć Drogę Krzyżową?

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej uznawane jest za jedno z najważniejszych w Kościele katolickim. Obrzędowi towarzyszą wówczas piękne pieśni oraz duchowny, za którym podążają licznie zgromadzeni wierni, przechodząc od pierwszej do ostatniej stacji. Niewiele osób jednak wie, że Droga Krzyżowa może być odprawiana również samodzielnie w domu. Zdarza się niekiedy, że nie jesteśmy w stanie pojawić się na piątkowej uroczystości. Wówczas należy odtworzyć Mękę Pańską w domowym zaciszu i tym sposobem pogłębić swoją wiarę. Jak odbyć stacje Drogi Krzyżowej w domu? Otóż z pomocą przyjdą tabliczki Drogi Krzyżowej, które należy rozłożyć w dowolnym miejscu zgodnie z ich kolejnością. Jeśli posiadacie modlitewnik, zapewne będzie pomocny. Znajdziecie tam formułkę wypowiadaną przez duchownego w kościele.

Aby Droga Krzyżowa pozwoliła wam upamiętnić wydarzenie, jakim jest Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, oddajcie się krótkiej modlitwie wraz z bliskimi. Ten szczególny w życiu chrześcijan czas pozostanie w waszej pamięci.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM