Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

W jakich sytuacjach można wymienić licznik motocyklowy?

  • Dodano: środa, 20 lipiec 2022 14:13
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 3806

Jazda na motocyklu oferuje nam poczucie bezgranicznej wolności – nie można się więc dziwić, że ten jednoślad posiada coraz więcej fanów. Jego miłośnicy powinni jednak pamiętać o tym, aby upewnić się, że wszystkie części pojazdu są sprawne, by móc bezpiecznie poruszać się nim po ulicach. A w razie potrzeby, wymienić je. Warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach co do wymiany niektórych elementów. Dowiedz się, w jakich sytuacjach można wymienić licznik motocyklowy!

 

Czym jest licznik motocyklowy?

Jednym z podstawowych elementów każdego motocykla jest licznik motocyklowy – pozwala on na sprawdzenie, z jaką prędkością porusza się pojazd, jak również informuje o aktualnym stanie pracy silnika. Powinien być on poprawnie skalibrowany, aby pokazywać kierowcy wszelkie istotne informacje – nie tylko dane o prędkości, ilości obrotów czy stanie paliwa.

Kiedy można wymienić licznik motocyklowy?

Kodeks drogowy reguluje zasady dotyczące ruchu na drogach publicznych, warunki dopuszczenia pojazdów do ruchu, jak i wymagania, które muszą spełnić osoby kierujące pojazdami. To właśnie prawo o ruchu drogowym wskazuje nam, w jakich sytuacjach możliwa jest wymiana licznika motocyklowego. Artykuł 81a mówi:

Wymiana drogomierza jest dopuszczalna, gdy drogomierz nie odmierza przebiegu pojazdu w sytuacji, w której ze względu na przeznaczenie drogomierza powinien ten przebieg odmierzać lub gdy jest konieczna wymiana elementu pojazdu, z którym drogomierz jest nierozerwalnie związany. Wymiana drogomierza może nastąpić tylko na drogomierz sprawny i właściwy dla danego typu pojazdu.

Oznacza to, że licznik motocyklowy można wymienić tylko wtedy, gdy nie odmierza on przebiegu pojazdu lub kiedy niezbędna jest wymiana elementu, z którym licznik jest nierozerwalnie związany.

Nieuzasadniona wymiana sprawnego licznika wiąże się z popełnieniem przestępstwa z art. 306 Kodeksu karnego – stanowi to ingerencję w prawidłowość pomiaru.

Jak wymienić licznik motocyklowy?

Wymiana licznika motocyklowego nie zawsze należy do łatwych zadań – wszystko zależy od modelu naszego jednośladu. W przypadku starszych modeli można znaleźć liczniki motocyklowe pozbawione elektroniki, co wiąże się z szybszą i łatwiejszą wymianą – jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę i czas, możliwe jest zrobienie tego w warunkach domowych. W nowszych motocyklach liczniki nierzadko stanowią jednak łącznik między elektroniką i mechaniką, co znacząco komplikuje pracę. Wtedy należy zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Licznik motocyklowy posiada kilka bardzo istotnych funkcji w motocyklu, bez których bezpieczne użytkowanie jednośladu nie jest możliwe. Z tego powodu warto wyposażyć nasz ukochany pojazd w profesjonalny sprzęt wysokiej jakości – znajdziesz go na https://sklep.abcmotoru.com.pl/licznik!

Wymiana licznika motocyklowego – o tym pamiętaj!

Jeśli wymienimy licznik motocyklowy w naszym jednośladzie, musimy pamiętać o kilku obowiązkach, które nakłada na nas ustawodawca. W terminie 14 dni od dnia wymiany drogomierza jesteśmy zobowiązani do przedstawienia pojazdu w stacji kontroli pojazdu, żeby „dokonać odczytu wskazania drogomierza (…) wraz z jednostką miary”. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest uiszczenie opłaty – co istotne, jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 100 zł.

Kolejnym warunkiem jest wcześniejsze złożenie diagnoście przez właściciela lub posiadacza motocyklu pisemnego oświadczenia o wymianie drogomierza, sporządzonego na urzędowym formularzu. Zawiera ono m.in. dane, takie jak imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania, a także dane identyfikujące pojazd czy datę i przyczynę wymiany drogomierza. Co ważne, złożenie fałszywego oświadczenia w Stacji Kontroli Pojazdów stanowi przestępstwo.

Sprawny licznik motocyklowy to kwestia kluczowa, aby móc bezpiecznie poruszać się jednośladem. Warto wyposażyć nasz pojazd w wysokiej jakości sprzęt – w ten sposób niwelujemy ryzyko awarii i konieczności jego wymiany.

 

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM