Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Kiedy warto założyć lokatę bankową?

  • Dodano: poniedziałek, 11 lipiec 2022 17:41
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 350

Lokaty bankowe nie cieszą się w ostatnim czasie szczególną popularnością, co wynika głównie z niskiego ich oprocentowania. Klienci poszukują innych produktów, w które będą mogli zainwestować, a które dodatkowo przyniosą im większe zyski. Niemniej jednak w niektórych sytuacjach lokata bankowa wciąż wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem.

 

Dla klientów z awersją do ryzyka

Nie ulega wątpliwości, że lokata w banku to jeden z najbezpieczniejszych produktów inwestycyjnych. Między innymi ze względu na bardzo niski poziom ponoszonego przez inwestora ryzyka nie przynosi ona wysokich zysków. W inwestowaniu panuje bowiem zasada, że to za ryzyko płaci się najwięcej. Tymczasem klienci, którzy chcą mieć pewność, że odzyskają swoje pieniądze w razie potrzeby, powinni skorzystać z oferty lokat bankowych. Są one o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem, niż zakup akcji, obligacji czy zakup udziałów w funduszach inwestycyjnych. Środki zdeponowane na lokacie bankowej podlegają ochronie, której gwarantem jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Oznacza to, że nawet w przypadku ogłoszenia przez bank niewypłacalności, klient otrzyma z powrotem swoje pieniądze.

Przechowanie środków pieniężnych na czas określony

Niektórym klientom banków wcale nie zależy na wysokich odsetkach, a więc i na dużych zyskach. Wręcz przeciwnie — szukają oni możliwości zdeponowania pieniędzy na jakiś czas, z możliwością odzyskania ich w niemal każdym momencie. Dobrym przykładem będą tutaj osoby, które chciałyby zakupić mieszkanie i mają odłożone pieniądze na wkład własny. Teoretycznie można trzymać je na koncie osobistym, jednak większość osób decyduje się założyć lokatę bankową. W momencie, gdy znajdą odpowiednią ofertę zakupu nieruchomości, a bank przyzna im kredyt, mogą wyciągnąć pieniądze z lokaty i przeznaczyć je na wkład własny. W najgorszym przypadku stracą naliczone odsetki, na których najczęściej im nie zależy. Głównym celem jest bowiem bezpieczne przechowanie pieniędzy na pewien określony bądź bliżej nieokreślony czas. 

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

Każdy inwestor doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jego portfel inwestycyjny nie może składać się wyłącznie z aktywów o wysokim poziomie ryzyka. Należy "neutralizować" je aktywami o stosunkowo niskim poziomie ryzyka, tak aby inwestycje mogły przynosić jak najwyższe zyski, a także wykazywały stosunkową odporność na ponoszone straty. Doskonałym sposobem na zoptymalizowanie portfela inwestycyjnego jest założenie lokaty bankowej. Nie trzeba deponować na niej dużych środków — wiele zależy tutaj od przyjętej strategii inwestycyjnej oraz preferencji własnych inwestora. Tutaj ponownie pojawia się argument mówiący o tym, że środki z lokaty bankowej można w niemal każdym momencie odzyskać i zainwestować w inny sposób. Lokata bankowa nie jest obecnie najpopularniejszym sposobem dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, lecz z drugiej strony warto pamiętać o takiej właśnie możliwości. Można ją założyć w kilka minut, bez zbędnych formalności, także przez internet. 

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM