Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Pracowałeś w Niemczech? Pamiętaj o rozliczeniu podatku

  • Dodano: czwartek, 24 marzec 2022 09:45
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 646

Obywatele Polski pracujący legalnie na terenie Niemiec mają prawo ubiegać się o zwrot podatku z kraju zatrudnienia. Rozliczenie wymaga dostarczenia w ustalonym terminie niezbędnych dokumentów, które pozwolą uzyskać nadpłacone pieniądze. Polacy zatrudnieni w Niemczech mogą często liczyć także na inne ulgi i świadczenia, w tym częściowy zwrot kosztów utrzymania, czy zasiłek na dzieci. Jak wygląda rozliczanie zarobków z Niemiec i co jeszcze warto wiedzieć przed złożeniem dokumentów?

 

Kto może otrzymać zwrot podatku z Niemiec? Typy rozliczeń podatkowych

Osoby z polskim obywatelstwem zatrudnione legalnie w Niemczech mogą rozliczyć się z podatku i uzyskać zwrot nadpłaconych środków. Zgodnie z procedurami każdy pracownik, któremu z wypłaty pobierano wyższą kwotę, niż początkowo przewidywał urząd skarbowy w ciągu całego roku podatkowego, może starać się o uzyskanie zwrotu. Rozliczanie dochodu odbywa się według dwóch rodzajów rozliczeń podatkowych. Wyróżnia się obowiązek podatkowy ograniczony (beschraenkte Steuerpflicht) i nieograniczony (unberschraenkte Steuerplflicht).

  • Rozliczenie podatkowe ograniczone dotyczy osób, które zgodnie z prawem pracowały w Niemczech nie dłużej niż 183 dni. Ten rodzaj obowiązku zakłada, że część wynagrodzenia objęta podatkiem nie przekroczyła 90% dochodów ogólnych dla jednej osoby. Podatnik nie może rozliczać się ze współmałżonkiem i omijają go dodatkowe ulgi niemieckiego urzędu skarbowego.
  • Rozliczenie podatkowe nieograniczone obowiązuje osoby, które w ciągu roku podatkowego legalnie przepracowały na terenie Niemiec więcej niż 183 dni. Tacy pracownicy mogą starać się również o uzyskanie zwrotów kosztów utrzymania i inne ulgi i świadczenia, takie jak np. zasiłek rodzinny.

 

Terminy rozliczenia podatku w Niemczech

Rok podatkowy w Niemczech jest tożsamy z rokiem kalendarzowym (rozpoczyna się 1 stycznia i trwa do 31 grudnia). Z konkretnego roku podatkowego pracownicy mogą rozliczyć się dopiero po jego zakończeniu. Od 2020 roku niezbędne dokumenty do uzyskania zwrotu podatku należy dostarczyć do 31 lipca kolejnego roku kalendarzowego. Od daty wpłynięcia podatkowej deklaracji pieniądze powinny pojawić się na koncie po upływie od 3 do 6 miesięcy.

 

Zwrot podatku z Niemiec – potrzebne dokumenty

Rozliczenie podatku z Niemiec jest możliwe tylko po dostarczeniu wszystkich dokumentów potwierdzających zatrudnienie i informujących o zarobkach w minionym roku podatkowym. Należą do nich:

  • Karta podatkowa (Lohnsteuerbescheinigung), która zawiera informacje na temat wynagrodzenia otrzymywanego u jednego pracodawcy. W przypadku jej braku należy złożyć odcinek wypłaty za ostatni miesiąc przepracowany w danym roku rozliczeniowym.
  • Zaświadczenie UE/EOG dotyczące dochodów uzyskiwanych w Polsce z pieczątką polskiego urzędu skarbowego.
  • Kopia dokumentu tożsamości.

Przy składaniu rozliczenia dochodu z Niemiec na miejscu podatnik zostanie poproszony o uzupełnienie formularzy podatkowych, do których mogą przydać się m.in. bilety komunikacji miejskiej oraz międzymiastowej, rachunki za media i paragony fiskalne, a także umowa najmu mieszkania. Dzięki wykazaniu stałych wydatków związanych z pracą na terenie Niemiec można otrzymać dodatkowe świadczenia z tego tytułu.

 

Komu przysługuje zasiłek Kindergeld?

Osoby z obowiązkiem podatkowym nieograniczonym mogą starać się o uzyskanie zasiłku na dzieci – Kindergeld. Przysługuje on pracownikom, których dziecko nie ukończyło 18 roku życia lub kontynuuje naukę (do ukończenia 25 lat) i nie otrzymuje wynagrodzenia z tytułu pracy zarobkowej (do ukończenia 21 lat). Do pozytywnego rozpatrzenia wniosku o zasiłek należy przy rozliczeniu złożyć komplet dedykowanych dokumentów, a także okazać: akt małżeństwa, akt urodzenia dzieci, zaświadczenie potwierdzające wspólne zamieszkanie oraz kopię dokumentu tożsamości. Więcej informacji znajdziesz na stronie Kindergeld 2022. 

 

Zwrot podatku z zagranicy – skorzystaj z usług doświadczonego biura

Proces rozliczania podatku z Niemiec można powierzyć profesjonalistom z biura rozliczeń zagranicznych. Dzięki wsparciu i fachowej pomocy wszystkie dokumenty na pewno dotrą do urzędu skarbowego na czas, a formalności zostaną ograniczone do niezbędnego minimum. To wygodne rozwiązanie, które umożliwia otrzymanie najwyższych dostępnych kwot zwrotu i pozostałych świadczeń podczas nawiązania jednej współpracy.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Najnowsze komentarze

Alepujecie... Wejdzie sobie na jakąkolwiek grupę np. na FB gdzie wrzuca się filmy z jazdy. Poczytajc...
Brajan skomentował artykuł Sesja Rady Gminy z nagrodą
a w moszczenicy ten chory umysłowo bajkotworca dostanie nagrodee?? w staszkowce pieknie chor, szopka...
Qwerty skomentował artykuł Moszczenica Info ma swoje 14 urodziny!
Moszczenia czy Moszczenica?

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM