
Jak zamontować uchwyt dla niepełnosprawnych?
- Dodano: poniedziałek, 31 styczeń 2022 19:11
- |
- Autor: D.Markowicz
- |
- Odsłon: 672

Uchwyt dla niepełnosprawnych zdecydowanie ułatwia życie osób, które nie poruszają się o własnych siłach. To gwarancja samodzielności, dzięki czemu uchwyt zostaje wykonany z najlepszej jakości materiałów i wytrzymałych tworzyw. Liczy się nie tylko wybór odpowiedniego uchwytu, ale także jego lokalizacja i montaż względem pozostałych sprzętów.
Gdzie umieścić uchwyt dla niepełnosprawnych?
Uchwyt dla niepełnosprawnych występuje w różnej formie, począwszy od poręczy prostych, przez poręcze umywalkowe, a kończących na modelach łukowych, ściennych czy jednoramiennych. Niektóre z nich sprawdzą się w niewielkiej odległości od umywalki, a inne stanowią cenne wyposażenie prysznica. Jednak każdy z uchwytów ma za zadanie ułatwić korzystanie ze sprzętu higieniczno-sanitarnego.
Uchwyt powinien zostać zamocowany na stałe, tylko w taki sposób nie ulegnie zniszczeniu pod wpływem ciężaru ciała i regularnego użytkowania. Montaż należy wykonywać na ścianach pełnych, a w przypadku ścianek kartonowo-gipsowych trzeba zdecydować się na dodatkowe wzmocnienie.
Uchwyt dla niepełnosprawnych powinien znaleźć się na 75-85 cm od posadzki. To standardowe rozwiązanie, ale uchwyt powinien zostać dopasowany do wzrostu oraz budowy ciała osoby, która nie porusza się o własnych siłach. Dobrej jakości uchwyt jest w stanie unieść obciążenie trzy razy większe niż waga ciała.
Bezpieczne montowanie uchwytów
Uchwyty dostępne są w różnej formie, ale sporą popularnością cieszą się modele przyścienne, wielofunkcyjne. Dostępne są modele stałe oraz ruchome. W trakcie instalacji możesz zdecydować się na poziomie, pionowe albo skośne ułożenie. Odpowiednie ułożenie to gwarancja komfortowego korzystania z łazienki.
Uchylny uchwyt dla niepełnosprawnych sprawdzi się w niewielkim pomieszczeniu, gdzie spory rozmiar wpływa niekorzystnie na komfort w przemieszczeniu się na wózku inwalidzkim.
Występujące na rynku uchwyty mają różne długości oraz średnice – od 2 do nawet 3,5 cm. Grubsze uchwyty sprawdza się przede wszystkim u osób starszych oraz zmagających się z poważną niepełnosprawnością. Dobrze, jeśli uchwyty zostają wykorzystane w łazience razem z innymi dodatkami ułatwiającymi funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej, a wśród nich obrotowymi dozownikami mydła czy specjalnymi wieszakami na ręczniki.