Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Kim jest architekt wnętrz?

  • Dodano: środa, 02 luty 2022 19:14
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 550

Wszyscy dobrze znamy opozycję natury i kultury. Natura samodzielnie kreuje przestrzeń, natomiast kultura potrzebuje do tego pomocy człowieka. Człowiekiem tym jest nie kto inny, jak architekt wnętrz. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną rolę pełni on w otaczającym nas świecie.

 

Kim jest architekt wnętrz?

Architekt wnętrz to osoba zajmująca się przygotowywaniem koncepcji i projektów przestrzeni użytkowych zgodnie z ich funkcją i przeznaczeniem. Zawód ten często określany jest też mianem projektanta. Efekty pracy architekta podziwiamy każdego dnia. To od niego zależy, jak wygląda nasze otoczenie. Jest odpowiedzialny za wygląd, ale i funkcjonalność miejsc w których mieszkamy, pracujemy lub przebywamy na co dzień. Jego praca decyduje, czy w danym miejscu czujemy się dobrze i komfortowo.

 

Jak zostać architektem?

Architektem wnętrz można zostać wyłącznie poprzez ukończenie specjalistycznego kierunku w szkole wyższej lub na Akademii Sztuk Pięknych. Egzaminy wstępne na kierunki architektoniczne bardzo często składają się z części plastycznej, dlatego zanim kandydaci przystąpią do takiego egzaminu, inwestują duże pieniądze w specjalne lekcje rysunku. Po uzyskaniu tytułu magistra inżyniera architekta należy odbyć dwuletnie praktyki. Przyszły architekt musi także popracować rok w terenie i następnie podejść do kolejnego egzaminu dającego mu odpowiednie uprawnienia. W tej dziedzinie istnieje wiele specjalizacji, m.in. architekt krajobrazu, architekt wnętrz, dekorator wnętrz, planista lub urbanista.

Zawód architekta należy do tak zwanych zawodów chronionych. Oznacza to, że aby mieć możliwość wykonywania zawodu, trzeba uzyskać stosowne uprawnienia i zostać członkiem Izby Architektów RP bądź Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

 

Cechy dobrego architekta wnętrz

Praca architekta wymaga konkretnych, ściśle określonych cech osobowości. Aspirujący architekci wnętrz muszą w sobie znaleźć szereg takich cech, dzięki którym idealnie wpasują się w rynek, wykonywana przez nich praca będzie perfekcyjna, a klienci obdarzą ich swoim zaufaniem. Jaki więc powinien być idealny architekt wnętrz? Cechą wręcz niezbędną do wykonywania tego zawodu jest kreatywność. Dobry projektant musi mieć głowę pełną pomysłów i wybujałą wyobraźnię. Jego pomysły powinny być nowoczesne i nieszablonowe. Swoje projekty musi mieć najpierw w głowie, by móc je potem przenieść na papier lub do komputera. Ze względu na projektowy tryb pracy, architekt powinien być również asertywny, by trzymać się swoich koncepcji, planów, wycen i terminów. Cechami przydatnymi w zawodzie architekta są również empatia, umiejętność słuchania, otwartość, odpowiedzialność i rzetelność, a także odporność na krytykę.

 

Jednak można powiedzieć, że zbiór tych cech jest tylko dodatkiem do najważniejszego czynnika warunkującego perfekcyjnego architekta, a mianowicie pasji. Dzięki niej osoby wykonujące ten zawód czują pewność w tym, co robią, znajdują motywacje i chęci do działania. 

 

Zatrudnienie i zarobki architekta

Architekci wnętrz najczęściej znajdują zatrudnienie w firmach architektonicznych o rozmaitej specjalizacji oraz w biurach developerskich. Doświadczeni już architekci pracują jednak na własny rachunek jako freelancerzy.

Poziom wynagrodzenia projektantów wnętrz jest bardzo trudny do oszacowania, gdyż w głównej mierze zależy od indywidualnych umiejętności i poziomu posiadanego doświadczenia. Duże znaczenie ma również wartość samego projektu, nad którym dany architekt pracuje. Architekci zatrudnieni w dużych firmach z zagranicznym kapitałem mogą zarobić nawet 10 000 złotych. Średnie zarobki architektów oscylują w granicach 5000 zł. Na początku jednak, pracując przy mniejszych projektach, żeby powoli zdobyć doświadczenie, zarobki mogą wahać się w przedziale 2500 do 3500 zł.

 

Szukasz profesjonalnego architekta, który zajmie się projektem Twoich wnętrz? Odwiedź studioloko.pl.

 

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Najnowsze komentarze

Alepujecie... Wejdzie sobie na jakąkolwiek grupę np. na FB gdzie wrzuca się filmy z jazdy. Poczytajc...
Brajan skomentował artykuł Sesja Rady Gminy z nagrodą
a w moszczenicy ten chory umysłowo bajkotworca dostanie nagrodee?? w staszkowce pieknie chor, szopka...
Qwerty skomentował artykuł Moszczenica Info ma swoje 14 urodziny!
Moszczenia czy Moszczenica?

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM