
Hale udojowe – najważniejsze informacje, które warto znać
- Dodano: środa, 26 styczeń 2022 11:38
- |
- Autor: D.Markowicz
- |
- Odsłon: 698

Mechanizacja rolnictwa wpłynęła także na przedsiębiorstwa mleczarskie. Oprócz dojarek stosowanych głównie w oborach uwięziowych można spotkać się z halami udojowymi. Inaczej nazywane dojarniami. Jest to oddzielne pomieszczenie, w którym odbywa się udój krów oraz wszystkie czynności z tym związane. Istnieje kilka podstawowych typów dojarni. Każdy ma swoje zalety i wady, z którymi warto się zapoznać przed wyborem hali udojowej.
Rodzaje dojarni
Rybia ość – to najpopularniejszy w Polsce typ hali udojowej. Charakteryzuje się ułożeniem stanowisk w sposób przypominający wyglądem rozmieszczenie rybich ości. Krowy są ustawione do dojarza tyłem i pod kątem 30 lub 60 stopni, w zależności od modelu. Dojarz ma łatwy dostęp do wymion. Aparaty udojowe są zakładane z boku przy 30-stopniowym kącie oraz z pozycji pod tylnymi nogami przy 60-stopniowym kącie. Dojarnia tego typu zajmuje niewiele miejsca i dobrze sprawdza się przy nie zbyt dużych stadach do około 50 sztuk. Konieczny jest podział krów na grupy w zależności od szybkości oddawania mleka. Przy większych stadach może być to wyzwaniem, dlatego warto wtedy wspomóc się programem do zarządzania. Pozwoli on na łatwą identyfikacje krów i ich rozróżnienie ze względu na ilość czasu potrzebną do oddania mleka.
Bok w bok – w tym modelu krowy stoją równolegle do siebie i prostopadle do kanału udojowego. Dzięki temu, że bydło może opuszczać halę całą grupą jednocześnie ten typ dobrze sprawdza się przy średnich i dużych stadach. Dój jest wykonywany od tyłu, a dojarz zaoszczędza czas na przechodzeniu od jednej krowy do drugiej, w celu założenia dojarki.
Karuzela – przeznaczona dla dużych stad. Charakteryzuje się najwyższą wydajnością doju. Dojarz praktycznie nie musi zmieniać swojego miejsca. Krowy są umieszczone na obrotowej platformie. Jej cykl jest dostosowany do czasu doju, ale i do szybkości wchodzenia i wychodzenia krów z hali. Dój może być wykonywany na zewnątrz i wewnątrz platformy. Niestety duża wydajność ma odbicie na wysoką cenę tego modelu.
Tandem – w tym przypadku krowy są ustawione jedna za drugą. Wpływa to na długość hali, dlatego opłacalne jest stosowanie jej przy mniejszych stadach. Dostęp do wymion jest z boku, ale w tym modelu dojarz musi przechodzić największy odcinek drogi, co zabiera cenny czas. Aczkolwiek wszystkie stanowiska są niezależne co wpływa na najwyższą przepustowość.
Jak wybrać halę udojową?
W grę wchodzą nie tylko pieniądze czy wydajność, ale również dobro krów. Istotną rolę pełni przepustowość, komfort pracy dojarza i krów. Jeśli krowa spędza mniej czasu w hali udojowej może przeznaczyć go na odpoczynek i jedzenie. Oprócz samego typu dojarni trzeba też przeanalizować dodatkowe wyposażenie, które ma wpływ na efektywność pracy, ale tym samym oznacza większy koszt. Dobrym sposobem na znalezienie odpowiedniej hali udojowej jest korzystanie z usług profesjonalnych firm. Zajmują się one nie tylko sprzedażą, ale także tworzą indywidualny projekt, wycenę i oferują sprawny montaż. Dzięki temu hala udojowa będzie mogła rozwijać się wraz z rozwojem gospodarstwa. Fachowe wsparcie w wyborze odpowiedniej hali udojowej może zapewnić firma Centrum rolnictwa technik. Więcej informacji na stronie https://centrumrolnictwa.pl/hala-udojowa/.