Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Spływy rzeczne w Małopolsce

  • Dodano: piątek, 17 grudzień 2021 10:52
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 650

Jedną z największych atrakcji Małopolski jest możliwość uprawiania kajakarstwa i spływów rzecznych. Najciekawsze trasy znajdziemy na niektórych odcinkach Białki, Dunajca czy na rzece Skawa. To doskonały sposób na aktywne spędzenie czasu kiedy jesteśmy z wizytą na południu Polski, ale też świetny pomysł na krótki, weekendowy wypad dla mieszkańców Małopolski. Jeśli nie jesteście zapalonymi kajakarzami i nie macie własnego kajaka, można go z łatwością wypożyczyć. Innym rozwiązaniem jest zakup znacznie bardziej poręcznego i wygodnego kajaka dmuchanego.

 

Jaki kajak na spływ?

Na spływach wciąż królują tradycyjne, twarde kajaki, które mają najwięcej zwolenników. Jednak rosnąca popularność desek SUP sprawiła, że sporym zainteresowaniem zaczynają cieszyć się też kajaki pneumatyczne, czyli dmuchane. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość transportu i przechowywania.

Wbrew temu, czego obawiają się niektórzy, dmuchany kajak jest jak najbardziej bezpieczny. Nowoczesna technologia wykonania i wysokiej jakości materiały sprawiają, że po napompowaniu staje się on sztywny i odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Co więcej, taki kajak jest bardziej elastyczny od tradycyjnego, dlatego nie musimy martwić się o własne bezpieczeństwo ani o to, że taki kajak nie będzie trwały.

Kajak dmuchany może być jedno, dwu, a nawet trzyosobowy, co pozwala na rodzinne wyprawy z dziećmi. Takimi kajakami łatwo się steruje — dają one możliwość wykonywania szybkich i zwinnych skrętów, a sterowanie dodatkowo ułatwiają zamontowane w nich stateczniki.

 

Spływy Dunajcem

Dunajec to jedna z najpiękniejszych, polskich rzek, a organizowane na nim spływy należą do największych atrakcji Pienin. Po drodze można podziwiać niesamowite, górskie krajobrazy oraz przepiękne okazy flory i fauny. Trasy o zróżnicowanej długości i trudności sprawiają, że spływy Dunajcem dostępne są praktycznie dla każdego, niezależnie od wieku i poziomu doświadczenia.

Sezon spływów Dunajcem trwa od początku kwietnia do końca października. Warto wiedzieć, że od listopada do marca spływy są zabronione, głównie ze względu na ochronę pienińskiej przyrody. Można skorzystać z ofert wielu organizatorów, którzy oferują spływy tratwami, pontonami czy kajakami lub wybrać się na samodzielną wyprawę. Osoby ze swoim sprzętem pływającym powinny pamiętać, aby we własnym zakresie zakupić bilet do Pienińskiego Parku Narodowego.

 

Spływy Białką

Białka Tatrzańska to prawy dopływ Dunajca. Szlak dla kajakarzy rozpoczyna się w Nowym Targu i kończy u Ujścia Jezuickiego. Łącznie liczy sobie aż 202 km, a przebycie całej trasy zajmuje nawet do 9 dni. To doskonała opcja na dłuższą wyprawę, podczas której można podziwiać przepiękne, tatrzańskie widoki.

Białka jest uwielbiana przez kajakarzy. To jedyna w naszym kraju rzeka o alpejskim charakterze, dlatego spływy nią należą do ekstremalnych niż w przypadku Dunajca. Najczęściej dobywają się w okresie topnienia śniegu w Tatrach, czyli w maju i czerwcu. Rzeka jest wtedy miejscami spieniona i wzburzona, co stanowi dodatkową atrakcję.

 

Spływy rzeką Skawą

Ciekawą opcją w Małopolsce są także spływy rzeką Skawą. Jest to prawy dopływ Wisły, który liczy sobie 96 kilometrów. Rzeka w całości biegnie przez województwo małopolskie. Podczas spływu można podziwiać najpiękniejsze krajobrazy Beskidów Zachodnich i Podgórza Zachodniobeskidzkiego. Trasę można też wydłużyć i płynąć dalej Wisłą, do której uchodzi Skawa.

Skawa oferuje kajakarzom odcinki o różnej długości i stopniu trudności. Zarówno bardziej doświadczeni, jak i poczatkujący znajdą tu coś dla siebie. Można potraktować spływ jako krótką, półgodzinną atrakcję lub łączyć trasy podczas kilkudniowej wyprawy kajakowej po Dolinie Karpia, przez którą prowadzi spływ Skawą.

 

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

REKLAMA

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM