Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Leczenie żylaków nóg - jaki lekarz zajmuje się usuwaniem żylaków?

  • Dodano: piątek, 10 grudzień 2021 17:32
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 993

Żylaki kończyn dolnych to powszechny problem w społeczeństwie. Są one objawem przewlekłej niewydolności żylnej, z którą boryka się znaczna część Polaków, zarówno w młodym jak i starszym wieku, w tym przeważająca ilość kobiet. Dają one szereg uciążliwych dolegliwości w postaci uczucia zmęczenia nóg, szczególnie nasilonego wieczorem, obrzęków czy bolesnych kurczy. Żylaki mogą występować w postaci małych pajączków żylnych, trochę większej siatki krętych żyłek lub dużych, widocznych żylaków głównych naczyń żylnych, co oszpeca obraz kończyny. Uporczywe objawy oraz nieestetyczny wygląd nóg skłaniają pacjentów do zgłaszania się do specjalisty. Tu pojawia się pytanie: do kogo udać się z żylakami?

 

Leczenie żylaków nóg - do jakiego lekarza się udać?

Chorobą żylakową może zająć się kilku specjalistów m.in. chirurg, dermatolog, dermatochirurg, angiolog, internista, lekarz medycyny estetycznej, jednak najodpowiedniejszym wyborem będzie chirurg naczyniowy lub flebolog. Aby rozpocząć leczenie żylaków w pierwszej kolejności możemy udać się do lekarza rodzinnego, który po wstępnym rozpoznaniu wyda nam skierowanie do specjalisty w celu dalszej diagnostyki. U chirurga naczyniowego lub flebologa, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, możemy otrzymać leczenie farmakologiczne, kompresjoterapię lub zostaniemy zakwalifikowani do zabiegu operacyjnego. Możemy także bezpośrednio udać się do specjalisty w prywatnej placówce: klinice chirurgii naczyniowej, klinice flebologii, dermatologii lub medycyny estetycznej. Oferują one szeroki zakres badań diagnostycznych i nowoczesne, zoptymalizowane metody leczenia, nastawione nie tylko na jak najlepsze leczenie choroby żylakowej w zależności stopnia jej zaawansowania, ale także na estetykę i wygląd nóg.

Chirurgia naczyniowa to dział chirurgii zajmujący się leczeniem naczyń tętniczych, żylnych oraz w ograniczonym zakresie limfatycznych. Głównie zajmuje się wykonywaniem zabiegów operacyjnych na chorych naczyniach.

 

Flebolog - lekarz specjalista

Flebologia to słowo, wywodzące się od greckich słów:  „phlebos” oznaczającego żyłę oraz „logos” – naukę. W bezpośrednim tłumaczeniu jest to nauka o żyłach. Flebologia to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń naczyń żylnych, takich jak: zakrzepica żył głębokich czy żylaki nóg. Dlatego też, jeśli doskwiera nam problem żylaków najodpowiedniejszym wyborem lekarza specjalisty (https://www.kusnierczyk.pl/zylaki/) będzie właśnie flebolog, ponieważ choroby naczyń żylnych to jego główna specjalność. Na wizytę u flebologa możemy umówić się zarówno w tradycyjnej przychodni specjalistycznej, jak i gabinetach medycyny estetycznej, klinikach  chirurgii czy klinikach flebologii. Ośrodki te oferują szeroką diagnostykę, kompleksowe i nowoczesne leczenie, kładąc również nacisk na stronę estetyczną, co niejednokrotnie ma ogromne znaczenie w kuracji żylaków.

 

Lekarz specjalista rozpoczyna wizytę od zebrania dokładnego wywiadu, zbadania pacjenta oraz kieruje go na badania. Podstawowym badaniem, pozwalającym na diagnozę choroby żylakowej jest USG Doppler. Pozwala ona zobrazować przepływ krwi, ustalić jego kierunek oraz prędkość, a także ukazać miejsca zwężenia. Niektóre szpitale czy inne ośrodki, zajmujące się schorzeniami naczyń żylnych, oferują również bardziej zaawansowane badania np. IVUS, czyli wewnątrznaczyniowe badanie ultrasonograficzne, wenografię rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej czy fotopletyzmografię, która ocenia możliwości odprowadzania krwi na podstawie pracy otaczających te naczynia krwionośne mięśni.

 

Objawy żylaków - co robić kiedy zauważysz je u siebie?

Jeśli zauważymy u siebie pierwsze objawy żylaków: uczucie ciężkości i zmęczenia nóg, zwłaszcza porą wieczorową, silne kurcze nóg, a na skórze nóg pojawią pajączki naczyniowe (tzw. teleangiektazje) lub kręte wybrzuszone żyły nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Żylaki kończyn dolnych jako manifestacja przewlekłej niewydolności żylnej świadczą o nieprawidłowym funkcjonowaniu żył, utrudnionym odpływie krwi do serca, sprzyjają powstawaniu zakrzepów, co może dawać bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet stanowić zagrożenie życia.

 

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Najnowsze komentarze

Alepujecie... Wejdzie sobie na jakąkolwiek grupę np. na FB gdzie wrzuca się filmy z jazdy. Poczytajc...
Brajan skomentował artykuł Sesja Rady Gminy z nagrodą
a w moszczenicy ten chory umysłowo bajkotworca dostanie nagrodee?? w staszkowce pieknie chor, szopka...
Qwerty skomentował artykuł Moszczenica Info ma swoje 14 urodziny!
Moszczenia czy Moszczenica?

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM