Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA

Czy możliwe jest uzyskanie od wierzyciela ulgi od długu?

  • Dodano: czwartek, 22 kwiecień 2021 16:53
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 223

Niestety niejednokrotnie ma miejsce sytuacja, w której zobowiązania finansowe przekraczają możliwości spłaty należności przez dłużnika. Tego typu przypadki często są efektem nieodpowiedzialnego zarządzania własnym budżetem, czy też nieoczekiwanymi komplikacjami w sferze finansów konkretnej osoby.

 

Niewątpliwie posiadanie na swoim koncie długów, których nie jest się w stanie spłacić, jest nieprzyjemnym doświadczeniem mogącym nieść ze sobą szereg negatywnych konsekwencji. Ulga od długu jest niejednokrotnie uczuciem bardzo pożądanym. Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że bez aktywnych działań po stronie dłużnika sytuacja raczej nie ulegnie samoistnemu rozwiązaniu. Trudno się bowiem dziwić wierzycielowi, kiedy chce odzyskać należne mu pieniądze.

Negocjacje z wierzycielem w sprawie ulgi od długu

Jednym z szeregu działań, które może podejmować dłużnik w celu wyjaśnienia swojej trudnej sytuacji, są negocjacje z wierzycielem. Unikanie tematu nic tutaj nie da, a wręcz może niejednokrotnie prowadzić do szeregu konsekwencji natury prawnej. Dlatego właśnie dobrze jest porozumieć się z tym, któremu jest się winnym pieniądze. W tym przypadku trzeba nieraz zapomnieć o ewentualnym wstydzie i wyjaśnić, z czego wynikają opóźnienia w zapłacie należności. Jednocześnie należy posługiwać się logicznymi argumentami i wykazywać chęć uregulowania zobowiązania. Warto również spróbować negocjacji ukierunkowanych na uzyskanie ulgi od długu – może być to bardzo przydatne rozwiązanie o ogromnym znaczeniu z punktu widzenia budżetowego. Wbrew pozorom nie jest to wcale opcja niemożliwa do osiągnięcia – nieraz udaje się wypracować porozumienie w tym zakresie. Dodatkowo dobrze jest rozważyć przeprowadzenie rozmów o rozłożenie zobowiązania na nieoprocentowane raty bez wymogu ponoszenia innych, dodatkowych kosztów – być może przy odrobinie szczęścia wierzyciel zgodzi się na takie warunki.

Co robić, gdy wierzyciel nie chce przyznać ulgi od długu?

Negocjacje przeprowadzone z wierzycielem niestety nie gwarantują sukcesu, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że osoba, której należą się pieniądze, nie będzie chciała iść na żadne ustępstwa. Wówczas dłużnik niestety musi poszukiwać innych rozwiązań ukierunkowanych na uregulowanie zaległej należności. Wśród dostępnych możliwości można wymienić tutaj, na przykład, zdobywanie dodatkowych źródeł przychodów, czy też szukanie oszczędności w swoim budżecie. Nie wolno tracić determinacji, ponieważ może mieć to negatywne konsekwencje. Konieczne są aktywne działania.

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM