Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Zapalenie zatok przynosowych- jak leczyć?

  • Dodano: piątek, 23 październik 2020 18:41
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 354

Często powracające bóle głowy mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Choroba ta ma niestety tendencje do nawracania i trudno się ją leczy. Najczęściej jest to leczenie objawowe, a sama choroba mija w ciągu kilku dni lub tygodni. Jakie są najskuteczniejsze metody na zapalenie zatok przynosowych?


Jaki lek na zatoki w przypadku ostrego i przewlekłego zapalenia?


Ostre zapalenie zatok można rozpocząć w domu, wykonując inhalacje minimum dwa razy dziennie z użyciem gorącej wody i miski. W aptece można kupić zestaw do płukania zatok, który powinien pomóc w walce z bólem i uczuciem zatkanego nosa. Oprócz leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych lek na zatoki powinien wykazywać działanie obkurczające na błonę śluzową nosa i zatok. Są to zwykle leki doustne lub krople do nosa. Trzeba pamiętać, że takich kropli nie można stosować dłużej niż 5–7 dni, gdyż grozi to uzależnieniem błony śluzowej od ich działania i jej nawracający obrzęk.


W przypadku nawracających zapaleń zatok nie warto leczyć się jedynie na własną rękę. Czasem choroba wymaga leczenia antybiotykiem lub lekami przeciwgrzybiczymi. Warto wiedzieć, że nawracające, przewlekłe zapalenie zatok, w tym także grzybica zatok, są wskazaniem do leczenia operacyjnego.


Często choroba wymaga długiej diagnostyki i specjalistycznego leczenia.


Jeżeli leczenie antybiotykami jest nieskuteczne lub każdy inny lek na zatoki nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a zapalenie zatok wciąż powraca, konieczna jest szczegółowa diagnostyka. Lekarz może zalecić badania mikrobiologiczne, czyli hodowlę bakterii znajdujących się w wydzielinie pobieranej z nosa lub zatok podczas ich punkcji. W trudnych do zdiagnozowania przypadkach coraz częściej wykonuje się endoskopię nosa i zatok lub tomografię komputerową zatok. Badanie rentgenowskie jest niezbyt dokładne i może nie pokazać występujących w rzeczywistości nieprawidłowości.


Niekiedy jedynym sposobem uwolnienia się od przewlekłych i nawracających zapaleń zatok jest przeprowadzenie zabiegu. Jednym z nich jest funkcjonalna endoskopowa operacja zatok (FEOZ). To obecnie najnowocześniejsza i najbardziej skuteczna operacja zatok, dzięki której możliwe jest dokładne usunięcie zmian chorobowych i poszerzenie naturalnych ujść zatok. Septoplastykę, czyli korekcja przegrody nosa, przeprowadza się wtedy, gdy lekarz stwierdzi skrzywienie przegrody nosa, a polipektomia polega na usunięciu polipów nosa i zatok. Takie zmiany w zatokach wypełniają je, blokując ich ujście i drożność.


Co na zatoki można przygotować w warunkach domowych?
Dobre efekty przynoszą okłady na zatoki z ciepłej soli lub gorczycy, umieszczonej w woreczkach. Poza tym warto robić inhalacje pary wodnej z dodatkiem rumianku lub olejków eterycznych. Ważne jest picie dużej ilości wody, ponieważ pomaga to rozrzedzić wydzielinę. Zalecane jest również nawilżanie powietrza w pomieszczeniach. W Warunkach domowych można również wykonać płukanie zatok, używając gruszki i roztworu soli fizjologicznej, morskiej lub destylowanej.

 

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Najnowsze komentarze

Ferment, w samochodzie nie znajdowaly sie dwie nieprzytomne osoby bo jedna w wyniku tej predkosci wy...
Dobrze ze to nie ranking wspólnoty tej lokalnej 😅😅 Pan z wąsem co chciałby być alfonsem napisałby że...
dlaczego ten drugi klub HDK z naszej wsi nie promował akcji organizowanej przez osp? z tego co pamię...

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM