Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA
REKLAMA
Tomasz Pijanowski

Profilaktyka ortodontyczna- co robić, by Twoje dziecko nie trafiło do ortodonty

  • Dodano: czwartek, 22 październik 2020 18:38
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 716

Pierwsza wizyta dziecka u ortodonty odbywa się zwykle w momencie, kiedy zaczynają wypadać zęby mleczne i pojawiają się zęby stałe. Wtedy rodzice mogą zauważać defekty zgryzu u dziecka. Jednak można zapobiegać wadom zgryzu u dziecka, stosując łatwe sposoby. Co trzeba wiedzieć?


O zgryz trzeba dbać już od kołyski.


Dla niektórych rodziców może być zaskakujące, że o prawidłowy zgryz dziecka trzeba zadbać już w okresie niemowlęcym. Ważna jest pozycja do snu- nie należy kłaść dziecka spać na płasko, ponieważ sprzyja to utrwaleniu wady określanej jako tyłozgryz. Gdy dziecko leży na plecach jego usta są niedomknięte, a żuchwa opada do tyłu. Zbyt wysokie czy niskie ułożenie głowy również może niekorzystnie wpłynąć na rozwój zgryzu dziecka, wiąże się to z nawykowym oddychaniem przez usta, co równa się z zaburzeniem prawidłowego rozwoju narządu żucia. Świetnym rozwiązaniem jest delikatne uniesienie połowy materaca bądź zastosowanie odpowiedniego klina, tak, by usta dziecka podczas leżenia były zamknięte. Dotyczy to niemowląt, które potrafią już przekręcać się na boki.


Trzeba też pilnować, by dziecko nie spało za często na jednym boku. Ciągły, wielogodzinny ucisk jednej strony twarzy może bowiem być przyczyną tzw. zgryzu krzyżowego.


Smoczek ortodontyczny i odpowiednie karmienie niemowlęcia.


Karmienie butelką nie zawsze daje identyczne efekty jak karmienie piersią. Ssanie mleka z butelki jest dużo łatwiejsze- mleko płynie szybciej, przez co mięśnie żuchwy nie muszą się tak napracować, jak ma to miejsce przy karmieniu naturalnym. Efektem są słabo wykształcone mięśnie żuchwy. Najlepiej, aby smoczek do butelki jak najbardziej przypominał kobiecy sutek, czyli szeroką podstawę i wąski czubek.


Gdy dziecko używa smoczka do uspokajania, jego kształt i rozmiar ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju zgryzu u dziecka. Warto przyzwyczaić malucha do smoczka, który będzie dawał dziecku ukojenie, a jednocześnie nie będzie stwarzał większego ryzyka wady zgryzu w przyszłości. Smoczek ortodontyczny, inaczej zwany anatomiczny będzie najlepszym wyborem, ponieważ jest zaprojektowany w taki sposób, aby przede wszystkim zapewniał prawidłowy rozwój jamy ustnej. Chodzi tutaj o mobilizowanie do naturalnego ułożenia języka oraz powodowanie równomiernego nacisku języka na podniebienie. Smoczek ortodontyczny powoduje również delikatny nacisk także na krawędź zębową, a nie jak w innych smoczkach tylko i wyłącznie na sklepienie podniebienia. Dzięki takiemu smoczkowi proces wyrzynania zębów oraz kształtowanie podniebienia przebiega bez żadnych przeszkód.


Wczesne odzwyczajanie od smoczka i nauka gryzienia.


Dzieci około roku powinny już zacząć zacząć jeść pokarmy stałe. Żucie i gryzienie jest konieczne po to, by prawidłowo ukształtował się zgryz dziecka i aparat mowy. Dlatego kiedy tylko przyjdzie na to czas, trzeba zmieniać konsystencje pokarmów. Ważne jest również, aby dziecko zbyt długo nie piło z butelki oraz nie używało smoczka. Trzyletnie dziecko ze smoczkiem w buzi oraz nieumiejące pić z kubka ma większe szanse na wadę zgryzu w przyszłości.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

REKLAMA
Jadwiga Wójtowicz
REKLAMA

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM