Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Oszuści podający się za policjantów próbowali oszukać Gorlicza

  • Dodano: środa, 20 marzec 2019 16:52
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 2102

Na ponad 25 tysięcy złotych chciał oszukać mieszkankę Gorlic przestępca, który podawał się za policjanta. Pod pretekstem rozpracowywania grupy przestępczej okradającej rachunki bankowe, poprosił kobietę o przelanie całych oszczędności na nowy rachunek, do którego przestępca miał mieć dostęp. Nie była to jedyna próba oszustwa, którą przestępcy podjęli tego dnia.

 

Rankiem 14 marca jedna z mieszkanek Gorlic odebrała telefon. W słuchawce usłyszała głos mężczyzny, który przedstawił się jako policjant. Poinformował kobietę, że padła ofiarą hakerów, którzy włamali się na jej konto bankowe. Wskazał także, że jest możliwość uchronienia pieniędzy poprzez założenie nowego rachunku i przelanie tam całych oszczędności. Kobieta zorientowała się, że jest to próba oszustwa w momencie, kiedy sprawca zwrócił się o podanie wszystkich danych dostępowych do nowego rachunku. Wówczas rozłączyła się i powiadomiła gorlicką Policję.

 

Nie była to jedyna próba oszustwa, jaką przestępcy podjęli tego dnia w Gorlicach. Nieco później podobny telefon odebrała inna mieszkanka Gorlic. Początkowo scenariusz był bardzo podobny do poprzedniego przypadku. Tym razem jednak przestępca podający się za policjanta poinformował kobietę, że konieczne jest wypłacenie wszystkich oszczędności, by uchronić je przed kradzieżą. Kobieta poinformowała oszusta, że nie jest upoważniona do wypłaty oszczędności z rachunku bankowego. Mógł to zrobić wyłącznie jej mąż, który przebywał wówczas w szpitalu. Po tym komunikacie mężczyzna rozłączył się i już nie zadzwonił.

 

Jest to kolejny sposób wyłudzania pieniędzy przez przestępców działających metodą „na policjanta”. W tych przypadkach po odbiór pieniędzy nie zgłasza się „kurier”, lecz przestępcy tak manipulują pokrzywdzonymi, by ci udostępnili im dane do rachunku lub przelali pieniądze na wskazane konto.

 

Przypominamy!

Policja nigdy nie prosi o wydanie, ani nie wykorzystuje w swych działaniach pieniędzy obywateli. Nie należy ulegać presji czasu, którą starają się stworzyć przestępcy. Wszystkie decyzje dotyczące transferu dużych sum pieniędzy konsultujmy z najbliższymi, zaufanymi osobami. Ich trzeźwy osąd może uchronić nasze oszczędności przed działaniami oszustów. Pamiętajmy, że wybierając obecnie numer alarmowy 997 nie zostaniemy połączeni z najbliższą jednostką policji, a z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które nie ma możliwości weryfikowania tożsamości policjantów.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM