Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Oszuści znów aktywni, apelujemy o ostrożność!

  • Dodano: środa, 12 sierpień 2015 14:03
  • |
  • Autor: KPP Gorlice
  • |
  • Odsłon: 2437

Ponownie zwracamy się z apelem o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi. Jak się okazuje, przestępcy nadal aktywnie działają na terenie naszego powiatu i próbują wyłudzić od najstarszych mieszkańców powiatu znaczne sumy pieniędzy.

 

Od wielu już lat policjanci z KPP w Gorlicach prowadzą działalność profilaktyczną dotyczącą oszustw metodą „na wnuczka”. Przy wsparciu innych instytucji, organizacji i mediów, starają się uczulić mieszkańców powiatu na zagrożenia związane z tego rodzaju przestępczością. Zauważyć można, że spotkania funkcjonariuszy z osobami starszymi, komunikaty i ostrzeżenia pojawiające się w mediach oraz apele kierowane z kościelnych ambon przynoszą wymierne skutki.

W poniedziałek (10.08.2015 r.) Komenda Powiatowa Policji w Gorlicach otrzymała trzy zgłoszenia o usiłowaniu oszustwa tzw. metodą „na wnuczka”. Na szczęście w żadnej z tych sytuacji przestępcom nie udało się osiągnąć zamierzonego celu.

We wszystkich trzech przypadkach sposób działania oszustów był podobny. Do starszych kobiet – mieszkanek Gorlic – dzwoniły osoby podające się za członków rodziny. W jednym przypadku był to mężczyzna, w pozostałych dwóch – kobieta. Powołując się na konieczność wypłaty roszczeń w związku z udziałem w wypadkach drogowych spowodowanych przez siebie lub innego krewnego, próbowały nakłonić do przekazania im znacznych sum pieniędzy. Czujność i podejrzliwość, którą wykazały się mieszkanki Gorlic pokrzyżowała jednak plany przestępców i uchroniła starsze panie przed utratą oszczędności.

Przypominamy, iż w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:

Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.

Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).

Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.

Potwierdzić informację u innych członków rodziny.

Nie przekazywać pieniędzy osobom obcym.

O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ - nr alarmowy 997 lub 112.

Pamiętajmy również, że oszuści próbują coraz bardziej „wyrafinowanych” metod. Zdarza się, że dzwonią ponownie – tym razem podając się za przedstawiciela instytucji publicznej – np. policjanta ścigającego oszustów. Proszą wtedy o przekazanie pieniędzy osobie, która wcześniej dzwoniła, co rzekomo ma pomóc w zatrzymaniu sprawców na gorącym uczynku. Zapewniają również, że po zakończonej „akcji”, pieniądze wrócą do właściciela.

Informujemy, że żadne tego typu działania Policji nie są organizowane przez telefon. Jeśli już - to policjanci przychodzą do konkretnej osoby. Mają wówczas obowiązek się wylegitymować, w taki sposób, aby było możliwe dokładne obejrzenie legitymacji, a nawet spisanie danych. W razie jakichkolwiek wątpliwości, można zadzwonić pod numer alarmowy 997 i zażądać potwierdzenia danych. Policjanci nie korzystają również w takich sytuacjach ze środków pieniężnych obywateli.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM