Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Masowy wypadek w Gorlicach

  • Dodano: czwartek, 29 październik 2015 11:20
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 2945

Wczoraj przed południem w Gorlicach doszło do tragicznego wypadku w którym zginęło 6 osób, a kilkanaście zostało rannych. W wypadku udział brał autobus szkolny i 3 samochody. Tak po krótce można by opisać ćwiczenia „Wypadek 2015”.

 

Ćwiczenia zostały zorganizowane przez Centrum Zarządzania Kryzysowego i Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach, a ich celem było doskonalenie współdziałania służb interwencyjnych tj: Straż Pożarna, Ratownictwo Medyczne, Policja, Straż Miejska, Szpital Specjalistyczny w Gorlicach, Pomoc Drogowa i Pogotowie Energetyczne.

Na miejscu zdarzenia sytuacja przedstawiała się w sposób następujący: jadący z nadmierną prędkością samochód osobowy na łuku drogi wjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z autobusem przewożącym młodzież szkolną na wycieczkę. Autobus uległ zapaleniu. Kierujący osobówką przemieszczającą się za autobusem widząc całe zdarzenie gwałtowanie zahamował po czym wpadł w poślizg i uderzył w przydrożną latarnię. Samochód natychmiast stanął w płomieniach. W wypadku udział wziął także kolejny samochód, nadjeżdżający z przeciwnej strony, który przewrócił się na bok tuż przed wiatą przystankową. Dookoła słychać było krzyki, a niektórzy uczestnicy wypadku będąc w szoku zaczęli uciekać z miejsca wypadku.

Na miejscu wypadku pojawiła się policja, karetki pogotowia i straż pożarna. Policjanci wraz ze strażą miejską zabezpieczyli miejsce wypadku. Do działania międzyczasie przystąpili gorliccy strażacy i ratownictwo medyczne. Siły i środki będące na miejscu jednak nie wystarczały, dlatego zaczęto wzywać jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu gorlickiego(OSP Klęczany, Dominikowice, Kryg, Sękowa, Ropa, Szymbark, Moszczenica).

Ranni po segregacji oraz udzieleniu pomocy medycznej polegającej na: tamowaniu krwotoków zewnętrznych, opatrywaniu ran, unieruchomieniu złamań, tlenoterapii, termoizolacji transportowani byli karetkami do Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach oraz rozwożeni do okolicznych szpitali. Po zakończeniu akcji ratowniczej, do działania przystąpiła policja i prokurator.

W ćwiczeniach udział wzięło około 70 strażaków z KP PSP Gorlice i OSP, Komenda powiatowa Policji w Gorlicach, Straż Miejska w Gorlicach, Szpital Specjalistyczny w Gorlicach – SOR, Zespoły Ratownictwa Medycznego, pełnoletni uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku, pełnoletni uczniowie Zespołu Nr 1 w Gorlicach oraz Prokuratura Rejonowa.

Całej akcji bacznie przyglądali się goście z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie: Andrzej Pasek – kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego i Józef Sojka – kierownik Oddziału Zamiejscowego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu.

Ćwiczenia miały na celu:
- doskonalenie współdziałania służb interwencyjnych
- doskonalenie umiejętności koordynacji działań w zakresie zdarzeń masowych;
- doskonalenie zasad udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej podczas zdarzeń masowych z użyciem zestawów PSP R-1;
- doskonalenie działań ratownictwa technicznego;
- sprawdzenie zasad i skuteczności alarmowania oraz praktycznych czasów dojazdu sił i środków na miejsce ćwiczeń;
- współpraca z dyrekcją Szpitalem Specjalistycznym w Gorlicach;
- współpraca z Zespołami Ratownictwa Medycznego podczas działań na terenie powiatu;
- współpraca z Policją podczas działań na terenie powiatu;
- współpraca z Strażą Miejską podczas działań na terenie miasta;
- sprawdzenie systemu łączności podczas akcji prowadzonych z wykorzystaniem sił
i środków z terenu powiatu;
- sprawdzenie poziomu wyszkolenia ratowników oraz gotowości operacyjno-technicznej sił i środków jednostek OSP;
- wypracowanie optymalnych rozwiązań taktycznych podczas zdarzeń masowych;
- wypracowanie materiałów szkoleniowych na potrzeby tego rodzaju ćwiczeń;
- doskonalenie umiejętności prowadzenia działań ratowniczych podczas zdarzeń masowych,
- współpraca z mediami podczas zdarzeń.

Niech te ćwiczenia i załączone zdjęcia będą także ostrzeżeniem dla wszystkich użytkowników ruchu drogowego, zwłaszcza teraz, gdy drogi robią się śliskie a widoczność coraz słabsza.

Fot.: E.Żarnowska

{gallery}2015/wypadek2015{/gallery}

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA

Logowanie

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM