Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Moszczenica nie wypala traw

  • Dodano: wtorek, 10 kwiecień 2018 06:22
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 2221

Niemal w całym powiecie gorlickim w ostatnich dniach strażacy interweniują przy palących się trawach, wyjątek, póki co stanowi gmina Moszczenica.


Tylko wczoraj do gaszenia traw jechali strażacy z Krygu i Bednarki, Kobylanki, Stróżnej i Bobowej. Choć wszędzie mnóstwo apeli o niewypalanie suchych traw, to jak widać na niektórych zupełnie nie robi to żadnego wrażenia.


Na tle powiatu gorlickiego bardzo dobrze wypada, póki co gmina Moszczenica, gdzie mieszkańcy tej gminy traw nie wypalają. Od początku roku strażacy w powiecie gorlickim do palących się traw wyjeżdżali już ponad 51 razy (stan wyjazdów na 6 kwietnia 2018).


Niestety, ludzie bardzo często zapominają jak niebezpieczne może być wypalanie traw oraz jakie niesie konsekwencje. Przede wszystkim jest to niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska naturalnego. Ofiarami tych zdarzeń bardzo często bywają sami sprawcy podpaleń, jak i osoby postronne, czy też strażacy biorący udział w akcji gaśniczej.


Celowe podpalenie traw stanowi około 70% wszystkich pożarów traw. Warto zwrócić uwagę na dzieci, które niejednokrotnie bywają autorami takich podpaleń, nie umiejąc wytłumaczyć swoich czynów – dla nich to doskonała zabawa.


Należy pamiętać, że wypalanie traw jest niedozwolone!


Określa to m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. nr 92, poz. 8), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131: „Kto...wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary…- podlega karze aresztu albo grzywny”.
Art. 30 ust. 3 pkt 3 Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 45, poz. 435 ze zmianami); "w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
1. rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
2. korzystania z otwartego płomienia,
3. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.


Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82, § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 1971 Nr 12, poz.114 ze zmianami) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997r. Nr 88 poz. 553 ze zmianami) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.


Miejmy nadzieję, że mieszkańcy pozostałej części powiatu, wezmą Moszczenicę za przykład i zaprzestaną wypalania traw. Szczególnie tyczy się to Kobylanki i Biecza, gdzie wyjazdów do tego typu zdarzeń jest najwięcej. Mamy nadzieję, że gmina Moszczenica nadal pozostanie z tak dobrą statystyką, 0 podpaleń.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

REKLAMA

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM